Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cand " conspiratiile " devin realitate....

Evaluează acest subiect


RST

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 729
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 32 minute, sesebe a spus:

Asta-i vrajeala. Cine lucreaza in spital si trebuie sa poarte manusi nu are unghii de alea.

Ba chiar unghii de alea au o parte din ele . La unele dintre ele din cauza unghiilor senzorul de spo2 nu poate detecta saturatia de oxigen

Editat de bogdan546
Link spre comentariu
1 hour ago, BRANCA said:

Legea făcută tâmpit nu precizeazã de care mască!!Să acopere doar gura şi nasul.Deci şi o cãrpã merge!

 

 Peste tot se spune că masca e pt împiedicarea răspândirii virusului!!

In Italia sunt interzise in aeroporturi mastile cu supapa (FFP2, KN95) dar si mastile din textile (fabric mask). Daca s-ar fi impus peste tot aceasta masura ar fi sarit unii in sus ca nu toata lumea are bani sa cumpere macar masti medicale albastre. Pe aeroport a fost simplu: ai bani de bilet de avion => ai bani sigur (macar) de o masca medicala albastra. 

 

Masca purtata corect (inclusiv aia de carpa) chiar impiedica raspandirea virusului. Daca iesi din casa cu ea pe fata si te intorci cu ea pe fata sigur nu poti: sa mananci (am ramas uimit cand am vazut un supraponderal care dupa ce a iesit din supermarket, cand s-a pus la volan, a luat o punga de bomboane si-a dat masca pe barbie si a inceput sa bage in el), sa iti atingi nasul cu mana (erau unii care isi suflau inclusiv mucii pe strada, apoi daca isi stergeau degetele de haine, bine, daca nu ... hop in autobuz si punea mana pe bara :57), daca stranuti sau tusesti nu ajung stropii de saliva pe ceafa celui din fata si lista poate continua.

 

De dezinfectantul (sau de lipsa acestuia) de la intrare in multe magazine cred ca nu are rost sa vorbim. Nu mai zic de "prietenii" care inca isi strang mana prin magazine cand se intalnesc. 

 

Link spre comentariu

 Bun.Şi acu dacă legea e tâmpită poate o mască folosită la carnaval să fie socotită "mască"?De ce nu s-a reglementat problema?Şi atunci ce rost are să vorbim de "mască neconformă"?!Asta în condiţiile în care n-am definit ce e aia "mască" şi nu i-am definit parametrii!!

Link spre comentariu
Acum 22 minute, merck a spus:

(am ramas uimit cand am vazut un supraponderal care dupa ce a iesit din supermarket, cand s-a pus la volan, a luat o punga de bomboane si-a dat masca pe barbie si a inceput sa bage in el), sa iti atingi nasul cu mana (erau unii care isi suflau inclusiv mucii pe strada, apoi daca isi stergeau degetele de haine, bine, daca nu ... hop in autobuz si punea mana pe bara :57), daca stranuti sau tusesti nu ajung stropii de saliva pe ceafa celui din fata si lista poate continua.

 

Adriane, ce te faci daca te duci la mare?

Stii cat pluteste o flegma pe apa?

Oare de cate ori scuipa cineva care face baie?

Link spre comentariu

De pe vremea lui ceasca am ramas cu "sechele" de la  barele din tramvai si autobuz (+troleu cat a fost). Intodeauna cautam sa ma prind de bara de sus si in special la colturi unde lumea de obicei nu punea mana. Nici de baut nu m-am apucat tot din cauza halbelor de bere sau a paharelor nespalate :57

Legat de Marea Neagra pot povesti din din vazute! N-am sa uit cum un om la 10 metri de mine a strigat: diareeee! 

(un marlan s-a cacat in apa) :85 "Carnati" am vazut si pe mal nu numai in apa! Eram destul de mic cand ai mei mi-au cumparat ochelari de inot si .... nu intelegeam eu ce fac unii barbati cu mana bagata la spate in slip (deci la spate, nu in fata!!!). Cand m-am lamurit .... am mai adaugat +1 la sechele. 

Iti dau un sfat: la mare nu te baga in "sufletul celui din fata" ca nu are cum sa reziste fara sa faca pipicand apa ii ajunge la slip. Eu intodeauna fac slalom pana ajung in larg :rade:

Link spre comentariu

 Văd că nu mă lămureşte nimeni ce aia "mască",după lege,şi nici ce-i aia "mască conformă sau neconformă",tot după lege.

 Iar cu litoralul sunt de acord.Nu admit deversarea dejecţiilor direct în mare,fără a fi epurate!JŞi eu am înotat în mare şi m-am trezit cu "cârnatul" lângă mine!!

Link spre comentariu
Acum 7 minute, radu26 a spus:

Exact in mare se deverseaza dupa ce se epureaza. De fapt, toate canalizarile tarii ajung in Marea Neagra prin Dunare si restul raurilor care tot acolo duc.

Când am fost cu familia acum câţiva ani la mare, am mers pe plaja de la Jupiter să găsim un loc.Intru în mare câţiva metri şi văd o ţeavă serioasă ce era la câţiva metri de mine, ducea mai încolo în mare.Canalizare orăşenească of course.Am luat uşor familionul de acolo şi am plecat un kilometru mai încolo, dar imaginea aia m-a făcut să nu mai vreau la mare....nu mai zic că am prins şi o invazie de  alge de trebuia să mă curăţ de fiecare dată când ieşeam din apă.Senzaţia a fost că mă bălăceam într-o hazna...

Link spre comentariu
38 minutes ago, Усилитель said:

( apropo ,epurarea ce se face la noi e tare ,tare ...slabuta ) 

Te referi ce se face la tine in localitate sau la nivel global in Romania? 

Eu am avut ocazia sa vad o statie de epurare cu doua bazine si deja pentru ca apa din primul bazin iesea limpede si indeplinea buletinul de analize, au golit al doilea bazin (normal trebuia sa fie deversata in al doilea bazin unde sa fie epurata). Insa proiectul a fost facut de unguri. 

Editat de merck
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări