Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptorul '' Tehnoton '' R-8582


Postări Recomandate

Buna seara, doresc informatii despre radioreceptorul '' Tehnoton '' R-8582, produs de firma Tehnoton Iasi. Nu stiu anul de fabricatie dar stiu ca are trei lungimi de unda respectiv MW,FM,si LW. Pe gama LW se receptioneaza '' Viata satului '', pe frecventa de 150 de KHz. Am cautat cu Google si nici un rezultat. Rog cine detine informatii despre acest aparat sa-mi dea de stire, eventual o schema. Va multumesc anticipat. 73' Petrica

Link spre comentariu

Da am aparatul in stare de functionare si pe fata principala scrie clar Tehnoton si cu semnul specific '' T ''. Pe spate in partea de sus scrie Tehnoton R-8582 dupa care dedesubt sunt insirate cele trei game de unde: MW ( 530-1600 KHz ), FM (88-108 MHz ), LW ( 150-280 KHz ). Este de culoare Bronz argintiu, se alimenteaza de la reteaua de 220v prin transformator dar si din baterii 3X1,5v. Voi pune si poze fata-spate dar maine pe lumina zilei.

Link spre comentariu

Salut,

 

Nu stiu de unde aveti radioul si cum de a ajuns tehnotonul nostru, ce a mai ramas din el, sa importe asa ceva, dar e un aparat facut in China, in totalitate, doar vopseaua pusa la comanda.

 

Ce e interesant la el e faptul ca e un Software Defined Radio - SDR, daca il desfaceti ar trebui sa lipseasca cu desavarsire multitudinea de bobine relicve ale superheterodinelor. In teorie ar trebui sa functioneze si mult mai bine ca acestea la partea de receptie.

 

mai jos e site-ul unui olandez ce se ocupa de SDR si a dat si el fis peste acelasi radio din intamplare, bine cu marcajele aferente in engleza:

 

http://www.pa3fwm.nl/technotes/tn15a.html

 

si site-ul comerciantului englez:

 

https://www.tesco.com/direct/tesco-113b-kitchen-analogue-radio-black/213-3319.prd?source=others

 

 

In final sunt curios de unde mai exact l-ati cumparat, as vrea si eu sa pun mana pe asa ceva, fara costurile de curierat din alta tara.

 

 

sper ca v-am lamurit,

 

Sorin

 

Buna seara, doresc informatii despre radioreceptorul '' Tehnoton '' R-8582, produs de firma Tehnoton Iasi. Nu stiu anul de fabricatie dar stiu ca are trei lungimi de unda respectiv MW,FM,si LW. Pe gama LW se receptioneaza '' Viata satului '', pe frecventa de 150 de KHz. Am cautat cu Google si nici un rezultat. Rog cine detine informatii despre acest aparat sa-mi dea de stire, eventual o schema. Va multumesc anticipat. 73' Petrica

Link spre comentariu

Nu cred ca are Tehnotonul ceva cu importul acestor aparate.Cel putin e greu de intuit perioada in care a avut loc aceasta colaborare cu ceva firma din China.Inclin sa cred ca orice firma de bucatarie poate comanda asa ceva la chinezi,din dorinta de a vinde ceva facut de industria noastra si nu chinezarie.La cei mai multi prinde.Sunt sigur ca in momentul cand a iesit cu ele pe piata,a strigat in gura mare ca e marfa de-a noastra,nu de la chinezi,de care e satula lumea.E putin probabil ca Tehnotonul s-o ia pe firul apei si sa faca sapaturi sa-l gaseasca pe cel responsabil de folosire a brandului,neautorizat.Eu cel putin nu cunosc sa fi importat fabrica din Iasi asa ceva.Asta nu exclude posibilitatea de a fi reala si o astfel de colaborare,dar ma indoiesc sa nu fi transpirat pe undeva cate ceva ca stire.

Link spre comentariu

 

 

 

 

In final sunt curios de unde mai exact l-ati cumparat, as vrea si eu sa pun mana pe asa ceva, fara costurile de curierat din alta tara.

 

 

sper ca v-am lamurit,

 

Sorin

 

Duminica in talciocul din IASI era de vanzare unul.. N-am intrebat cat costa pentru ca nu-s interesat.

Link spre comentariu

Daraghie druzia,

 

personal am dubii mari ca in cutia aia este un receptor SDR la numai 10 lire cu toate taxele si adausurile posibile! Si cu variabil si scala mecanica! cine stie ce hibrid chinezesc o fi. oricum nu e exclus ca la fel ca atitea foste glorii, detinatorul denumirii ''tehnoton'' sa fi vindut dreptul de folosire a denumirii. Oricum, eu ajung in UK peste doua saptamini si deja am identificat un magazin in apropiere si voi cumpara unul sa vedem despre ce e vorba!

Presupun ca e sdr ca si receptorul meu ''Philibs'' cu un singur difuzor luat din dubai cu 8 dolari!

 

P.S. cum s-a ajuns la concluzia ca este SDR??

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări