Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cazanul de tuica


NICA

Postări Recomandate

Acum 18 ore, Усилитель a spus:

Un prieten are cazan cu perete dublu, umplut cu ulei de transformator. 

 

Au mai fost discuţii pe temă pe aici, da' s-au dus mai la fund...

Eu am căzănicul făcut din butoi de bere, de 50 litri, pe care am sudat o oala cu presiune, cu fundul tăiat,

iar răcitorul este din serpentină de inox, lungă de 6m, într-un butoi de 200 litri de tablă.

Butoiul de inox este băgat în un alt butoi din striat ( tablă) de 4mm, iar între ele am ulei hidraulic, vreo 10 litri,

totul închis ermetic, bineînţeles cu posibilitatea de a goli, completa uleiul, de altfel dopul la buşon îl las lejer.

Toate astea sunt băgate intr-un alt butoi din striat de tablă de 4mm, care este soba.

Pentru rachiu este cam mic, dar merge... eu folosesc chestiunea şi la altele: bere de casă, dulceaţă -gem, tocană, zacuscă.

Am un amic care nevastă-sa a făcut şi sarmale în el.

Este foarte economic la consumul de lemne şi uşor de lucrat cu el.

Pun şi o poză, prima, cu un cazan de 350 litri, tot cu perete dublu cu ulei, fără garnituri, cu apă deasupra, funcţional, altfel nu l-aş mai fi pus...

 

100-7894.jpg

 

100-8449.jpg

 

100-8450.jpg

 

100-8451.jpg

Link spre comentariu

Cazanele se fac din cupru ,nu pt ca arata bine,sau ca sa-l pazesti de oxidul de cupru , ci pt ca are loc o reactie intre cupru  si aburii de alcool.Si cele mai moderne scule se fac din cupru ,cu toate ca inoxul e mai ieftin. Macar partea de sus trebuie sa fie neaparat din cupru!!! 

Am mai multe cunostinte cu cazan full inox.....si simte ,nu e ca adevaratul.

 

Start-Arnold_13.jpg

Link spre comentariu

Are loc o reactie de deflegmare si catalizare .Nu ma intrebati chimic ce inseamna asta .Cupola trebuie sa fie cat mai inalta ,alcoolul etilic si metilic urca la inaltimi diferite ,fapt datorat proprietatilor chimice si termice .Cu toata experienta , tuica rezultata are uneori  o cantitate de pana la 5%  alcool metilic care nu e sanatoasa .De aceea irlandezii fierb de 3 ori si arunca "fata " sau mai nou se folosesc agregate de distilare continua cu turn ,unde temperatura este bine monitorizata .( alcoolul etilic si metilic se condenseaza la inaltimi si temperaturi diferite ) 

Si ca sa  dau un sfat practic : multi dau piept cu realizarea  spiralei de condensare , de obicei iese parca e facut cu buzduganul .( piesa asta e bine sa fie din inox ,ca aici se formeaza oxid de cupru toxic , practic e foarte greu de indepartat ,nimeni nu acorda semnificatie acestui fapt ) 

Realizare practica : se ia teaua de cupru , se astupa un capat cu un dop etans , se face un amestec de apa cu sapun  ( necesita ceva experienta ,trebuie sa inghete dar sa fie si destul de alunecos ,si ruperea ghetii se face marunt ),se umple ,se astupa si celalalt capat.Se lasa afara cand e ger .Se ia teaua cu continutul inghetat ,se invarte pe un obiect cilindric bine fixat  ,concomitent se trage parca ai vrea sa lungesti teaua ,(necesita 2 oameni ) .Se dezgheata si se clateste mult cu apa calda.  

Link spre comentariu

Are loc o reactie de deflegmare si catalizare .Nu ma intrebati chimic ce inseamna asta . " Pai tocmai , ca nu m - am lamurit . Cuprul e un metal cu reactivitate scazuta , nu vad cu cine ( din vaporii de alcool ) sa reactioneze . Care sunt substantele care reactioneaza , ce tip de reactie este , si care sunt produsii de reactie . Simplu , stiintific . Catalizator ... , si mai putin . Ma rog , la cata chimie ( mai ) stiu . M - as bucura sa - mi imbunatatesc si reactualizez din ele . 

 

P.S. - vodka , la rusi , e numai inox . N - am inteles sa iasa proasta , sau inferioara fata de folosirea cuprului . 

 

P.P.S. - am indoit teava de cupru destula . Ca am avut firma de incalziri si aere ( climatizare ) . Depinde ce teava este , si grosimea peretului . 

 

https://www.alamy.com/stock-photo-vodka-plant-russian-standard-opens-in-st-petersburg-31006546.html

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări