Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOTOROLA 100W - High Fidelity


Postări Recomandate

@Leco

Nu, nu fac cu VAS simplu. Asta inseamna un pas innapoi.

Dar am modificat schema foarte mult si am obtinut rezultate bune. O sa postez in curand.

 

 

@Baditza Vasy, Poti sa faci orice amplif fara SMD-uri, nu e obligatoriu sa le pui.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Dupa doua zile de simulari am ajuns in final la varianta asta. Defapt nici nu prea mai seamana a Motorola... :)

 

 

Curentul prin VAS e acum 30mA (mai bine nitel) iar distorsiunile sint destul de mici, in medie 0,005%.

Slew rate de 50V/us. Margine de faza incredibil de mare de 120 grade. OLG-ul doar 60dB (nu inteleg de ce e asa mic).

Pe schema nu am pus decuplarile si filtrele pt imbunatatire rejectie iar superdioda e simpla.

Link spre comentariu

Totusi, poti simula si schema modificata de mine, cu valorile de acolo?

 

 

 

Sint curios de ce puteau acele mot amp vindute de mine, la ureche sunau foarte bine, la fel masurau si pe osciloscop in sinus la 20kHz si dreptunghi la 10kHz.

 

E pe pagina anterioara,mercic.

Link spre comentariu

Dudi , OLG-ul este absolut normal. Daca raman 20dB peste CLG nu mai este nicio grija. In rest ai complicat schema foarte tare. Cu schema originala si un bias setat corect THD-ul este cam la fel cu ce ai obtinut tu dintr-o varianta stufoasa. Incearca sa obtii performante din scheme mai simple. Prin anii 70-80 la fel procedau japonezii. Masurau bine dar sunau nasol. In zilele noastre topologia Lin adoptata de Self si Bob Cordell e cam la fel cu cea a japonezilor. N-am auzit pe cineva sa-i placa amplifurile facute de Self. Un OLG mare este si neliniar iar amplificatorul nu canta o singura frecventa de amplitudine fixa. Muzica se schimba incontinuu lasand usor in urma reactia negativa ceea ce face ca neliniaritatea OLG sa apara partial si temporar la iesire. Motorola exact asta incearca sa evite cu ajutorul rezistentei de limitare al OLGului. Daia zice si Leco ca suna bine.

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Care e rezistenta aia care limiteaza OLG-ul ?

 

 

 

Rezultatele simularii versiunii lui Leco:

 

4R-THD=0,47% 8R-THD=0,22%   @ 10KHz, 100% power

4R-THD=0,18% 8R-THD=0,10%   @ 10KHz, 50% power

 

Slwe Rate = 45V/us. Mici oscilatii pe dreptunghiular.

 

Margine de faza = 20 grade, d-aia are si oscilatiile alea pe dreptunghiular.

 

Un varf urat de amplitudine in banda la 300KHz

 

8mA in VAS, 12mA curent in prefinali.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări