Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cazanul de tuica


NICA

Postări Recomandate

Se poate face și cu perete dublu și umplut cu apa, trebuie lăsat loc de expansiune, și golit iarna. Irlandezii distileaza de 3 ori. Sculele profesionale sunt cu distilare continua, unele au și un recipient intercalat, întăritor de aroma. Câteva chestii faine, cazane noi dar și second, preluate de la clienți care vor mai mare.http://bavarianbrewerytech.com/potstills/pages/education.htm

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Усилитель a spus:

Se poate face și cu perete dublu și umplut cu apa, trebuie lăsat loc de expansiune, și golit iarna. Irlandezii distileaza de 3 ori. Sculele profesionale sunt cu distilare continua, unele au și un recipient intercalat, întăritor de aroma. Câteva chestii faine, cazane noi dar și second, preluate de la clienți care vor mai mare.http://bavarianbrewerytech.com/potstills/pages/education.htm

 

Am un cunoscut care a experimentat si cu apa si cu ulei,apa bolboroseste (intre pereti 5 cm) si o da afara,pe cand uleiul are temperatura de fierbere mai ridicata si nu se intampla ca la apa.Pericolul la ulei ar fi contaminarea cu ulei a produsului in caz de cedeaza vreo sudura.A facut cazan de tuica din inox dar si oala de fiert zacusca si gem.

Editat de valivoi
Link spre comentariu

Defapt cel mai sigur sistem pt cazane cu perete duble este cel la care incalzirea se face cu abur, preferabil generat in alt vas iar cazanul propriuzis avind numai o termoizolatie exterioara peste stratul dublu, si , daca tot vorbim de tuica, temperatura optima de lucru este sub 100°C pt ca alcoolul are temperatura de fierbere de 78°C.

Link spre comentariu

Cred ca o tura la 10 secunde este numai bine.

Cei de la digi24 gresesc in exprimarea "un civil si 2 politisti", politistii sunt tot civili de prin 2002, sunt functionari publici, nu mai sunt militari. Cu explozia a patit-o si un unchi de-al meu acu mai bine de 30 de ani, s-a oparit rau, facea tuica intr-un bidon de lapte din aluminiu, cum erau la CAP-uri, era s-o patesc si eu cu vreo 3 ani in urma, am pus prea mult borhot care s-a ridicat la fierbere si o pruna a obturat teava de iesire dar mi-am dat seama la timp.

Impotriva afumarii exista 3 solutii, din experienta mea, nu am pretentii de expert:

- miscarea permanenta a continutului, manual sau automatizat;

- distributia cat mai larga a caldurii degajate de foc, altfel spus evitarea incalzirii punctiforme, in acel punct sau zona se produce afumarea; in acest sens e avantajat un cazan de cupru cu fundul cat mai gros iar un cazan de inox este dezavantajat, se mai poate folosi tabla intermediara dar se risipeste multa caldura, solutiile cu lichid intermediar - apa sau ulei sunt excelente dar nu la indemana oricui;

- un continut cat mai lichid in cazan; cu cat e mai vascos continutul cu atat cresc sansele de afumare.

 

Dupa ce am patit-o si eu de cateva ori cu afumarea si auzind la un prieten ca in Sibiu nu te primeste la cazan decat cu zeama (era vorba de boasca de struguri), am adoptat metoda pe care am gasit-o ca fiind cea mai potrivita pentru mine: pun borhotul la stors in storcatorul/presa de struguri, grosul ajunge ingrasamant in gradina iar zeama ajunge in cazanul de tuica. Aprind focul (de la butelie) si din ora in ora mai verific ce face cazanul, imi fac treaba prin curte, nu mai exista riscul de afumare iar focul de la butelie e constant Tocmai am terminat cu palinca de prune dupa metoda asta, urmeaza cea de struguri pe care o folosesc mai mult pentru visinata si alte lichioruri. Aveam un cazan de vreo 60 litri, anul acesta am dat de un chilipir si am mai luat unul de 120 litri.

 

Noul cazan

noul-cazan.jpg

Editat de mojnost
Link spre comentariu
Acum 32 minute, sesebe a spus:

CTC-ul cind il facem?!?

 

Oricand. Tocmai am vizitat Iasiul si chiar am avut 2 fiole la mine, productie pruna 2018 si tinuta 2 luni in butoi de prun.

Daca ai drum prin Bucuresti da un semn...

 

Apropo, foarte frumos Iasiul, in opinia mea cel mai frumos oras din tara. Arhitectura, curatenia desavarsita, oamenii, obiectivele turistice si muuulta istorie! Eminescu adauga multe puncte la nota.

 

Un exemplu de la subsol:

subsol.jpg

Editat de mojnost
Link spre comentariu

Ieri am dat si eu drumul , pentru prima data , la "agregat" !

Aveam niste tuica de mere de anul trecut , facuta la cazanul din sat , si care a iesit acra .

Am bagat-o la fiert din nou si a iesit o palinca de nota 10 . Nici urma de acreala , cam 60-62 de grade .

Am pus-o in butoi , daca in cateva luni nu se mai "inmoaie" o sa o lungesc spre 52-54 de grade cu apa distilata .

Ce m-a mirat e faptul ca , desi tuica initiala avea cam 45 de grade , a iesit sub 50% "produs finit" .

Week-endul viitor am programata tuica de gutui !

Link spre comentariu
Acum 23 minute, yo3fkc a spus:

Ieri am dat si eu drumul , pentru prima data , la "agregat" !

Aveam niste tuica de mere de anul trecut , facuta la cazanul din sat , si care a iesit acra .

Am bagat-o la fiert din nou si a iesit o palinca de nota 10 . Nici urma de acreala , cam 60-62 de grade .

Am pus-o in butoi , daca in cateva luni nu se mai "inmoaie" o sa o lungesc spre 52-54 de grade cu apa distilata .

Ce m-a mirat e faptul ca , desi tuica initiala avea cam 45 de grade , a iesit sub 50% "produs finit" .

Week-endul viitor am programata tuica de gutui !

Cate ture are amestecatorul ?

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări