Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOTOROLA 100W - High Fidelity


Postări Recomandate

Dublorul de tensiune inseamna redresare monoalternanta, o solutie cu desavarsire nepotrivita pt un amp de putere.

Inseamna conzi de filtraj foarte mari (deci si diode redresoare mari), si chiar si asa, brum plus rezerva f mica de energie.

 

Daca se aude brum este imposibil sa spui ca "se aude bine".

Editat de shambala
Link spre comentariu

Atunci mai micsoreaza rezistentele din emitoarele trz VAS, eu aveam 100-150 ohm parca, sau pune ceva sa fie cam 20mA curent in VAS.

 

La finali 80mA per total.

 

Mercic.

 

Cati finali ai pus, 2 sau 3 perechi ?  Eu am simulat pt 3.

 

 

Cu 20mA in VAS au scazut distorsiunile de la 0,47% la 0,27%.

Instabilitatea se pastreaza.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Stiu ca sint de prefinali, dar alea le-am folosit. In fata erau 2SA992 si 2SC1845, sau 2SA970 cu 2SC2240, vas BD 243C-244C, prefinalii MJE15032-15033 si finali unele cu MJL4302-4281, altele cu MJW21195-21196 cite 2 perechi.

Link spre comentariu

Acele module s-au dorit a se vinde IEFTIN. La o calitate audio buna spre foarte buna.Am impresia ca mai era o modificare undeva la alimentarea diferentialelor, in ceea ce priveste curentul prin trz.In ele am folosit piese din stocuri excedentare, si la cit se incingeau VAS pina sa modific schema...Si asa chiar finalii si prefinalii+ inca citeva piese+PCB-ul, costau cu cit le-am vindut...Daca puneam supercomponente pe ele si le vindeam mai scump, le mai cumpara cineva?Oricum de sunat suna mai bine decit orice IPA sau MOS 200, iar puterea de iesire ajungea spre 350W/4R.Cine le-a cumparat poate impartasi o parere despre cum suna.

Link spre comentariu

Am avut eu doua module de astea de la tine, insa erau populate cu mpsa42/92 trz semnal mic, mje340/350 si restul se vad pe cablaje..

Sunau destul de bine, motiv care m-a facut sa mai populez si eu inca o pereche de cablaje cu piese ceva mai calitative.

Singurul minus pe care le-as putea aduce era zomotul de fond cam marisor pt urechile mele..

@Leco uite foto cu cele de la tine:

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu

Oricum nici nu cred ca se aud distorsiunile de 1%.

Asta cu multe zerouri dupa virgula e doar o chestie de pasiune pt constructii, de a face o bijuterie tehnica. Satisfactia aici vine din zerouri nu din cum suna amplifu. Desi parca ti se pare ca suna mai bine cand ai multe zerouri Posted Image Acu, na, fiecare face cum doreste...

Link spre comentariu

Da, este posibil sa fi fost si cu Mpsa-uri in diferential, dupa cum am mai spus, am folosit ce era pe excedentar. 

 

Vezi ca trz VAS tot BD243-244 sint, sint cei cu radiatoare.

Insa fiecare modul, indiferent ce componente am folosit, a fost reglat-testat individual.La bias, cele cu MJL-uri ca finali aveau o valoare a unei anumite rezistente, cel cu MJW-uri, alta valoare.Zgomot insa nu prea aveau, cine stie, poate fi din legaturi (bucla ceva) sau daca ai folosit vre-un preu ceva in fata...Am avut un Leco V1 cu care m-am jucat in diferentiale si cu mje340-350, si nu era zgomotos, pina si Victor s-a mirat ca nu au zgomot; era la mine, le-am ascultat amindoi...In fine schema poate fi abordata si cu componente exotice, situatia se schimba in bine in ceea ce priveste calitatea audio si masuratorile, dar si in rau, in ceea ce priveste partea financiara...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări