Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mivarom se reinventeaza


Marian

Postări Recomandate

Pe condensatorul ala scrie nichibon (parca asa se vede)?

Sigur n-are nicio treaba cu nichicon originali. Ieftin dai...ieftin primesti!

Cu condensatori contrafacuti am patit-o si eu de nenumarate ori...tineau 2-3 luni si la revedere...ii gaseam cocosati! De pe Maica Domnului....!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Scrie "nichicon", exact asa cum ar trebui, poza este totusi destul de clara.

Posibil sa fie no-name rebranduiti ( adica fake ), sau posibil sa fie un lot vechi, habar n-am.

Atunci cand folositi in depanare conzi noi de la mivarom, ca sa evitati situatii precum ce arata poza aia, masurati-i si voi cu esr-capacimetru, un cond daca-i pocnitoare sau lipsa acuta de electrolit, o sa aiba esr mare sau foarte mare, sau are capacitatea grav devalorizata, eventual daca aveti indoieli ii puteti testa rapid si curentul de fuga.

Sunt chestiuni care per total nu cer mai mult de 5 minute, dar te scutesc de astfel de situatii, pentru ca in ciuda provenientei condului, in definitiv tu esti ala care l-a pus acolo.

 

PS:

Mostrele ce le-am luat eu de la ei erau Samwa si-au fost ok la testele mele.

Link spre comentariu

Eu zic ca au ajuns la concluzia : " ori la bal ori la spital " sau sa pierim pe  " mana noastra "... am avut o singura cda de 100 de lei si m-au convins ca nu (mai) e cazul...in rest marketingul daca nu e si cu putin scandal  e " pistol cu apa "

 

E mare diferenta " organoleptica" totusi...

s-l640.jpg

IMG_20191128_110347.thumb.jpg.bcf228d55db59062ed57935f4211a05e.jpg

Editat de okean
Link spre comentariu

Aia de jos sunt mai " avansati " ca tehnologie , care a avansat (si ea ) . Ca si fake - urile .  O componenta electronica de trei ori mai ieftina ca una  " similara " , dar performanta , ar trebui sa dea de gandit , comertul nu contine minuni .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Chinezii au prostul obicei de a face si fake-uri bune si fake-uri proaste, dar cu loturile amestecate de la diversi producatori adunate de distribuitori...deci niciodata nu stii ce cumperi exact si de la cine. S-au perfectionat atat de bine in copiat...ca si un ochi experimentat poate da rateuri. Totusi, am ajuns la concluzia ca: cu cat componentele electronice sunt mai bine copiate (detalii si calitatea materialului) cu atat se apropie mai mult de original la datele tehnice (e doar o parere "beta" - inca testez verosimilitatea teoriei mele). Sa nu uitam ca firmele mari tin la brand si la secretul tehnologic de productie, patente si licente/certificate (de unde si pretul mai ridicat) si ca tot pe la domnii "chineji" isi au fabricile...d'aia si ajung chinezii sa copieze. Sa nu uitam si de rebuturile originale care sunt reintroduse in circuitul de piata...prin cai obscure.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

M-a atentionat cineva in legatura cu topicul restructurare Miva.Imi cer scuze ca am deschis un topic paralel,nu l-am vazut pe acesta

 Privitor la fake-uri mi-aduc aminte de o chestie made in RO.Vindeau unii antene satelit,dupa anii 90.Se mai documentau clientii si solicitau un anumit tip,mai performant.Vanzatorul :"Din acesta vreti?Ok.Din acest tip va dam".In spate avea un teanc de autoadezive cu nspe tipuri,evident pentru "altoire"!...

 Am vazut pina si o chestie la care,pe mine,nu m-ar fi dus capul.Se vindeau la chinezi acumulatoare de o firma renumita si scumpa.Acumulatorul era insa Panasonic si...invelit exact cu plasticaraia firmei!!Dedesupt nici macar nu s-au chinuit sa dea jos folia Panasonic...

 Cazul cu condensatorii e fericit...Se putea gasi nisip,asa cum se baga in unii acumulatori!Sau,daca era tranzistor,sa vezi ca e facut pe tabla de fier nichelata si pusca la 2-3 amperi!

 Chiar ma intreb,vizavi de tranzistori,cum naiba poate sa fie rentabila fabricarea lor pe suport tabla fier cu placare foita Cu si depunere nichel.Plus restul...Si pe urma vandute la pret de nimic!...

 

Link spre comentariu
Acum 17 minute, BRANCA a spus:

un teanc de autoadezive cu nspe tipuri

Corect , am asistat la cumpararea unei bormasini in oborul ploiestean  , omul vrea bosch  dar vanzatorul a schimbat eticheta (aceeasi bormasina park stern ) !!

Editat de dan-a2
Link spre comentariu
Acum 3 ore, BRANCA a spus:

 Am vazut pina si o chestie la care,pe mine,nu m-ar fi dus capul.Se vindeau la chinezi acumulatoare de o firma renumita si scumpa.Acumulatorul era insa Panasonic si...invelit exact cu plasticaraia firmei!!Dedesupt nici macar nu s-au chinuit sa dea jos folia Panasonic...

 

Oho, e bine daca acumulatorii erau panasonic la origine, tot luai ceva de calitate, chiar daca eticheta de la suprafata te mintea ca e alta firma (si aia renumita probabil).

Mai nasol e cand pun o eticheta de firma renumita peste produsul cu denumirea ciunghi-bunghi.

Link spre comentariu

Nitecore sunt "originali" deoarece firma este 100% chinezesca si nu are cine sa-i cloneze :rade: Acumulatorii panasonic probabil erau reetichetati la origine, altfel nu renta (chiar si de capacitate mai mica) sa-i "transformi" in nitecore. In timp ce Nitecore se joaca cu lanterna pe sub patura Panasonic chiar face produse serioase.

Link spre comentariu

Nu va contrazic.Am citat din memoria mea subtire in ultima vreme.Acum imi dau seama ca nu putea fi Nite..Oricum ideea e ca un rus luase tzeapa si facuse si "disectia" acumulatorului.In mod sigur dedesubt a fost Panasonic de cap mai mica.Aia tin minte cert.Da nu pot sa-mi amintesc cine era pe invelisul exterior.

 Oricum falsurile la acu nu pot fi depistate,daca exteriorul este identic cu originalul,decat masurand caracteristicile si...greutatea!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna seara, am citit toate cele 9 pagini de postari, vad ca parerile sunt destul de impartiteunii erau multumiti de majoritatea produsele lor si le pare rau ca si-au schimbat politica de vanzari, iar altii sunt total nemultumiti si au avut experiente urate. Cei multumiti s-au orientat fiecare spre alte surse de profil (aliexpres, tor, tme, etc.).

 

Eu pot spune ca fac parte din prima categorie. Prima oara am aflat de ei prin 2015 si de atunci am dat cam odata la cateva luni cate o comanda de max 200 lei cu tot cu transport. Pentru hobby am cumparat din toate cate putin, in afara de sarma bobinata (care e vesnic lipsa stoc), difuzoare (nu ma pasioneaza), bormasini+ multimetre+clampmetre+statii lipit (prefer sa le cumpar "pe viu") si toate produsele care se dau doar en-gros(role de cabluri, holdsuruburi, etc.).

 

Ca raport calitate/pret, cel mai multumit am fost de: componente pasive, fludor cynel, pasta decapanta, tub termo, mufe, comutatoare, baterii (R3 R6 9V varta industrial, CR2032 duracell), acumulatori (ni-mh varta si pb-acid alien), radiatoare, pensete negre esd, mosfeti vishay, punti redresoare, leduri, carcase, fasete (coliere plastic), banda panzata, pasta termoconductoare la 14 lei (pe tme e la 20 lei), telecomenzi, surse in comutatie meanwell, cleste sertizat mufe internet... si altele.

 

Pentru cine intentioneaza pe viitor sa dea comenzi individuale sau in grup la ei, sa se fereasca de: scule de mana (majoritatea le-am aruncat direct la gunoi dupa ce am deschis coletul), tranzistori TO-3 (vedeti topicul "cum sa ne ferim de tranzistoare contrafacute"), trafo 220v (EI sau toroidale, am masurat si calculat nici macar 42/S nu sunt, adica au prea putine spire/volt), statii de lipit (cunosc personal cativa indivizi care au fost total nemultumiti de ele), alimentatoare la priza 5v 9v, surse in comutatie no name, sursele liniare 15V 2A sau 30V 3A, becuri cu led (facute pe vapor), cablu boxa rosu/negru (un fel de aluminiu de care nu se prinde fludorul)... daca imi mai aduc aminte si altele o sa adaug.

 

Cat despre interactiunea cu ei, eu am fost multumit de timpul de livrare, de continutul coletului, de convorbirile la telefon si chiar de returul la anumite produse cu storno la urmatoarea comanda. Mi-ar fi placut sa aibe o varietate mai mare de produse cu poze reale si o descriere macar sumara (ca sa nu cumperi "cu ochii inchisi"). Eu personal nu o sa mai dau comenzi la ei, mi-am facut plinul pana acum, ce o sa-mi mai trebuiasca iau de pe tme si cam atat.

 

Cine isi aduce aminte de rubrica de pareri care era plina cu "cand mai aduceti" ?

 

 

Link spre comentariu

Si eu am facut cateva comenzi la ei.Alcool tehnic,clorura ferica,potentiometre si butoane,tub termocontractabil,rezistente.De

obicei  cumpar de pe Calea Grivitei 34,ei trimit cu posta,ma avantajeaza.Ianca nu este in lista curierilor si sunt 43Km 

suplimentari de platit ........jumuleala!Alta varianta este sa accept curier cu ridicare de la sediu,trebuie sa ajung la Braila si

la sediile lor,care nu sunt aproape.

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări