Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat sudura mma


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

D-nule @alessa, probabil că doriți să aveți un aparat de sudură mig/mag la un preț cât mai mic posibil; dar asta nu înseamnă că este și cel mai bun și rentabil lucru, după părerea mea.

 Sunt la vânzare, pe mai multe site-uri, câteva modele de aparate de sudură cu sârmă flux cu autoprotecție care acceptă bobină de maxim 1kg, sunt simplu și ușor de utilizat, având un singur buton de reglaj ( adică sunt "sinergice" ), sunt suficient de comode, fiind ușoare și micuțe și au prețul în jurul sumei de 500 de lei.

 Eu unul un astfel de aparat aș cumpăra; părerea mea personală, bineînțeles.

 Însă fiecare procedează așa cum consideră că este cel mai bine pentru el.   Mult succes!

Link spre comentariu
Acum 15 ore, alessa a spus:

Buna ziua.O întrebare simplă,este posibil sa atașez pistol de sudură mig cu sau fara gas la aparat de sudura CET mma 250 ?

Rola de sarma, rola presoare, motorasul, comanda vitezei sarmei corelata cu amperajul, valva de gaz si multe altele...asta unde le pui si cine ti le face? Iti dai seama la ce proces complicat vrei sa te bagi? Mai bine las-o balta si cumpara un mig-mag dedicat.

Link spre comentariu

Problema, după părerea mea, nu este faptul că tensiunea ar fi dublă la MMA comparativ cu MIG/MAG, deoarece asta se întâmplă pentru scurt timp, numai pentru realizarea amorsării. Problema ar fi că la MIG/MAG tensiunea trebuie reglată în concordanță cu curentul de sudare, este diferită față de MMA la același curent și nu trebuie să fie mai mare în momentul amorsării pentru ca imediat după amorsare să scadă la valoarea nominală setată.

 Un aparat MMA este o sursă de curent (constant), pe când un aparat MIG/MAG este în același timp o sursă de curent și de tensiune (constante).

Editat de Elservius
Completare
Link spre comentariu
Acum 19 ore, Elservius a spus:

D-nule @alessa, probabil că doriți să aveți un aparat de sudură mig/mag la un preț cât mai mic posibil; dar asta nu înseamnă că este și cel mai bun și rentabil lucru, după părerea mea.

 Sunt la vânzare, pe mai multe site-uri, câteva modele de aparate de sudură cu sârmă flux cu autoprotecție care acceptă bobină de maxim 1kg, sunt simplu și ușor de utilizat, având un singur buton de reglaj ( adică sunt "sinergice" ), sunt suficient de comode, fiind ușoare și micuțe și au prețul în jurul sumei de 500 de lei.

 Eu unul un astfel de aparat aș cumpăra; părerea mea personală, bineînțeles.

 Însă fiecare procedează așa cum consideră că este cel mai bine pentru el.   Mult succes!

Mulțumesc ,aveți perfecta dreptate

Link spre comentariu

Doar cu adaptari/ modificari minime....:rade:

https://www.youtube.com/watch?v=YCuq0NXZNps

...Pistolet migmag de la  120 roni....motorul avans sirma cca 55 roni..un regulator electronic o cutie..si alte maruntisuri

https://ro.airtools24.com/products/pistolet-mig-mag-technic-sga-mk14-2-5m-lungime?_pos=10&_sid=af962d41c&_ss=r

https://ro.airtools24.com/products/sg14512v

Editat de asterix196803
Link spre comentariu

Urmariti un filmulet aici ,sa vedeti ce a facut omul acesta.

Macar are idei traznite.I- a pus si Co2.Si mai are multe inventii. o sa va  amuzati cel putin ,de ce o sa vedeti.

Editat de mircea56
greseala de ortografie
Link spre comentariu
Acum 1 minut, BRANCA a spus:

 Am aplicația Lidl şi nu văd de joi nicio ofertă de echipament sudare...N-am văzut nici în jurnalul reclamă Kaufland.

 Elservius,de unde e informația?

 

Acum 1 minut, BRANCA a spus:

 Am aplicația Lidl şi nu văd de joi nicio ofertă de echipament sudare...N-am văzut nici în jurnalul reclamă Kaufland.

 Elservius,de unde e informația?

 

Acum 1 minut, BRANCA a spus:

 Am aplicația Lidl şi nu văd de joi nicio ofertă de echipament sudare...N-am văzut nici în jurnalul reclamă Kaufland.

 Elservius,de unde e informația?

https://www.lidl.ro/l/ro/cataloage/catalogul-saptamanal-pentru-perioada-04-03-10-03-2024/view/flyer/page/42

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări