Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STATIE DE LIPIT(comanda in salve de impulsuri).


Postări Recomandate

Pana veti primi indrumari competente de la NOSTALGIC REAMINTESC  PASII CE TREBUIE FACUTI PENTRU REGLAJ DAR SI PENTRU DETERMINAREA STARII DE FUNCTIONARE:

1.Se cupleaza letconul in mufa

2.R6 se fixeaza pe pozitia medie

3.R19 se fixeaza la medie(mijloc)

4.Se coneacteaza reteaua,se alimenteaza

5Se observa cu atentie, DACA:

         a)D1 se aprinde instantaneu-inseamna ca nu se incadreaza in parametri statia

         b)D1 nu se aprinde deloc in urmatoarele 10 secunde-nu se incadreaza in parametri statia(asta inseamna)

         c)D1 se aprinde dupa  4-10 secunde-inseamna ca statia se incadreaza in parametri...timpul de incarcare al condensator de la generatorul de semnal dreptunghiular

         d)Rezistenta letconului ii rece, se regleaza R19 sa avem la iesirea lui CA3130,3140 PE PINUL 6, O TENSIUNE DE APROXIMATIV ZERO VOLTI

         e)Se regleaza R6 sa avem pe pinul 2, al LM-393 o tensiune de circa 3,5-4 volti

  Ar trebui sa se aprinda ledul D1 si daca s-a aprins asteptam sa se stinga

Se evalueaza rezultatele si functionarea statiei

Incercati aceste reglaje precizate de dl NOSTALGIC in ordinea respectiva

Link spre comentariu

Am luat la puricat din nou cablajul si piesele asta dupa ce m-am mai detasat un pic de problema si surpriza! in locul trz. 2n2222 (npn) era un 2n2905 (pnp) care nu avea ce sa caute acolo. Schimbat trz. si statia functioneaza impecabil.

Multumesc pe aceasta cale dl-ului NOSTALGIC pentru schema, GEOMAR -cablaj, ROSMARIN pentru indrumari.

Stima.

Editat de popescuion
Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Comparatorul LM393  poate fi inlocuit cu alt comparator?

LM393,dual comparator, cu iesire colector in gol,- echivalente LM193,293,2903. nu este echivalent cu 358 care este operational .dar totusi puteti incerca , nu-i mai montati rezistenta de sarcina R1 fiindca 358 nu este  open colector.Astept rezultate.

Editat de NOSTALGIC
Link spre comentariu

LM393,dual comparator, cu iesire colector in gol,- echivalente LM193,293,2903. nu este echivalent cu 358 care este operational .dar totusi puteti incerca , nu-i mai montati rezistenta de sarcina R1 fiindca 358 nu este  open colector.Astept rezultate.

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.Renunt la ideea de a inlocui comparatorul cu altceva. Deocamdata sint in faza de procurare de piese. Cablajul, daca nu o sa gasesc un coleg care sa ma ajute(bine-nteles contracost) o sa-l proiectez( dupa metoda "invechita") pe hirtie si apoi copiata pe o bucata de cablaj,traseele desenate cu marker ( sau bitum diluat cu diluant) si corodarea in clorura ferica.Asa am invatat in tinerete.Nu iese profi  nici foarte aratos,dar macar am satisfactia ca l-am facut singur si daca am gresit ceva,ma injur pe mine.

Link spre comentariu

Cablajele sunt pe forum, proiectate de colegul GEOMAR si ca de fiecare data realizate impecabil.Sunt usor de realizat prin metoda transferului de toner. Imi pare rau ca acum sunt plecat vreo 3-4 saptamani de acasa , altfel te ajutam eu cu un cablaj. Incearca totusi sa copiezi cablajul cu o imprimanta laser pe o hartie foto sau din cea lucioasa de la pliante sau de la reviste.Metoda e descrisa si aici pe forum iar pe YOUTUBE gasesti destule filmulete care sa te ajute. E pacat de munca lui GEOMAR , care ne pune mereu la dispozitie cablaje profi. Plus ca realizat corect, montajul a functionat "din prima" la majoritatea colegilor care l-au realizat.Deci schema cat si cablajul sunt impecabile si nu ai grija decat sa ai piese verificate si montarea  lor corecta.

 

Spor la lucru !!

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
Vizitator wolverine

Va salut cu respect si sunt foarte incantat ca mi-am facut cont pe acest forum extrem de interesant. Este prima data cand postez pe forum si sunt interesat de schemele acestor statii de lipit termostatate. Eu sunt electronist de meserie si radioamator, pe deasupra. Sunt familiarizat cu fabricarea manuala a cablajelor construind transceivere de toate tipurile, inclusiv militare, de peste 30 de ani. In aceasta meserie, iesi la pensie si tot mai tre' sa-nveti cate ceva. Legat de treaba asta , spre rusinea mea, nu stiu care-i plusul si minusul la letconul PENSOL-IRONE-N !!! Vad ca are un fir alb si unul tot alb dar cu niste liniute rosii. Sau cum pot afla asta. Pana acum am lucrat f. bine cu niste statii romanesti facute de Electro-Mures si care m-au tinut peste 20 de ani, timp in care nu s-au ars rezist. avand probleme cu varfurile care nu se mai gasesc. Incerc sa abordez schema cu standby, totul e foarte clar numai ca m-am poticnit la polaritatea terocuplei. Daca ma poate lamuri cineva. Mii de multumiri. 

 

PS. Apreciez foarte mult pe toti cei care participa si depun eforturi pt. bunul mers al acestui forum. Multumiri tuturor celor care posteaza, ofera explicatii, sfaturi pt. cei mai putin initiati dar care vor sa fie cuprinsi de acest frumos "viciu".    Cu drag, Cristi.

Link spre comentariu

O metoda simpla si fara a pune in pericol letconul:

 

Se incalzeste virful letconului la o flacara micuta si in acelasi timp se masoara cu avometrul comutat pe scala de 30-300 mV se conecteaza testerele pe cite doua borne din mufa, cind veti nimeri bornele termocuplei veti vizualiza o anumita tensiune crescatoare si veti vedea si polaritatea, aceea este termocupla.Daca opriti flacara ,tensiunea va scade.Asa-i ca e simplu?

Link spre comentariu

Domnule @ NSOTALGIC,

Aveti si cablaj pentru statia realizata cu tranzistori bipolari?  Functia standby, este posibila doar in situatia in care am un letcon prevazut cu acel contact sensibil la vibratii. Am avut o statie de lipit ERSA (distrusa de un "berbec") care nu avea acea functie. In plus,nu stiu cit de usor sint de procurat letconurile prevazute cu acel contact. Am procurat toate piesele pantru realizarea statiei. Singurul lucru pe care nu-l am, este cablajul. Cablajele prezentate de @GeoMar,atit cele cu standby si fara standby, sint  la scara de 1/1? Afisajul pentru temperatura, banuiesc ca se poate atasa si ulterior.

Oricum felicitari pentru statia  realizata, pentru bunavointa de care a-ti dat dovada si rabdarea de a raspunde tuturor celor care au pus intrebari. Deasemenea mii de multumiri maestrului  @GeoMar  pentru proiectarea cablajelor .

O zi buna

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări