Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

TTI 1908 un multimetru pe care eu il apreciez foarte mult este un multimetru robust rapid si cu foarte multe plusuri la categoria lui de pret Singurul minus e faptul ca masoara capacitori doar pana la 100 uF O alta chestie care imi place mult la el chiar si fata de Agilent sau Fluke este partea de display

20240213_165524 20240213_165546 20240213_165439 20240213_165411 20240213_165356 20240213_165404

 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Salutare! am foarte,foarte multe multimetre, dar cele mai practice au ramas două..unu pentru folosința pe masa de lucru care sta tot timpul aprins, merge la retea, acumulator sau/si pe baterii. fluke867b foarte bun la depanat invertoare surse comutatie ca poti vizualiza concomitent si forma semnalului. iar funcția component test e utila la măsură in circuit. 

Al doilea care stă in geanta de lucru.. foarte folosit si care a inlocuit protek 506 si apoi fluke 287, este metrix mtx3283. care in afară de condensatoare, care le masoara mai lent ca fluke287, il depășește in orice privința.

Poate afișa in același timp curentul, tensiunea, puterea, freqv. sau ce alegi. funcționează pe 3 acumulatori AA cu care a venit. Încărcare săptămânală la folosirea intensă, funcționează pe încărcător in timp ce ii încarcă. la fluke287, 6baterii AA nu tineau atât, alcaline de toate firmele, tot curgeau in el.  spare parts..cleme bateriiIMG_20240320_102444.thumb.jpg.c09acd777d77d9bb6f07dc7693039f5d.jpg

Editat de dan5588
Link spre comentariu

Am o cantitate mare de rezistori vrac, o amestecatura de toate valorile, as avea nevoie de un ohm-metru cu autoscalare, dar sa fie rapid, momentan singurul meu aparat de masura cu autoscalare este Fluke 8600A care masoara enervant de lent.

Va rog recomandati-mi un aparat ieftin care sa masoare valoarea unui rezistor in max 2 secunde. Nu conteaza precizia masuratorii.

Link spre comentariu

Multitesterul, ala cu atmega 328 facut aici pe forum. Daca te misti repede, nu mai trebuie sa apesi butonul de test, pui contactele rapid pe terminale (sau poti sa improvizezi ceva cu niste lamele), le schimbi la fel de rapid astfel incat multitesterul nu are timp sa se ”gandeasca” sa intre in shutdown. Pui niste cutiute in fata de sortare astfel incat sa nu stai mult pe ganduri unde sa le pui.

Link spre comentariu

Acum mi-a venit din China acest multimetru MF47F , cel mai bine construit din seria mf47, am dat comanda pe 18 Martie . E foarte ok calitativ , măsoară corect, singurele minusuri ar fi "oglinda" care e de fapt ceva tabla laminata si nu e suficient de lustruita, si sondele pe care le-am aruncat direct la gunoi . Per total sunt chiar mulțumit .

Screenshot_20240328_150424_com.android.gallery3d_edit_144266461243610.jpg

Screenshot_20240328_150504_edit_144335368719641.jpg

Link spre comentariu

@doru3160 Multumesc, dar e prea riscant pentru mine, il folosesc asa cum e

EDIT: m-am uitat mai atent si nici macar nu are decupat arcul de cerc in masca instrumentului si lipita dedesubt tabla, efectiv e lasat silkscreenul gol pe tabla mastii in forma de arc , e facuta dintr-o singura foaie 

@validae Din ce am gasit in manual, 2.5% DCV si DCA si 5% ACV , la rezistente nu mai zic, ca il fac de rusine :) ... Da , nu e grozav la capitolul asta, dar din teste pare sa indice suficient de corect pentru nevoile mele. Instrumentul pare totusi construit foarte bine, se misca lin si nu se balangane ca la analogicele de 20 lei din bazar

@MarianL-am luat pentru uz neglijent si care nu pretinde mare precizie, ca sa nu mai apelez la multimetrele bune pentru orice nimic, masurat baterii, continuitate, etc

Editat de PavelR
Link spre comentariu

Și eu folosesc în mod curent un analogic.... când am dubii apelez la un digital din cele 10 pe care le dețin.... cred ca ține și de formarea inițială in electronică... când am început eu sa fac electronica abia se gaseau analogice... 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, flomar60 a spus:

 când am început eu sa fac electronica abia se gaseau analogice... 

Pe lângă sumele prohibitive, nici nu prea găseai gama largă de mărci. Cele mai ușor de cumpărat, erau sovieticele.

Link spre comentariu

Analogicul are si el niște avantaje, printre  care o anumită imunitate la semnale parazite, datorită rezistenței de intrare ceva mai reduse.Dacă nu ai un digital cu domeniu de impedanță joasă, poți fi fentat usor de tensiuni induse capacitiv.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări