Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOTOROLA 100W - High Fidelity

Recommended Posts

Propun pentru constructie o noua schema de amplificator. (care, defapt e veche din 1992 )

A fost dragoste la prima vedere. Cum am vazut-o am stiut ca trebuie s-o incerc. :88

Specificatiile sint destul de bune dar cred ca se poate si mai bine.

Schema are si protectie la scurt, pe care am scos-o, si o voi adauga la sfirsit dupa ce vad ca merge amplificatorul.

Tranzistorii sint cam greu de gasit (deh, e veche schema) dar poate gasim sa-i inlocuim cu altceva mai "la moda" si mai bun.

Posted Image

2SC5200 ar fi misto dar e cel mai falsificat tranzistor...

Hmm ... Posted Image 2SC2922 nu e prea mult pentru amplifu asta ? E bun dar e tare scump, 25 lei/buc. (Si are si capsula mare si naspa.)

eu tot timpul cautam sa pun finali cu capsula cat mai mare :sparge:

sunt usor de prins, daca era TO-3 mai ziceam dar asta e fain, doar pretul poate sa te opreasca.

cred ca 2sa1943 si 2sc5200 de la sorteh sunt originali, eu am cateva bucati de la el http://i35.tinypic.com/2n1ccgj.jpg

finalii 2sc5200 din poza nu par 100% adevarati!spun asta pt ca am observat:1. marcajul este cu cerneala alba destul de usor de observat; cei originali sunt gravati cu laser si scrisul se vede destul de greu ; trebuie sa te uiti dintr-o parte2. caracterele sunt prea mari, fontul original este mult mai mic si mai "strans"si eu am la vanzare finali 1943/5200 si pot spune ca am incercat special sa vad daca sunt ok; efectiv am spart unul sa vad cum arata pastila! nu am la indemana pozele dar le pot cauta daca vrei!