Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

alegere amplificator

catalinux2004

Recommended Posts

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Amplificatoarele cu o singura alimentare sint proaste pentru ca iesirea trebuie sa treaca prin condensator.Hai la 2-3W mai merge ... dar la puteri mari e aiurea sa faci cu o singura alimentare.Da-i secundaru jos si punei unul calumea, diferential, ca nu e mare treaba.

Din amplifurile cu alimentare asimetrica intr-adevar nu poti scoate prea mult :nas: , la tensiunea aia probabil un maxim de 30w ai putea sa obtii, insa traful are potential asa ca e pacat sa nu profiti de ocazie, desfa-i secundarul :aut: si fa-i 2 infasurari simetrice, daca nu reusesti tu roaga pe cineva care stie si vrea sa te ajute, merita efortul deoarece un traf bun e destul de scump.Bafta. [email protected] :da

• 2 weeks later...

am gasit intr-o revidts tehnium nu mai stiu din ce an o schema cu un 741 cu care din asimetric poti face simetric adika din 32v ies 2x16 v....o sa incerc sa postez schema ..poate o recunoaste cineva....iat trful nu pot sa il desfac ..e lacuit peste tot....ar insemna sa stric cam multe tole...si nu cred ca se merita.....decat daca esti :nebun:

Eu odata am facut asa dar a mers ca dracu

Merge foarte bine si asa daca i puneai filtraj zdravan peste 15000uF plus doua rezistente 1-2Kilo ohm 2-5wati depinde de tensiunea de alimentare.Poti scoate doua tensiuni cu redresare prin doua diode numa pe o singura parte a infasurarii cealalta sa o pui la masa.In acest caz numai va trebuii sa modifici nimic tensiunea de alimentare sa iti fie buna si sa dea traful curent mare.La traful care il ai cu aceasta schema obtii o tensiune de +/-40Volti in gol fata de masa.

Eu odata am facut asa dar a mers ca dracu

Merge foarte bine si asa daca i puneai filtraj zdravan peste 15000uF plus doua rezistente 1-2Kilo ohm 2-5wati depinde de tensiunea de alimentare.Poti scoate doua tensiuni cu redresare prin doua diode numa pe o singura parte a infasurarii cealalta sa o pui la masa.In acest caz numai va trebuii sa modifici nimic tensiunea de alimentare sa iti fie buna si sa dea traful curent mare.La traful care il ai cu aceasta schema obtii o tensiune de +/-40Volti in gol fata de masa.
pai si schema asta mege sa o folosesc???? pt alimentare amplif.... :nas:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines