Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sticla raft frigider Zanussi


Postări Recomandate

In mod normal ar fi trebuit sa fie securit,ca la masini.Am incercat sa tai (de distractie) cu diamantul un geam de la un frigider vechi si s-a facut graunte.Cu astea mai noi n-am incercat sa glumesc,dar din ce-am citit pana acum aici,probabil sunt din sticla chioara.Mi se pare excelenta metoda folierii,dupa cum la oglinzile din baie e indicat asa ceva pe spate.

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Inseamna ca geam ordinar a fost. Asa s-a spart si la mine. Oala calda pusa direct pe sticla si dupa un timp(cateva minute) a crapat in trei bucati.

Dane,incearca sa pui o oala calda pe orice sticla rece de frigider care sta la -n grade si iti va crapa diferenta mare de temperatura si aplicata brusc genereaza fisurarea sau chiar spargerea sticlei.De fapt se si specifica in manualele frigiderelor sa nu punem nimic cald in el!!!

Link spre comentariu

Sticla borosilicat rezista si la variatii rapide de 250 gr.C fara sa se crape.Dar nu se puneau astfel de geamuri decat la frigiderele de acum 30 de ani, in prezent economia e de baza, in loc de radiator masiv, frigiderele au sarme sudate de serpentina, fier mort, aluminiul sau cuprul e prea scump./

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Da, domnilor, dar chestiile astea au permis scaderea preturilor la nivele care fac mai usor de "inghitit" faptul ca multe electrocasnice au ajuns "de consum", adica nu merita reparate. (Manopera a ajuns atat de scumpa, si politica pretului la piesele de schimb ne "imping" spre inlocuire - diferenta de costuri e mica si avem un aparat nou, modern, mai "performant" - si care probabil se va "termina" si mai aproape de expirarea garantiei...)

Link spre comentariu

Corect, insa era mai avantajos sa dai un salariu pe un frigider Arctic romanesc si sa te tina ~20 de ani, decat sa dai jumatate de salariu pe un frigider "de consum" si sa te tina doar 2-3 ani.

Din cat imi amintesc, frigiderele alea erau pe la 4000, mai degraba 2 salarii... Frigiderul cu radiatorul ala nasol a crapat dupa vreo 4-5 ani; nu mai avea garantie,

a fost reparat prin inlocuirea radiatorului cu ceva artizanal + reincarcare cu freon si s-a mai tras de el vreo 2 ani, cand a cedat agregatul, care era deja uzat anormal

de functionarea cu freon insuficient. Taica-miu s-a incapatinat sa schimbe TOT agregatul (venea pe un stelaj de lemn, se extragea vaporizatorul din congelator prin spate

si se introducea cel de la noul agregat) Reparat "capital" a mai functionat vreo 10 ani, dupa care a fost "conservat" (ramasesera singuri si era mai mult gol)....

 

Eu am un Arctic de Beko, cu compresor Electrolux, cumparat prin 2002, care functioneaza si azi, doar ca e ceva mai zgomotos ca la inceput (ghiortaie zeama in circuit,

compresorul inca nu face zgomot)..... Probabil ca va "cadea" brusc, fara semne de avertizare?

Editat de blazeu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Dar,"bebeko" mai este functional? Daca nu, l-ai mai repara? :nas:

Da, functioneaza ok! Dar, repet, compresorul e "Electrolux".....

 

Depinde de costul reparatiei; de exemplu, am reparat (ma rog,

frigotehnistul) congelatorul soacra-mii: defectul a fost infundarea

filtrului pentru agentul termic, care a fost inlocuit, reincarcarea cu

pentan si optional, montarea unei supape care e susceptibila sa

faca mai usoara incarcarea ulterioara, totul in jur de 120 de lei, la

domiciliul clientului...

Daca ar costa cat jumatate de frigider echivalent nou, mai ales ca are

deja 15 ani, as prefera sa-l schimb. (mai depinde si de durabilitatea

estimata a reparatiei, dar dupa 15 ani, dulapul s-a mai zgariat ici,

plasticele s-au ingalbenit sau opacizat/zgariat cele transparente,

la altele s-au rupt usite/capace rabatabile, etc., caz in care inlocuirea

e mai atractiva; chiar daca sunt premise sa nimeresc un aparat

mai slab, care sa crape semnificativ mai repede, exista o anumita

"inertie a experientei"....)

Link spre comentariu

Ghinion!

Acum produsele trebuie sa reziste numai pina la expirarea garanției.

Chiar sa fie extraordinar de scumpe tot nu prea ai optiuni de aparate care sa meargă fără probleme 15-20 de ani.

Nimeni nu-ți garantează ca un frigider de 2000-3000 euro te tine 15 ani. Dacă ar fi aceasta garanție îmi cumpăr miine unul.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Acum 25-30 de ani un frigider bun era 5-6 salarii și rezista minim 10-15 ani fără reparatii și nici nu erai considerat snob dacă îți cumpărai unul.

Eu as fi dispus sa dau acum citeva salarii pe unul care sa tina tot atit, indiferent ca ma consideri snob sau nu.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări