Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preselectoare si alte montaje pentru DX


VAX

Postări Recomandate

@RST

Desi ma indoiesc de genialitatea montajelor, pot fi de acord cu o parte din cele afirmate.

Aici ai totusi o problema, un receptor trebuie sa asigure repetabilitatea performantelor indiferent de conditiile de lucru, de presiunea atmosferica, de directia vantului...

Este ca si cum ai veni sa ne spui ca ai descoperit un algoritm care aduna 2 cu 3. Asta nu e algoritm, e doar o metoda de calcul, algoritm este cand vii cu ceva care aduna orice doua numere intregi.

Presupunem ca vine corporatia x iti cumpara schema minune si face un produs industrial, ce sa le spuna clientilor? Functioneaza doar in Valea lupului dacic unde zgomotul e nul ?

Nu, eu trebuie sa receptionez ceva si cand vecinul se joaca cu 2-3 KW in antena. Simplul fapt ca introduc alimentatorul de laptop in priza urca zgomotul cu 2 puncte S. Receptorul cu amplificare directa poate receptiona mai clar decat orice superheterodina, testat de subsemnatul acum 40 de ani. Totusi tampitii se incapataneaza sa construiasca tot superheterodine...

Link spre comentariu
Acum 6 ore, RST a spus:

...principiul reducatorului de zgomot e in a multiplica in N exemplare a etajului de intrare. Dar nu pin la pin. 

N-ai descoperit nimic nou, metoda este stiuta si folosita de multa vreme. Si cand pui in paralel multe tranzistoare se foloseste acelasi principiu.

https://www.analog.com/en/technical-articles/4x-jfet-buffer-amplifier-cuts-noise-in-half.html

https://digitalassets.lib.berkeley.edu/techreports/ucb/text/EECS-2018-42.pdf

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN-6602.pdf.pdf

Link spre comentariu

Dumneata esti din categoria Marele Savant, nu poti sa judeci pe schema si vrei neaparat sa pipai montajul ?  

Stabilitatea crescuta se refera doar la reducerea influentei amplificatorului de reactie (circuitul extern cuartului, tensiunea de alimentare) asupra frecventei de oscilatie. Dependenta de temperatura ramane la fel, dar nu te opreste nimeni sa termostatezi cuartul, sau tot oscilatorul.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, RST a spus:

 

Am zis inca de la inceputul constructiei acelui receptor ca " sensibilitatea si LNA vor fi cireasa de pe tort "

 

Am vrut sa fac si eu un LNA dar nu inteleg de ce iesirea din ultimul tranzistor este pe sursa si nu pe drena . Ca doar e tetroda nu bipolar .

Am cautat pe la toate magazinele si nimeni nu are bobine autorezonante. De care sa cumpar?

Daca L2 = cu L1 si L3 , de ce L2 si L4 nu sunt reglabile ca si L1si L3 ? Si daca le reglam !! , cat devine capacitatea parazita pentru L2si L4 ?

1 oră în urmă, VAX a spus:

Am postat o schema de oscilator (rezonanta serie) XT mai stabil decat cele obisnuite, la care foloseam transformatoare pentru reducerea rezistentei reflectate in circuitul cuartului.

Si care este raportul optim de transformare pentru T1 si T2 ?

Link spre comentariu
Acum 59 minute, ndor a spus:

Si care este raportul optim de transformare pentru T1 si T2 ?

Este in functie de rezistenta serie a cuartului utilizat si de rezistentelede  la iesirea si intrarea in cele doua tranzistoare (care depinde de Ic, Rbb, de beta, de Rg,...). Important este ca rezistenta suplimentara introdusa in circuitul cuartului sa nu fie mai mare decat 1/10 din rezistenta cuartului, pentru a mentine Q-ul la valoarea maxima (peste 1000000).

Link spre comentariu
Acum 3 ore, VAX a spus:

Am postat o schema de oscilator (rezonanta serie) XT mai stabil decat cele obisnuite, la care foloseam transformatoare pentru reducerea rezistentei reflectate in circuitul cuartului. Exact ca la acel preselector.

................

Insa dansii nu citesc, se tin doar de mistouri.

 Chestia e reciproca: si dv. faceti misto de noi cu scheme care de care mai aiuristice sau contemporane cu Elena Lupescu!

Link spre comentariu
Acum 12 ore, RST a spus:

 

 

Toate bobinele au o frecventa proprie de rezonanta. Rezonand in combinatie cu capacitatea parazita, se obtine un factor de calitate mai mic, deci o banda de trecere mai larga ( la circuitul acordat paralel Q este invers proportional cu raportul L/C )

Nu sunt reglabile tocmai din cauza ca asigura o banda de trecere destul de larga. Evident ca pot fi si reglabile. 

 

Daca se doreste o banda de trecere mai ingusta, bobinele se inlocuiesc cu circuite acordate LC, cu condensator fizic, si se mai adauga 1-2 circuite rezonante cuplate intre cele 2 tranzistoare ( in schema e figurat doar un singur circuit acordat). Configuratia asta o am in prezent la ARF-ul preselector ptr 7Mhz. 

 

Nu esti tu repetentul ala care facea aici cele mai tari preamplificatoare VHF din lume cu BF998 cu bobine "autorezonante" pe batul de chibrit afirmand ca ar fi fost cel mai tare preamplificator din lume pentru ca alea-s cele mai tari bobine din lume?

Cand eu am afirmat ca bobinele alea-s bobinele lui Onan si ca bobinele alea nu sunt ok si ca trebuiesc circuite LC si adaptare, nu tu esti ala care atunci ai sarit de fund in sus ca un idiot cu pariuri pe tema celui mai tare preamplificator din lume?

 

Nu esti tu ala care de atata amar de vreme ai tot umplut acest forum cu cretinatatea bobinelor autorezonante care chipurile ar fi avut Q maxim pentru ca teoria ar fi zis ca Q~L/C?

Nu esti ala care ai afirmat ca  ai si confirmat asta in practica?????

 

Acum o intorci din nou afirmand ca "autorezonantele" ar avea Q mic?

A cata oara se intampla asta?

 

 

Editat de validae
Link spre comentariu

Sa o luam cu inceput-ul:

"Iesirea se stabileste in functie de amplificarea dorita. Bobina se pune in sursa daca se doreste o amplificare mica ( repetor ) sau in drena pentru o amplificare mai mare ( in felul asta, tranzistorul lucreaza ca amplificator. Montarea ca repetor asigura si adaptarea, avand o impedanta de iesire mica. "

 

Sa inteleg ca nu s-a inventat inca conceptul de atenuator . De asta se muta bobina dintr-o parte in alta .

Pe de alta parte , cu ce si cu cine se asigura adaptarea de impedanta , ca nu vad nimic dupa el ? Si ce valoare are impedanta aia ?

Alta chestie

"circuitul acordat paralel Q este invers proportional cu raportul L/C ) "

Cum adica ? Q este dependent de un raport ?  De care Q vorbim ? In raportul ala, L are un Q propriu , C are un Q propriu si circuitul rezonant in totalitatea lui are un alt Q propriu .

De care din astea vorbim ?

Alta chestie

"Nu sunt reglabile tocmai din cauza ca asigura o banda de trecere destul de larga."

Cat de larga ?  1Mhz ...10 Mhz ..50 mhz... ? O valoare ...ceva ?

Alta chestie

"Configuratia asta o am in prezent la ARF-ul preselector ptr 7Mhz "

Nu stiu ce-i ala ARF preselector !!!

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări