Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sticla raft frigider Zanussi


Postări Recomandate

Eu as fi dispus sa dau acum citeva salarii pe unul care sa tina tot atit, indiferent ca ma consideri snob sau nu.

Si nu gasesti ?

Ia unul de la Smeg sau Miele desi nu cred ca va garanta nimeni ca te va tine zeci de ani caci depinde si de tine.

 

Oare cati citesc manualul frigiderului?

Nu se pun alimente calde, nu se tine aparatul in zona calda, se tine deschisa usa cat mai putin posibil, etc......

 

Totusi si acum 20 ani imi amintesc ca erau pline service-urile de frigidere de reparat. Ai meu au avut un frigider Actic care a tinut foarte mult dar apoi au luat un congelator Arctic si mai mult pe la reparatii statea. Pana la urma au luat o combina de o marca oarecare si o au si acum dupa 15 ani.

 

La frigiderul meu s-a spart geamul si am pus un panou ordinar composit din polietilena placata cu aluminiu - se foloseste la placari interioare si exterioare. Nu ma intereseaza sa privesc prin el.

Editat de one
Link spre comentariu

Acum 25-30 de ani un frigider bun era 5-6 salarii și rezista minim 10-15 ani fără reparatii și nici nu erai considerat snob dacă îți cumpărai unul.

Eu as fi dispus sa dau acum citeva salarii pe unul care sa tina tot atit, indiferent ca ma consideri snob sau nu.

Nu e nici un snobism daca aveti salariu de 10.000 euro si dati 2000 pe unul, dar sa dati cateva salarii are sens doar daca pastrati la rece medicamente vitale, sau defectarea ar face imposibila inlocuirea frigiderului cateva luni de zile, de ex. cabana in varful muntelui, etc. Altminteri, zau daca inteleg...

Peste 2000 de lei(nu euro) e cam...inselaciune, ar trebui sa facem legatura intre costul total de productie si pretul de vanzare, nu vad ce-ar putea costa 1500 de euro intr-uin frigider, sa se vanda cu 2000 de euro la magazin. Se pot fabrica frigidere ieftine (un salariu mediu) care sa tina 20 de ani, fara probleme!

Link spre comentariu

Nu ma feresc . Are 20 de ani ( pe - acolo ) , a costat cam 1600 USD ( lei la vremea respectiva ... ) , are 2 usi care se deschid in lateral - fata , ca la sifonier , independente . Made in USA , pentru Germany . Functioneaza bine , n - am sesizat deprecieri vizibile . Ma rog , a fost intretinut ... La vremea respectiva m - a tentat aspectul ... complet din inox satinat , inclusiv interiorul . E mare , acum are un aspect retro ... fata e austera , ca un fiset , cam ca alea industriale , cu sigla GE , aia cu litere stilizate " de mana " ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

,,Are 20 de ani ( pe - acolo ) , a costat cam 1600 USD ( lei la vremea respectiva ... )

Made in USA , pentru Germany.

... complet din inox satinat , inclusiv interiorul "

Aceste informatii spun destul de multe, despre calitatea si fiabilitatea acestui aparat.

Sa-l folositi sanatos, inca pe atatia ani!

,,Am frigider General Electric"

Asta spune deja destul!

General Electric este o companie dintr-o alta liga.

Sa aveti o zi buna!

Link spre comentariu

Multumesc de urari , pe care le returnez inzecit . La chestiune ... americanii au fost primii care au avut frigidere electrice , inca inainte de WW2 . D ' astea casnice , pentru orice locuinta . Ma rog , erau articole de lux . Si aparate de aer conditionat , cam aceeasi chestie , tehnic vorbind . General Electric e ceva greu de inchipuit https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_companies_by_revenue , locul 26 in lume . Mai de mult , a fost in primii 3 ... Cred ca nici consiliul lor de administratie nu stia in integralitate tot ce produceau ... de la flecustete , gen lame de ras si cosuri pentru felii de paine ... la centrale atomoelectrice , reactoare nucleare militare , motoare turboreactoare si racheta ... ma rog , tot tacamul , printre care si electrocasnice . In USA nu merge cu jumatati de masura ... doar de ceva timp au scazut stacheta , din cauza de celebrele chinezarii . Deci , quality first ... Cu frigiderul , e o intreaga istorie ... ar merge un topic la Bodega ! ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Multumesc de urari , pe care le returnez inzecit . La chestiune ... americanii au fost primii care au avut frigidere electrice , inca inainte de WW2 . D ' astea casnice , pentru orice locuinta . Ma rog , erau articole de lux . Si aparate de aer conditionat , cam aceeasi chestie , tehnic vorbind . General Electric e ceva greu de inchipuit https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_companies_by_revenue , locul 26 in lume . Mai de mult , a fost in primii 3 ... Cred ca nici consiliul lor de administratie nu stia in integralitate tot ce produceau ... de la flecustete , gen lame de ras si cosuri pentru felii de paine ... la centrale atomoelectrice , reactoare nucleare militare , motoare turboreactoare si racheta ... ma rog , tot tacamul , printre care si electrocasnice . In USA nu merge cu jumatati de masura ... doar de ceva timp au scazut stacheta , din cauza de celebrele chinezarii . Deci , quality first ... Cu frigiderul , e o intreaga istorie ... ar merge un topic la Bodega ! ...

Merita citit si rascitit, acest post, si studiat istoria si ,,portofoliul General Electrics".

Asta, ca sa nu-si mai puna unii intrebari pe acest forum de genul:

,,Romania, o tara de mana a doua?"

Adevarul istoric si realitatea, ne dor rau de multe ori.

Dar noi nu si nu:

,,Suntem printre cei alesi de bunul Dumnezeu, Atoatefacator de minuni si de lucruri."

Am mai afirmat candva, pe acest forum:

Iubesc aceasta tara si acest popor, ca pe propia-mi familie, dar acest lucru nu ma face sa nu-i vad

slabiciunile, greselile de gandire si de comportament.

Stiu cand sa vad si sa discern greselile, lacunele si deraierile de la logica la cei pe care-i iubesc

si-mi sunt aproape.

Important este sa adulmeci, sa identifici si sa decelezi adevarul.

,,Aflati, cunoasteti adevarul, si acesta va va face liberi!"

Suna cunoscut?

Sa aveti o seara frumoasa!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări