Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Circular de banc


Postări Recomandate

  • 2 ani mai târziu...

Am folosit un circular power dewil 1400 W ca si circular de banc pentru a taia sipca de 40x20mm . Circularul a fost cumparat in 1998 in Anglia . Din pacate nu am dat importanta la jocul rulmentilor . Acestia ai cedat in timp , au largit lagarul de asezare si s-a dus cupla . Pacat , la noi nu sunt piese de schimb , motorul este bun si foarte foarte rezistent . Doream sa fac aceeasi incercare , dar cu unul de 2000W .

Cred ca ma voi reorienta spre acest circular cu masa METABO - TKHS 315 C-2.0 WNB - FIERASTRAU CIRCULAR CU MASA, 2000 W, 315 MM, INDUCTIE .

In acest caz puteti da o parere ?

Cu stima .

Link spre comentariu

De acord . Am vazut unul asemanator dar nu am lucrat cu el . Nu imi plac acele table indoite dar macar motorul este destul de .puternic . Masa se poate imbunatati, cred eu . Sa zicem ca este o varianta mai buna decat folosirea unui circular de mana de 1800W prins sub o masa .Iar pretul unui astfel de circular este ... ca si exemplu , intre 1000 si 1100 ron , Makita 5008 magnesium . Mai mult de 1300 ron nu vreau sa investesc , cred ca este suficient pentru treburile casei .

Mai este si varianta unui motor de 3-4kw 240V sau chiar 400V aplicat la o masa . Un ax , o fulie si o masuta cu canale de glisare ...

Cu stima .

Editat de gi0
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am cumparat un circular cu masa . Ca si observatie , masa din tabla stantata , ca la majoritatea circularelor de mana .

Picioarele puteau fi totusi din tabla mai grosuta , dar pare destul de stabil . Nu am taiat inca nici o bucatica de lemn . . Inclinatia discului se fixeaza manual , doar pentru ridicare/coborare are manivela .

Revin cu opinii dupa folosire .

Cu stima .

Link spre comentariu

Am cumparat un circular cu masa . Ca si observatie , masa din tabla stantata , ca la majoritatea circularelor de mana .

Picioarele puteau fi totusi din tabla mai grosuta , dar pare destul de stabil . Nu am taiat inca nici o bucatica de lemn . . Inclinatia discului se fixeaza manual , doar pentru ridicare/coborare are manivela .

Revin cu opinii dupa folosire .

Cu stima .

Ce model ati cumparat?

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Va salut, nu mai deschid alt topic, am gasit asta http://www.bricodepot.ro/focsani/unelte/masini-pentru-atelier/fierastrau-circular-cu-banc-1800-w.html la 89 euro,nou, in Brico Depot Spania. Stiu ca nu e cel mai tare din parcare dar pentru a ma initia cred ca e bun (pentru inceput l-as folosi la confectionarea unor cutii de radio/amplificatoare). Ce parere aveti?

 

PD: asta e:

 

 

h3jrtrut.jpg

Editat de ALVIN
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări