Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Este sau nu in timp daunator ochilor un monitor pc?


Postări Recomandate

Periculos e un mediu toxic sau sa lucrezi la inaltimi mari sau inalta tensiune. Lucrul la calculator poate cel mult sa te afecteze intr-un fel sau altul, nu implica pericole.

Periculos este ...sa folosesti si o simpla unghiera...ca electronist...?? Ce sa mai vorbesc de...''pedichiurist''...''pupincurist'' s.a.m.d.p... :ras: Cat despre lucrul la calculator...implica pericole,daca utilizezi calculatoare publice,de N-ori,ai posibilitatea de a avea niste(cateva) boli de piele..! :95 Mai stii...ai sa ajungi sa regreti...numaratoarea cu bile...(de rulment??),desigur,nu! Erau de..lemn ! :ewryt45w

De ce este periculos sa lucrezi la inaltimi mari ? Inafara de faptul ca este posibilitatea de a cadea daca nu esti in toate mintile si cu alcool la bord.

Nu ma pot abtine de la un comentariu,pt. cei care lucreaza cu stivuitoare/electricieni(care nu lucreaza decat la sol<2m(discromati)etc,SAU...cei care indiferent de profesie...sunt ''apti'' de a se uita sub ...fuste!! Ma intreb,calificare pt. asa ceva...unde se face?? Mai ales...''materialul didactic'',o fi invechit? :ras:

Link spre comentariu

Cel putin 25ani de stat in fata monitoarelor mai mult decat orice altceva (multe ore pe zi), si crt, si lcd, si mici si mari, si ieftine si scumpe. De 6 ani folosesc un televizor de peste 1metru, nu ceva dedicat de pc sau cu functii speciale pentru asta, si stau la 60cm de el.

Nu port ochelari si in toate testele am iesit perfect cu ambii ochi. La ultimul test oftalmologic la spital vedeam nu doar cele mai mici litere dar chiar si stas-ul placutei care era sub cele mai mici litere undeva intr-un colt si scrisul la jumatate din marimea celor mai mici. Vad bine in intuneric unde altii au probleme, lumina soarelui ma deranjeaza, poate asta este efectul - sensibilitate la lumina solara, lumina farurilor si luminile in intuneric le vad bine conturate si nu ma deranjeaza, nu sunt "stelute".

 

De asemenea am 17 ani de baut numai cola/pepsi/cateodata alte sucuri, nu apa. Nu am facut nici un fel de piatra la rinichi (e cola, o dizolva nu ?), nu mi-am stricat ficatul, nu am nici un fel de probleme cauzate de "acidul care curata rugina".

Deci poate e mai bine sa incepem sa ne dam seama unde incepe realitatea si unde se termina miturile populare a celor care nu inteleg cum functioneaza anumite lucruri.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

dany_cta:Ceea ce am spus eu...NU era o ''rautate'',era pur si simplu o constatare de...fapt! :95 Dar...se pare ca tu esti...''Super-Boy'',e doar o gluma,tu esti varianta mai tanara a .mea(?,poate nu eram asa ''smart'' prin anii 70>...!),dar poti fi convins ca si antevorbitorul @mac01(si cei mai multi de pe aici),cunosc ..consecintele,batranetii...! :nerv Nu-ti fa probleme,cu totii am fost tineri...candva!! :26 Tu esti tanar(inca),dar batran nu ai fost...inca! Sincer,iti doresc...''Tinerete fara...batranete...'',desigur,stii ca este imposibil,dar in viitor...mai ''transplantezi un...LCD,un...ficat,un...CREER(??) ''! :dans: Si uite asa..''Tara asta nu va nici a voastra...nici a urmasilor vostrii...ci a urmasilor,urmasilor vostrii...''! Se pare ca ''urmasii'' sunt...SH ! Desigur,NU toti..!

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Lucrul la monitor este daunatoare în sensul ca poate accelera prezbitismul. Înainte de era calculatoarelor, problema s-a observat la cei care faceau controlul vizual al cinescoapelor. Acestia lucrau în întuneric si ochii nu se puteau acomoda (focaliza) decât pe suprafata ecranului.

Link spre comentariu

Domnilor, trebuie moderatie in toate sensurile , in toate actiunile. Cred ca in peste 95% din cazuri , orice exces , iarasi in toate sensurile si actiunile , se va deconta inevitabil incepand cu un anume prag de varsta , diferit de la un organism la altul dar, sigur se va intampla. Nu sunt un pesimist dar, viata mi-a demonstrat-o. Repet, MODERATIE la rang de politica e cel mai bine!

Link spre comentariu

Perfect de acord,altfel...odata ce o ''patesti'',ai nevoie de ...ochelari(ex),dar pe mine unul asa ma enerveaza,astfel incat as da cu ei de pamant in secunda 2,dar...cand e musai...cu placere... :26 din pacate...e musai(obligatoriu) la citit,lucruri mai finute etc :nerv vederea la distanta...mai merge ! :95 Pana cand? Pana voi putea sa-mi inlocuiesc ochii(??) cu ceva artificial,si sa-i curat cu ...solutie de spalat parbrizul..! :ewryt45w

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

dany_cta:Ceea ce am spus eu...NU era o ''rautate'',era pur si simplu o constatare de...fapt! :95 Dar...se pare ca tu esti...''Super-Boy'',e doar o gluma,tu esti varianta mai tanara a .mea(?,poate nu eram asa ''smart'' prin anii 70>...!),dar poti fi convins ca si antevorbitorul

 

Nu stiu ce ai cu mine personal, ce a fost clar de spus a fost spus chiar dupa mine de mac01. Daca vi se strica ochii brusc aruncati vina pe monitoare in loc sa aruncati vina pe varsta, la unii vine mai devreme, la altii mai tarziu.

Oare pe vremea cand nu existau monitoarele ci doar doua ore de semnal pe zi la televizor pe ce mai aruncau vina pentru ochi defecti ? Si da, toti aveau probleme cu ochii si atunci doar ca nu conta asa mult, scrisul intr-o carte se vede mai usor fiind litere mai mari si la urma urmei ... cine mai punea mana pe carti pe vremea aia ? poate doar din nimereala.

Da, vedeam ochelari in toate domeniile de finete unde era nevoie de vaz bun si trageam concluzia ca efortul ochilor i-a distrus de au ajuns la ochelari, realitatea este ca ei foloseau ochelari pentru ca aveau nevoie sa vada bine dar asta nu inseamna ca ceilalti care nu ii foloseau aveau ochii perfecti, ci doar ca ei nu aveau nevoie sa vada bine.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

@doru3160:Si daca cel care facea interventia era un fel de..Dr.Ciomu,cel cu (pre)scurtarea de penis?

 

Ai sa umbli cu un penis mai scurt in ochi,sau nu iesi afara de frica drobului de sare.

S-a intamplat odata cu un singur pacient,si asta inseamna ca toti medicii vor face la fel.E ca si cum nu te-ai urca in avion,pt ca ai auzit tu ca se mai si prabusesc unele.Baga capul in nisip,dar nici asa nu stiu daca scapi.

Concluzia? meriti sa porti ochelari.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări