Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Comutarea 230V imi destabilizeaza circuitul


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Postat (editat)
Acum 5 ore, RealAlex a spus:

Eu as aborda altfel situatia, as muta comutatorul in spate, cat mai aproape de mufa de alimentare, iar daca chiar vrei comutator in fata, as folosi sistemul folosit la osciloscoapele analogice, comutatorul in spate iar actionarea lui sa se faca cu ajutorul unei tije speciale din fata, un fel de actionare "mecanico/remote". 

 

Ideea asta putea fi folosita in faza de proiectare, nu acum cand e totul terminat... Acum, o asemenea modificare iese complet din discutie.

 

@all

Puteti face un topic separat despre Rifa ?

 

 

 

Editat de Blacksmith
Link spre comentariu

Pana la urma imi ziceti si mie unde conectez ecranul de la firele de 230Vac ? Carcasa e legata la impamantare iar GND-ul sursei e izolat de carcasa.

 

Mai mi-a zis cineva ca ar fi bine sa rasucesc firele de 230V. Ce parere aveti ?

Link spre comentariu

Nu ai nevoie de ecran la firele de AC (unde ai vazut un aparat alimentat la retea cu cablu ecranat)

ideea e sa existe conectarea la Earth (pamantare) ca sa existe o care de descarcare a eventualelor pulsuri tranzitorii.

condensatoarele CY asigura calea de curent alternativ pentru energia asta sa securga la pamantare.

Trebuie sa vezi cum ajunge pulsul ala in partea digitala. Cuplaj (capacitiv) sau conductie. Daca reuseste sa pabuseasca MCU-ul probabil ca pulsul ala apare pe rail-ul de alimentare al MCU sau pe un pin, un osciloscop bun cu memorie ar trebui sa-l prinda in flagrant.

Ai un agressor (intrerupatorul) o victima (MCU) si o cale de propagare = asta trebuie s-o determini dupa care minimizeai cat poti agresorul si blochezi calea de propagare (sau creezi o cale de scurgere noua - la pamant de obicei) - ideal ar fi sa imunizezi si victima (MCU-ul) dupa ce intelegi ce se intampla.

RR

 

 

Match modular EMI AC line filters to application's DC supply ...

 

 

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Chestia e ca nu stiu sigur nici daca am impamantarea facuta calumea la priza. Tocmai mi-am cumparat un aparat de masura performant si am masurat la priza si imi da 100Vac si intre faza-impamantare si intre nul-impamantare. Nu ar fi trebuit sa dea toata tensiunea pe faza si 0 pe nul ?

Link spre comentariu
Acum 11 ore, Blacksmith a spus:

imi da 100Vac si intre faza-impamantare si intre nul-impamantare

Pentru ca masoara tensiunea data de divizorul capacitiv format de cei 2 cond. Cy, ca in desen. Iar asta se intampla cand pentru impamantare este folosit un ghiveci cu flori.

 

imp7.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări