Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Circular de banc

Recommended Posts

DA, un TS55 - second ar fi ok daca functioneaza bine. Pe langa TS55 ai nevoie de sina de ghidare care nici aia nu e ieftina (vreo 400lei) si o panza dedicata pt pal melaminat. Atentie, exista panza cu 48 de dinti pentru lem si exista panza cu 48 de dinti pentru pal care costa vreo 300lei!

Prin urmare, una peste alta nu iesi ieftin cu TS55.

Edited by ahegyes
La 11.09.2018 la 9:35, ahegyes a spus:

Panzele le achizitionez de la un magazin care vinde scule. Iti dau un link: www.criano.ro

Compasul folosit de mine - defapt sunt vreo 3 sau 4 - l-am facut eu. Am sa fac ceva poze si cu el (ele) si am sa le pun aici sa le vezi. Daca eventul vei avea intrebari legat de executie am sa iti raspund.

M-am gandit sa achizitionez un asemenea compas : http://www.audioalchemy.ro/carte/unelte.htm

La primul din lista fac referire, insa nu stiu care sunt diametrele minime/maxime care se pot face, probabil ca ar trebui sa sun si sa intreb.

Poti sa cumperi, dar eu zic ca e pacat sa dai banii pe ceva care poti sa construiesti singur. In functie de ce freza ai se pot face(construi) mai multe tipuri de compas, fiecare cu avantaje si dezavanraje.

Ultimul compas pe care mi l-am construit e asemanator cu cel trimis de tine. Stiu ca am promis ca am sa fac poze ca sa iti arat dar am uitat. Sper ca in seara asta sa nu uit si sa iti fac cateva imagini. Adica na, e aiurea sa dai 150lei pe o chestie care o poti face intr-o dupamasa si te costa maxim 20-30lei. Spune-mi ce freza ai si in fubctie de ea am sa iti recomand compasul cel mai potrivit.