Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Circular de banc

Recommended Posts

• 1 month later...
  • 10 months later...

Ma poate ajuta cineva cu un sfat in alegerea unui circular cu masa pana in 1500 lei?

Eu ma oprisem la Makita 2712, l-a folosit cineva, se merita cumparat?....ar mai fi bosch pts 10 dar nu prea am auzit de bine despre el de la cei care l-au folosit.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat in alegerea unui circular cu masa pana in 1500 lei?

Eu ma oprisem la Makita 2712, l-a folosit cineva, se merita cumparat?....ar mai fi bosch pts 10 dar nu prea am auzit de bine despre el de la cei care l-au folosit.

Asta depinde la ce doriti sa-l folositi: 

- in regim de amator eu sunt foarte multumit de modelul pe care l-am ales eu; chiar am optat si pentru modelele enumerate de dvs. dar pret/calitate conteaza

- pentru regim intens de utilizare eu cred ca ar trebui altceva.

Nu vad mare diferenta intre Makita 2712 si ce am eu - doar ca e mai scump de 2-3 ori. Iar Bosch iti ia ochii cat de frumos este si da bine in atelier!

De asta imi e si mie frica Toni, ca dau dublu pe el si e la fel ca celelalte.Toti cei care au folosit PTS de la bosch, mi-au spus ca in regim de amator merge, dar folosit intens li s-au strambat tablele de pe el.Nu o sa il folosesc decat foarte rar, pentru taiat mdf de maxim 25mm.

Ar mai fi si modelul de la Einhell, BT-TS 1500U care e pe la 600 lei si seamana cu ce ai tu....stii ceva de el?

Edited by lorin

http://olx.ro/oferta/abric-multifunctional-portabil-rusesc-nou-ID3k8IN.html#f992b6bd74

salid si rezistent ,doar ca trebuie ceva extinderi la masa ca sa poti pune si coale intregi la taiat.

Motor asincron,2 curele ,treaba ruseasca.

Am 2 bucati mai mici care merg fara probleme de ani.Pe unul am taiat toata scandura(pentru foc) ramasa de la constructia unei case cu etaj.

Am si eu unu aproximativ la fel , varianta mai mica.

Nu`i grozav dar de greu e greu.

Motorul nu`i nici pe departe spre Kw , cred ca`i pe la 500w dar la cit e de mare e aproape suficient.

Cinstit cred ca ala mai mare merita mai mult decit alea chinezesti banii.

Singura problema e ca nu poti inclina pinza.

Al meu e facut in Tiraspol.

Grig

Am si eu unu aproximativ la fel , varianta mai mica.

Nu`i grozav dar de greu e greu.

Motorul nu`i nici pe departe spre Kw , cred ca`i pe la 500w dar la cit e de mare e aproape suficient.

Cinstit cred ca ala mai mare merita mai mult decit alea chinezesti banii.

Singura problema e ca nu poti inclina pinza.

Al meu e facut in Tiraspol.

Grig

Pai da sant 3 versiuni,eu o am pe prima si pe a 2 a ,cat despre faptul ca nu poti regla adancimea si inclinarea lamei asa este dar pana acum nu am avut probleme pentru ca mi-am facut proiectele inasa fel sa evit aceste taieturi.

Cat despre puteri sant de 0,55KW de 0,7KW de 0,9KW si ala mare de 1,55KW .

La anduranta sant inbatabile.

Edited by mihaighe

Depinde ce lucrari se doreste ....cel rusesc este solid , robust , dar cam limitat...parerea mea este sa incercati unul simplu , de mana , puternic ...si montat sub o masa de bucatarienu trebuie ceva super special , unul Einhel sau ceva din targ , fnctionalam vazut la cineva pe santier , unde taia dulapi de stejar cu asa ceva ...

...

Nu vad mare diferenta intre Makita 2712 si ce am eu - doar ca e mai scump de 2-3 ori. Iar Bosch iti ia ochii cat de frumos este si da bine in atelier!

Diferenta este uriasa: unul este pentru hobby, celalt profesional, unul are motor universal (perii) celalat asincron, unul este bun la toate (teoretic) dar nu face nimic bine (jocuri in ghidaje, etc) celalat este pentru santier.

Diferenta este uriasa: unul este pentru hobby, celalt profesional, unul are motor universal (perii) celalat asincron, unul este bun la toate (teoretic) dar nu face nimic bine (jocuri in ghidaje, etc) celalat este pentru santier.

M-am referit la faptul ca nu are rost pentru la ce-l foloseste sa investeasca multi bani.