Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine a mai comandat la Mouser ? Păreri...sau chiar comenzi în grup (group buy)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

"In alta ordine de idei, produsele "contrafacute" sunt o veche legenda"

Nu exista componente contrafăcută și exista extratereștrii. :rade:

RST daca ai nimerit câteva piese funcționale nu înseamnă că nu sunt contrafăcute. Ai avut curiozitatea sa cumperi tranzitorii pentru RF sau alte componente mai scumpe?

Editat de Stefan.
Link spre comentariu

Depinde si ce vrei sa cumperi... :)

De ex. caut un tranzistor de putere (>500W) care sa mearga in UHF... surprinzator dar preturile sunt destul de mari peste tot, inclusiv la chinezi.

In plus, la o asemenea componenta deja merita sa iei una in aceeasi capsula dar net inferioara si s-o marchezi cu altceva... ;)

Pt. astfel de componente "nu m-as risca"... in schimb pt. o sursa in comutatie gen LM2596, te costa la chinezi toata sursa functionala mai putin decat te costa integratu` singur in EU. :)

 

Link spre comentariu

Daca le cumperi la bucata pentru lucrari amatoricesti, poti sa încerci aliexpress & CO. Dar daca ai productie industriala, nu-ti poti permite. Si la magazine gen Mouser primesti un certificat de autenticitate. Adica îti garanteaza provenienta marfii.

Feedback pe aliexpress? În vremuri în care prin fake-news se manipuleaza popoare si state întregi?

Link spre comentariu
48 minutes ago, Dan85 said:

Cumpara-ti tu de pe alienxpress componente de calitate. 

Eu mi-am luat un set de rezistente metal-film 1% si m-am lamurit. Doar masoara bine, in rest, daca le pui la treaba isi dau arama pe fata. Am facut comparatia cu Royal Ohm luate de la TME. Diferenta de la cer la pamant. Pana si terminalele sunt mai subtiri.

Le tin doar pentru probe, ca de aia le-am luat, dar mai mult nu ma incumet. M-am umplut de calitatea chinezariilor adunate de prin toate fabricile lor.

Nu vreau sa stiu ce s-ar intampla cu semiconductoarele puse serios la munca. :rade:

Sa stii ca si eu am luat niste rezistente cu pelcula metalica de la chinezi, facute de chinezi. Ai dreptate, in poza arata de zici ca iei de la royal ohm si in realitate sunt jalnice ca aspect, la valori la fel cred ca au 10% toleranta desi ele cica ar fi 1%, terminale subtiri cum zici tu. Am si facut un montaj cu ele si am impresia ca ( si ) de acolo am niste belele de nu le pot explica.

Cu tranzistoarele de putere e cel mai riscant de la chinezi. Am luat de curiozitate 2sa5200 plus perechea si o alta pereche tot din genul 2sa 2sc, sunt vai de mamam lor, nici macar nu seamana cu cele din poza dupa ebay de unde le-am luat, acolo fiind pozate niste originale, evident. Astea au fost luate de la faimosu polida. Sa fugiti  de el !

Link spre comentariu

RST habar n-ai ce zici...

Cumpara tu bipolari complementari "de firma" de pe ebay si cumpara si direct de la producator, vezi diferenta.

Normal ca se practica falsificarea de componente, mai ales alea scumpe, acolo se fac bani multi pe spinarea naivilor.

Link spre comentariu
5 minutes ago, Dan85 said:

Numarul comenzilor nu inlocuieste calitatea precara  a componentelor ''eftine'' .

Adevar graiesti! :)

 

Inteleg sa comanzi de la chinezi pasive nepretentioase ( dar si alea la cat is de ieftine la TME chiar nu merita ), ori semiconductori la fel de nepretentiosi, insa cand discutam de semiconductori de putere ori destinati unor montaje performante, sau si mai rau CI-uri complexe... sa zicem ca o cauti cu lumanarea de le comanzi de la ei.

Calitatea costa, si asta nu-i catusi de putin cliseu!

Link spre comentariu

RCA-uri si alte tipuri de mufe/borne/suporti am comandat si eu si am fost multumit de majoritatea din ele, dar nu la ele ma refeream eu, ci in special semiconductori si am omis ceea ce bine ai amintiti, electroliticii, in nici un caz comandati de pe ebay/aliexpress sau alti chinezi, nu daca respecti lucrarea pe care o faci.

Pentru astea se merge la TME, Farnell, Mouser, Digikey sau eventual direct la producaret daca este posibil.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Dan85 a spus:

Cumpara-ti tu de pe alienxpress componente de calitate. 

Eu mi-am luat un set de rezistente metal-film 1% si m-am lamurit. Doar masoara bine, in rest, daca le pui la treaba isi dau arama pe fata. Am facut comparatia cu Royal Ohm luate de la TME. Diferenta de la cer la pamant. Pana si terminalele sunt mai subtiri.

Le tin doar pentru probe, ca de aia le-am luat, dar mai mult nu ma incumet. M-am umplut de calitatea chinezariilor adunate de prin toate fabricile lor.

Nu vreau sa stiu ce s-ar intampla cu semiconductoarele puse serios la munca. :rade:

Cred ca am fost primul care am spus despre rezistentele low cost ca au picioarele mai subtiri si ca marcajul se sterge foarte usor cu acetona! Dar in afara de asta, ce probleme deosebite v-au facut??? intreb pentru ca tocmai vream sa folosesc asemenea rezistente la sdr si mi-ati taiat tot feng shui-ul! Desi am folosit mii de bucati pina acuma fara sa stiu ca pot crea probleme!

 

  In concluzie, ce probleme pot crea rezistentele chinezesti??? 

Link spre comentariu
4 minutes ago, q_acdc said:

Daca se poate? Am nevoie de lm 5005 si de un st link. (scuze daca am deranjat) 

Nu ai deranjat. :)

O sa comand pentru primii trei colegi care-mi trimit link-urile exacte la ce anume doresc, cu specificarea numarului de bucati. Atentie ca pt. unele IC-uri exista mai multe variante cu preturi si numar minim de bucati diferite.

Va rog sa nu va suparati c-am zis 3, am toate bunele intentii dar nici nu vreau sa ma ocup excesiv de expediat colete prin curieri, la sosirea comenzii. :) 

 

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări