Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptorul '' Tehnoton '' R-8582


Postări Recomandate

Da, aveti dreptate, nu arata chiar ca o masina de spalat sau ca un aspirator...

Alte contra-argumente "stiintifice" mai aveti?

Daca pe mine ma intrebati , nu am . Nici cu ghilimele , nici fara . Doar ceva SDR - uri .

 

P .S . - ar fi bine sa asteptam foto , personal am spus ce - am avut de spus . Nu e un indemn la sistarea discutiilor , nu fac si nu - mi permit asa ceva . Doar o opinie ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Eu discutam despre integrate utilizate si principii de functionare, nu despre "araturi" si alte chestii... daca unii isi pot permite sa jigneasca... ok, sunt super-moderatori, sunt mai "egali" decat noi, ceilalti... sa fie sanatosi!

 

Sunt nerabdator sa vad si eu pozele cu "clasica super-heterodina".

Editat de lukeme
Link spre comentariu

Am scris la inceput cam ce am vazut in interior, am vazut un aparat obisnuit tip chinezarie, dar pe are scria Tenoton R-8582 si pe buna dreptate nemaivazand asa ceva, am intrebat in stanga si in dreapta, daca Tehnoton a facu asa ceva. Nu m-a interesat daca montajul era pe tranzistori sau pe circuit integrat. Am inlaturat defectiunea, l-am inchs la loc si am postat modelul pe acst site. De aici si pana a desface firul in patru, este cale lunga. Bine a spus cineva mai sus, cine doreste asa ceva , gaseste in talciocul din Iasi acest aparat, contra unei sume modice. Pentru colectionarii de aparate romanesti si cele facute de Tehnoton Iasi, unul in plus nu strica, chiar daca a fost brenduit. Sa auzim de bine, Petrica

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Mai intereseaza pe cineva versiunea UK a acestui receptor ca sa dau mine o tura printr-un Tesco?? Desi pe el scrie clar ca e analogic!

 

P.S. am si eu peste 3 decenii de depanare, oficial sau neoficial in timpul liber, dar nu imi amintesc sa fi desfacut un aparat si sa-l repar si sa-l inchid la loc, fara a sesiza daca este cu tranzistori, CI sau alta varianta!

Link spre comentariu

Era doar o curiozitate față de schema folosită, dar nu cred că va cumpăra nimeni unul doar să vadă cu ce integrat lucrează.....noi așteptam o lămurire mai clară de la inițiatorul topicului, dar ne-a băgat total în ceață când a zis că l-a reparat dar nu știe dacă era cu integrat sau tranzistori.Ca și cum ai putea repara un motor auto, dar nu știi la final dacă ce-ai reparat era Diesel sau benzinar.....

Link spre comentariu

Aveti dreptate . Totusi , ma gandeam ca asa ceva merita un acord si volum digital , ceva memorii , si o " haina " mai impresionanta . Nu stiu de ce , aparatul in sine inspira un radiou ieftin , cu haraiturile si intreruperile inerente de la C.V. , comutatorul de game si potentiometrul de volum ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări