Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce osciloscop folositi?


Postări Recomandate

Am citit toate postarile zilnic. Inca o fac. Sa stiti ca nu am 18 ani , ci 40 ! Eu sunt profesor la baza, dar fac electronica ca hobby de 25 ani. Chiar copil mai mic fiind (de le la 10 ani )ma jucam cu electronica, atractia era un depanator tv care venea in fiecare saptamana sa ne faca tv ul alb-negru ! Si usor am studiat pe cont propriu si am reusit sa fac depanari la radio, tv (crt si lcd - in ultimii ani) si alte electronice si electrocasnice ani de zile! Aveam un DT-9505 si un mavo 35 acasa. In fine. Acum am un fluke si am cumparat in urma discutiilor de aici, un osciloscop(nu primit cadou cum spunea miticamy parca .) Ma invat cu el si va asigur ca incep sa il pricep. Ce rau fac si cui? Ca pe orice forum, sar greii electronicii si ataca sau iau la misto, ca si cum cineva ii deranjeaza in jiltul lor inalt. 

Multumesc foarte mult celor ce raspund.M-am uitat cu atentie la videouri si la schemele postate! Am inteles ca trebuie sa separ galvanic aparatul de depanat, si nu osciloscopul. Osc. il las cu impamantarea pusa.

Nu stiu la cati wati sa fie traful de separatie. Unii amici de ai mei spun ca as putea folosi 2 trafuri 220/24 v , si sa leg secundarele. In afara inesteticului, ce avantaje au trafurile 230/230? Si de cati watti aveti fiecare dintre dumneavoastra?V-a trebuit mai mare? Trebuie sa aveti penstru smps urile buclucase. Unele le fac cu multimetru. Nu am f. Des asa ceva. Dar sa fie. Eu fac asta ca hobby, altul e serviciul meu !

Multumesc, si scuze daca supar pe cineva!

Link spre comentariu
5 minutes ago, valentin78ro said:

Nu stiu la cati wati sa fie traful de separatie.... Si de cati watti aveti fiecare dintre dumneavoastra?V-a trebuit mai mare?

Cauta si dta sa fie cam dublul puterii montajului pe care il vei viziona pe osciloscop.

 

Am zis dublu ca sa ai rezerva de putere pentru viitor. De regula, odata cu experienta, vine nevoia/placerea de mai multa putere.

 

NB tututor: nu-l mai tratati cu rautate pe colegul @miticamy, el intelege ce-i ziceti voi. Dar vrea sa obtina raspunsuri simple si corecte. La cata ignoranta (de securitate a muncii) e pe forum, omul asta vrea sa traga un semnal de alarma: nu-i de joaca cu curentul electric!

Link spre comentariu

Fostul RENEL din zona mea...si un sef tampit...a fost un Hameg cu 2 spoturi nu mai stiu ce cod avea,cumparat prin 2001 direct din Germania...buna scula!...nu l-am luat acasa!...pentru ca am negociat plata sumei in 24 rate...si am scapat si de penalizare din salariu pentru distrugere de bunuri ale intreprinderii,exista o dispozitie interna in acest sens.... aia cu metrologia a fost scuza oficiala....asa ca am renuntat la osciloscop...habar nu am la care barosan a ajuns....nu stiu daca s-a bucurat de el avand in vedere "urarile de bine "din partea mea!

Scuze de off-topic,am raspuns colegului Ion_Bumbu !

Link spre comentariu
38 minutes ago, flomar60 said:

Fostul RENEL din zona mea...si un sef tampit...

 

Jenant!

Dar tinind cont de completre, de inteles!

Imi pare rau de intimplare, de, diferenta de potential intre cele cele doua legaturi de masa  ale sondelor...puscat in interior imprimatul si de acolo in colo avalansa.

S`a mai vazut avaria asta, din pacate...dar nu si urmarea cu plata si alte idiotenii, nu eu dar cineva cunoscut.

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Cu cat se lucreaza mai mult cu un aparat nou ( ca posesie ) , cu atat lucrurile devin mai deslusite . Ma rog , trebuie citit manualul ( aplicat , adica inteles si memorat , cat se poate ... ) , intai chestiile de baza ... panoul frontal , comenzile etc . Se poate lucra si " didactic " , masurand montaje care functioneaza ... se " da " pe brazda si mana , si ochiul , si mintea . Osciloscoapele digitale moderne au si posibilitatea prelevarii " ecranului " ce contine un semnal interesant ( important ) , se pot stoca intr - un folder pe calculator , cu datele de identificare . La rigoare , foto ( clara ) cu telefonul mobil , e mai superficial dar mai rapid . O verificare rapida inaintea inceperii lucrului , adica vizualizarea semnalului de calibrare pe care - l ofera osciloscopul , certifica ( macar partial ) faptul ca aparatul si sondele sant apte sa masoare si altceva , in montajul de interes . Pentru rapiditate , sau cand sant incertitudini ( de inceput ... , sau din alte motive ) se poate folosi functia autoset . Stiu , este pentru prosti ... dupa cum mi - au explicat alti useri pe - aici ... am incercat si eu sa raspund cu argumentele mele , incadrandu - ma in categorie . Ia fiecare  din polemica ce - l ajuta , decizia este individuala . Un mic truc ... sa se repete masuratoarea de interes de cateva ori , pana se obtin citiri identice . Asigura ca a fost contact bun cu masa si punctul de masura , si ca montajul e stabil si n - am masurat vreo stare tranzitorie . Ma rog , adaptat la ce se masoara ... De multe ori e folositor sa se masoare ( mai intai ) cu un multimetru , alea mai pricopsite citesc frecventa , factor de umplere si alte caracteristici . Se pot face corelatii , se intiparesc in memorie relatiile de calcul etc .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Scuze de intrebare,

 

Eu am un osciloscop rusesc CI118A si stecherul de alimentare nu are impamantare, in cazul asta cum procedez daca vreau sa depanez o SMPS?

 

PS: E drept carcasa e de plastic, dar masa mufei BNC cred ca e conectata la panoul frontal care e de metal.

Editat de craciun
Link spre comentariu

Pai cred ca stiti ... lucrati fara frica , dar cu atentie . Eu am masurat cu respectivul ( de nevoie ) si in primarul SMPS monofazice ( alimentate la 220V.C.A. casnic ) , m - am bazat pe rezistenta de izolatie ( denumire improprie ) interna a osciloscopului , are transformator intern de alimentare . Atentie ... , de ce ? La masa sondei ( crocodilul de conectare , mufa ) poate fi tensiunea periculoasa din SMPS . Nu e bine de atins cu mana ... Daca mai aveti sondele originale , folositi functia 1 : 10 , se realizeaza prin tragerea si rotirea capatului sondei . Verificati si compensarea ( sondei ) , semnalul parca e prezent intr - o laterala , sau pe ultima pozitie a comutatorului ( am avut si 118 , si 112 ... nu mai retin exact ) .Dar , repet , cred ca stiati aceste lucruri ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 8 ore, gauss a spus:

Cu cat se lucreaza mai mult cu un aparat nou ( ca posesie ) , cu atat lucrurile devin mai deslusite . Ma rog , trebuie citit manualul ( aplicat , adica inteles si memorat , cat se poate ... ) , intai chestiile de baza ... panoul frontal , comenzile etc . Se poate lucra si " didactic " , masurand montaje care functioneaza ... se " da " pe brazda si mana , si ochiul , si mintea . Osciloscoapele digitale moderne au si posibilitatea prelevarii " ecranului " ce contine un semnal interesant ( important ) , se pot stoca intr - un folder pe calculator , cu datele de identificare . La rigoare , foto ( clara ) cu telefonul mobil , e mai superficial dar mai rapid . O verificare rapida inaintea inceperii lucrului , adica vizualizarea semnalului de calibrare pe care - l ofera osciloscopul , certifica ( macar partial ) faptul ca aparatul si sondele sant apte sa masoare si altceva , in montajul de interes . Pentru rapiditate , sau cand sant incertitudini ( de inceput ... , sau din alte motive ) se poate folosi functia autoset . Stiu , este pentru prosti ... dupa cum mi - au explicat alti useri pe - aici ... am incercat si eu sa raspund cu argumentele mele , incadrandu - ma in categorie . Ia fiecare  din polemica ce - l ajuta , decizia este individuala . Un mic truc ... sa se repete masuratoarea de interes de cateva ori , pana se obtin citiri identice . Asigura ca a fost contact bun cu masa si punctul de masura , si ca montajul e stabil si n - am masurat vreo stare tranzitorie . Ma rog , adaptat la ce se masoara ... De multe ori e folositor sa se masoare ( mai intai ) cu un multimetru , alea mai pricopsite citesc frecventa , factor de umplere si alte caracteristici . Se pot face corelatii , se intiparesc in memorie relatiile de calcul etc .

Dumneavoastra aveti traf de separatie galvanica? De care aveti? Cum sa fac sa ies mai ok? Sau sunt nevoit sa iau unul la 900 lei? Si de care sa fie ? Toroidal, etc.Am auzit de 2 trafuri sin surse UPS dar nu stiu cati wati au . Am sa va pun poze cu ce am gasit pe net sa va dati o parere. 

Link spre comentariu

Nu e nevoie să dați sume mari pe un traf separator decent, vi-l poate bobina chiar un coleg de forum.Varianta cu două transformatoare de UPS identice și conectate cu înfășurările de 12-24V între ele, e destul de bună exceptând randamentul , dar poate fi destul de dificil uneori să găsiți două trafuri identice la preț convenabil. Un singur traf bobinat corespunzător va fi binențeles mai ieftin decât două....

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări