Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preselectoare si alte montaje pentru DX


VAX

Postări Recomandate

Acum 6 minute, VAX a spus:

Legile fizicii nu s-au schimbat de cand a fost publicata schema pana acum. Un receptor modern nu face mai mult decat preselectorul asta. Incearca-l dumneata, sa vezi cat de bine merge.

Ce ziceti, ati putea sa postati o schema similara, cu JFET-uri ?

Aici nu facem concurs de scheme inutile!

S-au postat cateva pagini in urma trei preamplificatoare care sunt utile in traficul HF,si acelea doar daca se folosesste o antena separata de receptie de genul Bevereage sau K9AY,si asta doar in benzile de jos!

In rest,totul este inutil(preamplificatoare,preselectoare) pentru echipamnetele moderne!

Cel mai bun preselector,preamplificator,este antena,in HF!

Nu sunt simgurul care o spune,domnule profesor!

Editat de yo2mhj
Link spre comentariu
Acum 34 minute, yo2mhj a spus:

Aici nu facem concurs de scheme inutile!

Incercati schema cu tuburi electronice, daca aveti tot ce trebuie. Veti fi surprins de cat de bine merge. Dupa asta incercati un montaj similar cu JFET-uri. Sa nu va imaginati ca receptoarele actuale sunt grozave.

Link spre comentariu
Acum 40 minute, VAX a spus:

Incercati schema cu tuburi electronice, daca aveti tot ce trebuie. Veti fi surprins de cat de bine merge. Dupa asta incercati un montaj similar cu JFET-uri. Sa nu va imaginati ca receptoarele actuale sunt grozave.

Domnul meu,cate receptoare actuale ați "pipăit","butonat"? 

Folosesc TS 2K,TS 850,690,IC 756Pro III,am folosit alte echipamente mai noi sau mai vechi pentru radioamatori-toate sunt net superioare unor echipamente mai vechi cu destinație militara)(superioare pentru scopul radioamatorilor). Asta nu înseamnă că acele echipamente militare nu își fac datoria pentru ce au fost gândite.

De exemplu,R 154 2-M, recent readus la viață, este un receptor extraordinar,sunet cald,de tub,(are 42 de tuburi) este inferior...unui TS 140.

Daca nu aveți habar despre ce vorbim...perseverați in ceea ce va pricepeți!

P.S.Am studiat câteva din site-urile la care faceți trimitere , schemele sunt bune pentru anii 60,sau pentru cei ce adora vintage radio(mă număr și eu printre ei) dar nu au nici o treabă cu condițiile actuale de trafic.

Link spre comentariu

Eu am pus in discutie doar partea de la intrare in receptor, nu ce are in el un TS...

Nu poate sa faca ceva in plus (raport S/Z mai bun) un echipament nou, pentru ca intervin limitari impuse de legile fizicii. Preselectoarele propuse sunt pentru cei care nu au TS-uri, sau doresc sa experimenteze.

Link spre comentariu

Domul Vax , nu asa se pune problema. Dumneavoastra copiati o schema la intamplare dupa care ne sfatuiti sa luam ce ne place din ea .Mai vreti sa vina tinerii entuziasti sa invete.

Ce sa invete ? Sa dea copy-paste la scheme de pe net ?

Ma astepam sa comentati scheme alea. Macar partea de filtre . Cum lucreaza, in ce banda, cat au banda de trecere ,cat au atenuarea...lucruri de astea , utile.

Apropo de schema MFJ-ului de mai sus, ne puteti explica cum reuseste sa faca filtrarea doar cu un condensator si o bobina serie ? Si cu o banda de trecere destul de ingusta !

E o chestie care merita a fi stiuta de pasionati.

 

Acum 9 ore, yo2mhj a spus:

... dar nu au nici o treabă cu condițiile actuale de trafic.

Ceva idei de imbunatatire pentru asta ?

In afara de antena , ca o sa vina unul sa ne dea cu pioneza in cap sa explice cum face el trafic cu sarma infasurata pe cutia de chibrit-uri . :)

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, ndor a spus:

 

Ceva idei de imbunatatire pentru asta ?

In afara de antena , ca o sa vina unul sa ne dea cu pioneza in cap sa explice cum face el trafic cu sarma infasurata pe cutia de chibrit-uri . :)

 

Pai, după experiența mea(nu o luați asta că o lema) și cu receptoarele pe care le-am folosit și le folosesc nu prea mai ai ce altceva decât îmbunătățirea antenelor. 

Unele echipamente accepta accesorii de genul " miu-tuner" pentru benzile inferioare,se pot adăuga roofing filtre,dar,in general,la receptoarele moderne nu mai are sens sa le adaugi altceva decât antene îmbunătățire,, eventual,dedicate pentru recepție. 

In benzile inferioare, nici macar nu este nevoie de sensibilitate adusă la extrem, zgomotul este destul de ridicat.

Antenele pioneză or fi bune undeva,dar nu în HF...prefer un four square,Bevereage,K9AY...

Link spre comentariu

@ndor

Ce sa ia domnule din schema, altceva decat partea cu preselectorul de la intrare, eventual si etajul de amplificare cu BF998 ? Restul informatiilor sunt la adresa indicata, atunci cand sunt date.

N-ai citit ca MJF-ul lucreaza cu bobine cu Q ridicat (ferita buna) si foloseste fenomenul de rezonanta ? In plus, se mai si lauda cu produsul lor, sa-l vanda bine. Trebuie sa le spun si ce se invata la clasa a 10-a ?

 

Dar dumneata, care esti number 1 in electronica si ii persiflezi pe toti, nu postezi ceva scheme comentate frumos ? 

Link spre comentariu
Acum 44 minute, Marele Savant a spus:

Spunea cineva ca de cind a fost preluata de chinezi, MJF produce chinezeste: mult, ieftin si prost!

Am avut două manual antena tunner de la ei...nu recomand.,. subdimensionate, supraevaluate,și nu ieftine...să mă ierte daca alte produse ale lor sunt OK.

Un preselector OK,decent, este Yaesu FRT 7700.

Link spre comentariu

 Ce este subdimensionat, daca este preselector si se foloseste strict la receptie ?

Yaesu FRT 7700 este antenna tuner, alta mancare de peste.

 

==============================================================

 

Va faceti casa in camp (pe tarla), la minim 30 km de localiatati, sa scapati de bruiajul surselor in comutatie, si atunci va saturati de DX-uri. Puteti face "DX" si pe Skype sau Facebook, cu sunet si imagine, fara restrictii la ce vorbiti.

Editat de VAX
Link spre comentariu
Acum 4 ore, RST a spus:

Metoda reducatorului de zgomot nu e " intamplatoare ", o folosesc de 4 sau 5 ani. Si totusi nu cred ca ar putea reduce NF cu un ordin de marire, de ex de la 1dB la 0.1dB...este enorm de mult. 

Asta este prea gogonata. Puteti sa mai postati schema acelui reducator de zgomot, ca n-am fost pe faza si am ratat momentul ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări