Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Emag 6.7M euro amenda - hai ca se poate

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu oricine isi poate permite crearea si sustinerea unei platforme de vinzari online.

Daca ne gindim la o firma mica/foarte mica de numai 2-3-4 persoane care produc un anumit produs, ca sa-l vinda online ar trebui sa mai angajeze macar inca o persoana care sa se ocupe de site si interactiunea digitala si deci costuri mult marite.

Partea proasta este ca traim in Romaniua si asta ne ocupa tot timpul.

@gabiz_ro ai si nu prea ai dreptate. Daca  pui la dispozitie si altora platforma ta ca sa faca vinzari online atunci toate produsele de pe platforma, indiferent cine este suplierul, trebuie sa se gaseasca in aceaasi proportie intre rezultatele unei cautari, iar departajarea intre rezultate sa se faca pe baza caliatatii produselor.

Altfel ceilalti sint acolo doar ca sa vezi ca exista si "concurenta".

Cum bine zicea cineva, platforma este doar un instrument de facut bani.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, sesebe a spus:

departajarea intre rezultate sa se faca pe baza caliatatii produselor.

tare asta! cum s-ar putea face practic?

Acum 21 ore, Mircea a spus:

Consiliul concurentei amendeaza Emag cu 6.7M euro pentru jocul cu vanzarile.

 

 M-am interesat la job, imediat ce am citit stirea, dar dezamagire totala! mi s-a spus ca nu este un motiv pentru a-mi creste salariul! cel mult va fi un motiv pentru ei ca sa creasca preturile! indiferent de ce zic unii, suma este foarte mare si gaura este sesizabila in bilantul lor!

Link spre comentariu
Acum 5 ore, franzm a spus:

Si am ajuns la întrebarea veche de când lumea: Ce este calitatea?

Si cine si, mai ales, cum o stabileste?

Simplu, calitatea unui obiect este insusirea acestuia de a indeplini niste cerinte. De aceea un Trabant si un Mercedes au fix aceeasi calitate. Aceea care este stipulata in caietul de sarcini al fiecaruia.

Link spre comentariu

Depinde de continutul contractului, daca acolo se specifica ca toti de pe platforma online au aceleasi conditii ... si Emag si-a favorizat ofertele proprii ...atunci e justificata (in document scrie si ca Emag si-a recunoscut fapta si a beneficiat de o reducere a amenzii -  probabil nu va fi nici un apel sau contestare a amenzii daca si-a recunoscut vina)

Din experienta proprie: doream sa-mi cumpar o surubelnita electrica cu impact, de la Makita, alimentata la 230V. La Dedeman e aproape constant pe la 400 lei. La Emag e cam tot pe acolo pretul si prin urmare am salvat oferta la favorite in ideea ca la o reducere de pret sa o cumpar (mai ales ca la review am vazut ca a fost cu cateva luni inainte o reducere la ea, destul de mare). Vine black-friday, ma uit la oferta, soc ! ... surubelnita mea era la oferta cu reducere de aproape 40% la pret de vanzare de vreo 430lei :-) ... 

Verificand ulterior care e "smecheria", stiind ca nu au voie sa modifice pretul la produsele din oferta cu ceva timp inainte, am observat ca oferta obisnuita de 400 lei avea ca furnizor Emag iar "oferta" la 430lei (avand 40% reducere :-) ) era de la un partener, Emag nemaiavand acest produs la vanzare ca furnizor !!! Ramanand oferta la favorite am observat aceeasi practica cel putin in ultimii 3 ani ... produsele care sunt cu reducere dar au pretul de vanzare mai mare decat cel uzual ... sunt vandute "prin" firme partenere ...care pot sa aiba preturile umflate cu 3-4 luni inainte (cat e perioada legala) ...doar ca sa aiba "oferta" buna de reduceri :-) ...in acelasi timp, suspect, emag nu mai are acel produs in oferta ca furnizor ! (doar prin firme partenere :-) )

Editat de sebip
Link spre comentariu
  • Administratori
La 06.01.2021 la 10:38, mac01 a spus:

Facerea de bine...futere de mama!

Nu mai bine nu mai primea pe nimeni pe platforma lor? Decizia mi se pare incorecta atata timp cat magazinul respectiv este al lor.

 

 

Nu e chiar asa, ei fac acest "bine" pentru bani si nu gratis

 

Au niste comisioane exorbitante la produsele altor companii sa nu mai zic ca vor comision chiar si din costul transportului nu numai al marfii vandute. Prin aplicarea acestor comisioane nesimtite fac ca marfurile vandute de altii sa fie mai scumpe(concurenta 0 deci discriminare) ca doar nu or sa faca munca patriotica pentru Emag.

 

Link spre comentariu

Sa dea amenda si lu' EVOMAG. Canta-i-ar cucii! Am zis sa trag Rubinu-102 pe dreapta ca-i ajunge din '62 si m-am cam saturat sa stau luna de luna prin el cu pistolu de lipeli. Iau si eu un televizor mai ca oamenii si de o saptamana ma rog de ei sa-mi trimita si telecomanda, ca nus' cum naiba o ramas blocat pe ceva manele-tv si n-are nici un fel de buton fizic. Tot mai bun e rubinu' cu tuneru extern si modulatoru infipte in cur.

Bineinteles telecomanda cica o fost trimisa... altcuiva, cica din eroare umana. Iar io sunt terorizat numa' cand ma uit la teveul ala, la stecherul lui si la priza. De o saptamana incoace. Ca daca-l pun in priza incepe de urla castrat. In cele doua raspunsuri primite tot isi cer scuze pentru situatia creata, iar un altu' cu eroarea umana in loc sa-mi trimita telecomanda ce s-o gandit sa faca - mi-o trimis un cupon cu reducere de 50 de lei.

Si cica nu-s singuru.

Asa ca sa se duca sa-i purice si pe astia dupa surprize.

Editat de skaarj
Domnu cucu mi-a ciugulit din litere.
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări