Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

alegere amplificator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Din amplifurile cu alimentare asimetrica intr-adevar nu poti scoate prea mult :nas: , la tensiunea aia probabil un maxim de 30w ai putea sa obtii, insa traful are potential asa ca e pacat sa nu profiti de ocazie, desfa-i secundarul :aut: si fa-i 2 infasurari simetrice, daca nu reusesti tu roaga pe cineva care stie si vrea sa te ajute, merita efortul deoarece un traf bun e destul de scump.Bafta. Mari@n. :da

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu odata am facut asa dar a mers ca dracu

Merge foarte bine si asa daca i puneai filtraj zdravan peste 15000uF plus doua rezistente 1-2Kilo ohm 2-5wati depinde de tensiunea de alimentare.Poti scoate doua tensiuni cu redresare prin doua diode numa pe o singura parte a infasurarii cealalta sa o pui la masa.In acest caz numai va trebuii sa modifici nimic tensiunea de alimentare sa iti fie buna si sa dea traful curent mare.La traful care il ai cu aceasta schema obtii o tensiune de +/-40Volti in gol fata de masa.
Link spre comentariu

Eu odata am facut asa dar a mers ca dracu

Merge foarte bine si asa daca i puneai filtraj zdravan peste 15000uF plus doua rezistente 1-2Kilo ohm 2-5wati depinde de tensiunea de alimentare.Poti scoate doua tensiuni cu redresare prin doua diode numa pe o singura parte a infasurarii cealalta sa o pui la masa.In acest caz numai va trebuii sa modifici nimic tensiunea de alimentare sa iti fie buna si sa dea traful curent mare.La traful care il ai cu aceasta schema obtii o tensiune de +/-40Volti in gol fata de masa.
pai si schema asta mege sa o folosesc???? pt alimentare amplif.... :nas:
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări