Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRANSFORMATOR 1000W pe 8cmp sectiune miez


Postări Recomandate

Acum 24 minute, mama a spus:

Faptul că acel transformator, despre care se tot discută pe aici în termeni elogioși, de parca ar fi revoluționat cercetările în domeniu, funcționează așa, e rodul unei pure întâmplări, întâmplătoare și fericite.

Niet. Functioneaza pentru ca asa o spun legile naturii.

Link spre comentariu

Da dragă, ai dreptate.

S-a nimerit în așa fel încât funcționează în conformitate cu legile naturii. Dar doar s-a nimerit! Asta se poate constata simplu citind explicațiile "maestrului".

Dar cam atât cu subiectul. Nu mă intereseaza că a făcut la nimereală un electrician pe undeva un transformator care implică doar o extrem de mare risipă.

Din punctul meu de vedere e foarte clar de ce l-a făcut și de ce a deschis acest topic, căci e specific unor persoane având un anume nivel de pregătire dar, așa cum am mai spus, e total lipsit de relevanță în raport cu persoana mea (am specificat pentru a nu se interpreta în vreun fel)

 

Link spre comentariu

Bai, draga, problema ta este "electricianul" sau ca nu e pamantul plat? S-a tot spus si repetat ce vrea traful asta de la forum. Ce mai trebuie spus?

 

Nu de alta, dar in afara de strambe (tipice unei clone reintoarse pe forum) mai multe contributii nu ai pe forum. Cine ai fost in viata anterioara pe acest forum?

 

Oi fi tovarasa profesoara si-i tragi pe toti de perciuni...

Link spre comentariu

Băi dragă, mă intrigă modul în care evoluează discuțiile pe acest topic. De parcă un nu știu ce geniu care cunoște toate subtilitătile teoriei a proiectat un transformator revoluționar, iar acum unii useri încearca prin toate metodele, despicând firul nu în 4, ci în 16, să descifreze metodele elaborate de calcul pe care le-a folosit acesta, prezentând extrase din tratate de profil.

Realitatea e cu totul alta.

Link spre comentariu

Ultimele postari ale colegului mama cam seamana cu postarile colegului misa de la inceputul topicului.... posibil sa fie doar o impresie!...oricum un electrician(?) asa prost ca mine a oferit posibilitatea unor ingineri f.bine pregatiti sa posteze un adevarat tratat despre calculul transformatorului... aici, in acest topic! Cel putin din acest punct de vedere, topicul are valoare si faptul ca a schimbat multor colegi de forum perceptia generala asupra trafului, iarasi conteaza... ca sunt colegi nemultumiti.... e ceva firesc! Toate cele bune,domnilor!

Link spre comentariu

bag seama ca daca nu punea doctor lincul cu cartea  si modul de calcul multi ar fi zis ca nici nu exista.

acum ca s-a prezetat si dovada, lasa domne, ca a nimerit-o, precum pescarul incepator.

Link spre comentariu

Apostolul Toma a fost numit "necredinciosul" deoarece el nu a crezut pana nu a vazut si atins personal ranile lui Iisus, totusi a crezut apoi spunand "Domnul meu si Dumnezeul meu"

Aici nici macar atat nu poate fi cazul, pentru ca desi ni se prezinta o realizare fizica care desfiinteaza complet conceptul "puterea limitata de miez" si implicit mitul S^2, totusi in continuare nu credem ci contra-argumentam cu dizertatii fara sens de complicate sau cu "e o pura intamplare norocoasa", culmea e ca acea intamplare respecta legile fizicii ( ca in fizica nu exista intamplari aleatorii si nici noroc ), ca daca n-ar fi facut-o, n-ar fi functionat, si, totusi, nu e real, nu e pe bune pentru ca nu e calculat de ei.

Tot asa si aia care spun ca nu exista pandemia, n-au pe nimeni bolnav in familie, deci covid evident ca nu exista, e doar o conspiratie mondiala... 

De asta am evitat sa mai intervin, pentru ca am ajuns la concluzia ca daca subiectul asta nu i-a convins pana acum, atunci nimic nu o va face. 

PS: @mama ce faci daca inginerul e limitat de propriile prejudecati?

Intrebare retorica...
 

Editat de Marian
Link spre comentariu

Întrebarea fiind retorică, nu are sens să răspund.

Aș putea susține o dizertație despre imposibilitatea existenței prejudecăților în domeniul științelor exacte (deși nu știu dacă are vreun rost) în momentul în care întrebarea va fi directă.

Link spre comentariu

De la @tata Gogu:

 

Cunoaşterea prin observaţie
Enunţurile de observaţie exprimă şi comunică informaţii obţinute prin
intermediul organelor de simţ, dar orientate de anumite interese de cunoaştere
preexistente şi formulate în sistemul de noţiuni al unui limbaj ştiinţific cu privire la
stări şi procese singulare care există şi se produc în condiţii naturale sau
experimentale.
Observaţia ştiinţifică are loc întotdeauna într-un orizont de aşteptări care
se constituie într-un anumit cadru de cunoaştere prealabilă, are o orientare şi un
obiectiv bine determinat (ceea ce relativizează distincţia dintre constatare şi
interpretare). Există ipoteze implicite şi schematizări prealabile în care sunt luate
în considerare anumite aspecte şi corelaţii.
Este importantă distincţia dintre enunţurile de observaţie din disciplinele
istorice, care descriu fapte unice şi irepetabile, şi enunţurile de observaţie ale
disciplinelor nomologice, enunţuri care se referă la fapte ce se repetă în mod
sistematic. Şi într-un caz şi în celălalt, enunţurile de observaţie sunt intersubiectiv
controlabile şi întrunesc acordul tuturor cercetătorilor competenţi şi de bună
credinţă.
Enunţurile de observaţie constituie fundamentul tuturor ştiinţelor despre
realitate, fie ele preponderent empirice, fie teoretice. Fără o cunoaştere a faptelor
prin observaţie, nu există nicio bază de plecare pentru generalizări de orice tip sau
pentru formularea de ipoteze şi nu există nici posibilitatea de a controla în mod
sistematic diferite ipoteze teoretice. Limitarea esenţială a cunoaşterii cuprinsă în
enunţurile de observaţie constă în imposibilitatea anticipării faptelor viitoare.
Pentru aceasta, este nevoie de generalizări.

Cunoaşterea empirică
Este cunoaşterea unor forme şi corelaţii constante în fluxul experienţei. O
parte importantă a cunoaşterii empirice este obţinută prin diferite modalităţi de
generalizare a datelor observaţiei ştiinţifice. Această cunoaştere se exprimă în
regularităţi, uniformităţi şi tipologii. Există şi corelaţii empirice a căror cunoaştere
se realizează prin anticiparea lor de către o teorie. Asemenea anticipări trebuie
supuse însă controlului, prin confruntarea lor cu datele observaţiei ştiinţifice.
În ştiinţă, interesul pentru stabilirea de regularităţi vizează, de câte ori
este posibil, stabilirea unor relaţii între determinări cantitative. Pe baza unor
asemenea regularităţi, putem formula predicţii care au o valoare deosebită
pentru acţiune. Putem înţelege astfel rolul măsurării în cercetarea ştiinţifică.
Uniformităţile empirice pot fi:
– corelaţii stricte (permit anticiparea unor evenimente individuale);
– corelaţii cu un caracter statistic (permit anticiparea producerii unor
evenimente individuale).
Interesul pentru stabilirea de regularităţi, de uniformităţi există atât în
cunoaşterea comună, cât şi în cunoaşterea ştiinţifică. În cunoaşterea comună,
învăţarea din experienţă este, în general, orientată spre interese practice.
Cercetarea ştiinţifică este interesată de stabilirea unor corelaţii constante,
invariante, între fapte, de câte ori este posibil, între variabile care reprezintă
caracteristici cantitative, măsurabile, independent de perspectiva utilizării practice
a cunoaşterii unor asemenea corelaţii. Cunoaşterea empirică, bazată pe datele
observaţiei ştiinţifice, este cunoaşterea unor fapte cu un caracter general. În toate
ştiinţele privind realitatea, cunoaşterea unor regularităţi empirice de diferite
niveluri de generalitate face posibilă anticiparea experienţelor viitoare şi
reprezintă baza elaborării şi testării explicaţiilor teoretice.
Teoriile sunt elaborate pentru a explica regularităţi cunoscute şi sunt
testate adesea prin regularităţile empirice pe care le anticipează.

Cunoaşterea teoretică
Obiectivele principale ale elaborării teoriilor ştiinţifice sunt:
– unificarea unei diversităţi de fapte şi corelaţii empirice disparate;
– explicarea faptelor, a corelaţiilor empirice şi chiar a altor teorii cu un
nivel mai scăzut de generalitate.
Cercetătorii care construiesc teorii sunt susţinuţi adesea de convingerea
că, dincolo de marea varietate a faptelor şi a regularităţilor accesibile cunoaşterii
empirice, există structuri fundamentale simple ale realităţii. Albert Einstein numea
această convingere privitoare la natura realităţii, “religiozitate cosmică”.

Link spre comentariu

M-am dus la prima pagina sa vad ce a scris &misa si am dat de calculul facut la Buzau pe care l-am comparat cu cel facut in California. Cam mare diferenta, poporul roman e mult mai darnic:

buzau2.jpg

Link spre comentariu
Acum 14 ore, flomar60 a spus:

Ultimele postari ale colegului mama cam seamana cu postarile colegului misa de la inceputul topicului.... posibil sa fie doar o impresie!...

 

Nu e misa, este frustratul de Victor, acel inginer geniu neinteles de nimeni. Un geniu care nu e in stare sa lipeasca 3 fire, dar arunca cu frustrari pe unde poate.

Editat de maxente
Link spre comentariu

Nu este Victor, el nu ataca asa marsav un concetatean care munceste din greu, plateste darile la stat si nu i-a gresit cu nimic. Victor ti-o spunea verde in fata iar cand se referea la "neaveniti', neinstruiti, nu prea facea trimitere la diplome (a se vedea de cate ori a pomenit Marian de ajutorul primit telefonic la amplificatoare). Iar daca este el e semn ca a imbatranit, nici chiar Chuck Norris nu mai este in forma.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

EDIT: si daca am amintit de simulari, sa vedem cum influenteaza inductanta de scapari asupra curentului la aceeasi sarcina. Am dat cu aproximatie nr de spire si rezistentele de la traful discutat:

sarcina2.jpg

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

sarcina3.jpg

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

sarc4.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări