Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cumparati de pe aliexpress ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Corect, dar ceea ce mulți nu înțeleg este ca, majoritatea pieselor sunt fabricate în China sau Taiwan, cunosc personal doua persoane care comanda masiv de pe Ali și apoi vând pe ebay kituri de amplificare, în unele cazuri câștigul e de 100% mai ales dacă știi sa promovezi cu poze sugestive și rewiew uri benefice.....plus de asta la comenzi mari chinezul tot timpul îți dă un bonus...... Bineînțeles că nu poți avea pretenții la un set de potentiometre de 10 buc la 15 lei sa fie alps, dar crede ma ca nu difera cu nimic de ce găsești în magazinele de piese, la preturi de 5 ori mai mari pe exact aceiași calitate, nu ma refer la cazul când cumperi de pe mouser sau tme potentiometre de 50 euro bucata sau mai mult..... 

Link spre comentariu

Componente de pe aliexpress...

Ce s-a comandat (de fapt cumparat) au fost doua circuite integrate Toshiba, noi-noute si marcate ca atare.

Ce s-a primit se poate vedea in foto:

 

20191124-182302.jpg

 

20191124-182320.jpg

 

20191124-182339.jpg

Link spre comentariu

Am mai explicat p'aici despre asta... exemplu de tranzitoare 2SC1945 cumparate cu ceva ani in urma de pe aliexpress.

Stiind ca acolo cam toate tranzistoarele noi de acest fel (si toate tipurile similare) din China sunt contrafaceri, am cautat, gasit si am cumparat tranzistoare SH originale Mitsubishi scoase din echipamente. Mai procedasem astfel si a fost ok, insa de data asta a fost altfel si ceva ce nu ma asteptam...

 

Am cumparat asta:

 

Clipboard01.jpg

 

 

2sc1945-3.jpg

 

 

Am primit urmatoarele "facaturi originale" ca fiind 2SC1945 fabricate de Mitsubishi:

 

SNV36396.jpg

 

SNV36399.jpg

 

Base-to-Emitter-measurement.jpg

 

Collector-to-Emitter-measurement1.jpg

 

 

Am facut reclamatie explicand ce si cum cu contrafacerea si cu faptul ca marfa primita nu poate functiona, nu este tranzistor 2SC1945, cu pozele atasate la reclamatie.

Rezultatul a fost:

 

2sc1945-2.jpg

 

2sc1945-1.jpg

 

 

 

Rezultatul final: in toti acesti ani anuntul in cauza a tot fost retras si apoi repus de catre vanzator ori de cate ori cineva a mai cumparat si a constatat exact ce am constatat si eu.

Si inca se mai afla si azi la vanzare, dar chinezul a crescut pretul, ca sa stie o treaba, sa nu munceasca degeaba!:

 

https://www.aliexpress.com/item/32809873284.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.791f7567RsARh1&algo_pvid=c9e52a7e-4794-4a43-84b5-d162cb57f2cd&algo_expid=c9e52a7e-4794-4a43-84b5-d162cb57f2cd-2&btsid=0ab6fb8815865185945918698e5753&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

 

P.S. Pacat ca in urma cu cativa ani nu am facut screenshot de la niste tranzistoare speciale similare cu -si derivate din-  MRF157 ce se ofereau acolo pe aliexpress cu doar 25 USD bucata!

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ciudati tranzistorii aia MRF477. 

Poza chinezilor arata ca tranzistorii ar fi facuti de ON Semiconductor, dar pe site-ul oficial nu exista asa ceva. Sa vedem ce cartofi prajiti primesti in plic de la chinezi. :rade:

Neaparat sa ne pui si noua poze, plus ca eu recomand sa arzi un ciocan in cap la un tranzistor sa ii vedem matzele.

Link spre comentariu

@Traian B, metoda mea cand primesc chestii aiurea, de exemplu am comandat potentiometre duble si am primit simple... pur si simplu le spun ca nu le-am primit deloc si cer banii inapoi. Nu accept sa retrimita pentru ca tocmai am cumparat altele similare de la alt vanzator vazand ca produsul lui nu mai ajunge.

 

Nu are sens sa argumentez cand stiu ca nu am cu cine. La marfa neprimita regulamentul e clar. Refund 100%. 

Link spre comentariu
Acum 5 ore, RST a spus:

Un polonez care a testat zice asa:

Additional Feedback

Good transistor gain. hFE (h21) in the range from 170 to 219. Most in the middle. I recommend, Alex

Asta e o chestie buna, hFE mare permite semnal mic la intrare, adica mai putine briz-brizuri ajutatoare ( compunente, adaptari ) pe langa.

Buna pe dracu. La cele originale, care nu se mai produc, producatorul da o valoare tipica 70. Cum si cu ce a masurat polonezul? Cu DT830 la 1 mA?

Link spre comentariu

La integrate, chinezii de obicei iti asigura functia originalului si asignarea pinilor, structura poate fi diferita, nu copiaza neaparat chipul original. De aici si diferenta de performante. iar la semiconductoare, din aceeasi galeata incapsuleaza si vind zeci de tipuri diferite, schimbind doar capsula, nu ca  acesta practica nu ar fi peste tot!

  Dar de obicei le iese! Imi amintesc ca din o cutie de BD-uri, adesea nu reuseam sa fac doua perechi cu beta egal, ceea ce nu se intimpla cu cele luate din China! 

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 9 ore, RST a spus:

Ciudati in ce sens ?  Ca scrie pe ei " On " ? 

 

Exact !

Pentru ca la o simpla cautare am aflat ca acesti tranzistori nu se mai fabrica. Or merge ei in RF, dar nu stii ce parametrii au acea schija de siliciu, nestiind dupa ce foaie de catalog sa te mai uiti te joci cu ei pe bajbaite pana le vezi limitele in montajele in care tu ai nevoie. De asta e o loterie mare, mai ales cu semiconductorii de putere.

Eu cand mai cumpar de pe la chinezi tranzistori de putere, ii iau doar pentru experimente si incercari, asa de distractie sa vad si eu ce bombe mai exista. De obicei iau doar acei tranzistori care inca mai sunt fabricati de firmele mari si ii poti compara inclusiv ca aspect fizic cat si ca inscriptiile de pe ei.

 

Acum 3 ore, RST a spus:

Un exemplu poate neelocvent, dar ptr mine a insemnat mult. 

TDA7088 original Philips fata de clona chinezeasca CD9088. Rezultate:

TDA7088 moare pe la 130Mhz....si isi da duhul si in partea de jos, la 10Mhz.

CD9088 zbarnaie la 200Mhz....si functioneaza in jos cel putin la 455Khz. Astea sunt limitele in care l-am verificat. 

Acelasi chip, alta tehnologie. 

 

PS: CD9088 e in toate receptoarele FM mai noi, cu autoscan. Alea cele mai ieftine. 

 

Pai aici e vorba de cu totul al cip in interiorul acelui integrat din moment ce unii parametrii sunt total diferiti de TDA7088

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Vă salut.

Nu am vrut să deschid un topic nou, sau poate este vreunul pentru așa ceva dar nu l-am găsit, așa că am postat aici. Dacă e greșit vă rog să-l mutați la secțiunea potrivită.

Vreau să cumpăr de pe Aliexpress  o cameră de supraveghere IP de exterior cu PTZ , camera din linkul următor https://www.aliexpress.com/item/32932096101.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.37102e0eMzy6kHși întreb pe cei ce au experiență și au mai cumpărat de pe Aliexpress, în cazul de față plătesc mai mult de 485 lei, adusă din Germania cu transport prin DHL la pachet cu un card de memorie de 64Gb. Dacă este adusă din CE ( Germania) se mai plătește vamă sau TVA, sunt alte costuri în plus, este adusă la domiciliu sau la centru vamal din fiecare reședință de județ?

Modelul de cameră l-am ales în urma vizionării unor review-uri  pe Youtube, model  care mi-a plăcut mai ales că din specificații ar avea zoom optic și digital , suport pentru PC, ceea ce e esențial pentru mine.

Dacă cineva are o astfel de cameră sau are cunoștințe în domeniu  sau cunoaște un anumit model de cameră IP de exterior cu PTZ îl rog sa-mi zică și mie sau sa-mi dea un link.

Vă mulțumesc anticipat!

Editat de woodyteo
Link spre comentariu

Vad că sunt trei posibilități de livrare, din China, Germania și Federația Rusă, numai că din Germania vine la pachet cu un card de 64 GB.dar și prețul este mai mare, iar rușii nu trimit în România.Dacă o iau din China probabil coletul o să vină în vamă și trebuie să plătesc TVA și o taxă ca vine din afara UE

Nu prea înțeleg cu sellerul , din linkul de față ar fi  de încredere, ce ar trebui să am în vedere, la ce trebuie să mă uit?

Editat de woodyteo
Link spre comentariu

Vanzatorul pare sa fie ok,are putine calificative negative,ca si regula aliexpress nu ii vireaza banii pana nu are aprobarea de la dumneavoastra ca totul este ok,plus ca in situatia economica actuala chinezul nu isi permite sa piarda un client, care prin calificativ negativ ii poate indeparta si alti potentiali clienti.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, woodyteo a spus:

Vad că sunt trei posibilități de livrare, din China, Germania și Federația Rusă, numai că din Germania vine la pachet cu un card de 64 GB.dar și prețul este mai mare, iar rușii nu trimit în România.Dacă o iau din China probabil coletul o să vină în vamă și trebuie să plătesc TVA și o taxă ca vine din afara UE

 

Chinezu si-a facut cateva depozite in anumite zone din Europa sa vanda mai usor, apoi sa fie mai usor si pentru cumparator sa nu mai astepti peste doua luni, cum e cu virusu asta acum.

Din Rusia nu poti sa cumperi ca ala e depozitul doar pentru rusi si, probabil, tarile de pe langa ei. Poti comanda din Germania si China. Din China daca o comanzi trebuie facuta vama, asa ca cel mai bine e din Germania. Practic iti spune si site-ul, cand selectezi de unde iei, daca iti trimite sau nu catre Romania.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări