Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOTOROLA 100W - High Fidelity


Postări Recomandate

Zgomotul nu era foarte mare, insa mie imi place sa fie mute total..

De altfel, zgomotul nu cred ca era din nimic altceva in afar de module pt. ca am folosit alimentari diferite, in ambele cazuri cu intrarile in aer.

Zgomotul de fond era aproape la fel si la modulele plantate de mine. A scazut foarte putin dupa ce am incercat mai multi trz in diff si vas.

Preu nu am folosit, pt ca am semnal dintr-un asus essence st..

Editat de player4
Link spre comentariu

O chestie mă miră: schema s-a făcut de mii de amatori pe planetă, primul pe care l-am auzit că nu i-a dat de cap a fost Dudikă, probabil într-un anumit context, dar văd că se întinde necazul sub diferite forme şi la alţii.

Ar trebui atras atenţia că piesele originale nu prea le-a folosit nimeni, de aia apar modificări.

Link spre comentariu

Da, parca ma suparasem la un moment dat si l-am bagat la cutie, dar nu mai tin minte de ce. Oricum cred ca scrie pe aici pe undeva prin topicul asta. Dar pana la urma mi-a mers foarte bine. Eu am pus cele mai bune tranzistoare in ampliful asta, nu MJE340 sau alte chestii d-astea obisnuite.

2SC2240 / 2SA970 - pe intrare

2SA1145 / 2SC2705 / 2SA1930 / 2SC5171 - in VAS

MJE15033-32 - prefinali

NJW3281 / NJW1302 - finali

 

Cam asa arata primul prototip... :rade:

 

Link spre comentariu

@ Zal:

 

Si asta este un simbure de adevar, dar oricum curentul in VAS este exagerat la acest amplificator, chiar si pentru dublet simplu in etajul final.

 

La Leco V1 eu aveam 12-15mA curent in VAS cu dublet in final, deci prefinalii trebuiau sa traga ceva curent din VAS ca sa pot avea curent serios la iesire, jucaria functiona ireprosabil cu 5 finali/brat, Raimond a testat un amplif facut cu ele, si cu 2 ohm si chiar  1 ohm sarcina, a masurat THD de circa 0,05% aproape de pmax, un pic sub clipping.

 

Acel amplif avea bias mic de circa 20-30mA per toti finalii, probabil ca daca ii dadeam un 100mA bias, THD scadea si mai mult.

 

Dar interesul era sa disip cit mai putin in load mare, iar componentele folosite, in special tranzistorii au fost bine imperecheati.

 

Tranzistorii din VAS, scrict la acel amplificator (acele 2 module) ramasesera clasicii MJE340-350, deci se poate face treaba buna si cu ei.

 

@ Dudi:

 

Cel mai mult imi plac rezistentele de 0,5W de la noi. :aplauze

Link spre comentariu

Pfffai de mine daca ai sti cat le urasc ! Le cad terminalele imediat daca le incalzesti putin mai mult. Nustiu daca se vede, dar acolo eu le-au scos terminalele de tot si le-am lipit direct. N-as mai pune acum asa ceva... Poate ca si d-aia nu mi-a mers din prima, ca am pus toate kkturile si am facut pe cablaj de carton. :rade:

Link spre comentariu

Elegant, cat de cat... !

Si asta este un simbure de adevar, dar oricum curentul in VAS este exagerat la acest amplificator, chiar si pentru dublet simplu in etajul final.

 

Da, nici eu nu inteleg de ce e atat de mare dar inteleg de ce trebuie atat de mare.

Uite cum arata curentul prin VAS (la full power) la Motorola in comparatie cu BOB200.

 

La motorola variaza curentul in sarcina cu 30 mA ! La BOB ceva sub 1mA. Daca ai regla biasul la VAS (la Motorola) prea jos atunci alternanta negativa a curentului s-ar pica cu capul de bara de zero si ar genera distorsiuni...

Link spre comentariu

Adica fara limitarea SOA+scurt la iesire si fara protectia la DC out.

 

Adica asta:

 

Posted Image

 

Regleaza rezistenta GCC per fiecare rail astfel incit curentul constant debitat sa fie 1,9mA (0,8mA per trz diff), iar biasul regleaza-l la 100mA (50mA per tranzistor final).

 

Simuleaza cind ai timp, si posteaza aici rezultatele.

 

Eventual daca poti nota si caderile de tensiune pe rezistentele respective  (colectoare diferential, emitoare VAS si B-E finali ), voi vrea sa confrunt cu ce masor cind fac montajul.

 

Simuleaza: puterea pe 8R la 1-2 v sub clipping, timp de crestere si cadere la 2,83V out/8R/10kHz/dreptunghiular, THD in sinusidal la 1-2V sub clipping si la 1W (2,83Vrms out), si ce mai poti tu, un slew rate, etc, multumesc.

 

Exact componentele din schema le voi folosi ca piese si valori.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări