Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se mai castiga ceva din reparatii, depanari ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cluju e campion la preturi.

Ofera ceva in plus? Evident ca nu.

Sunt doar multi pus pe jumulit si mai multi comozi care le e lene sa caute alternative.

 

Exemple am dat destule de prosteala pe fata pe topicu de japca.

 

Cred ca in cluj poti lua pungi de la kaufland si sa le vinzi la 10 lei ca tot vine un prost sa le cumpere.

Link spre comentariu

 Doru.Mai e şi o chestie la reparat,aia cu "cititul" omului...Cu cât te văd ăia mai habarnist,cu atât te taxează mai mult!

 Am verificat odată bateria la un service de doi bani,ştiam că e aproape terminată.Ce crezi că-mi zic şnapanii?"Bateria e perfectă,da' e dus electromotoru.Costă cam trei mii de lei"!!

Link spre comentariu

Ah da. Preturile de service.

Sigur merge si la depanare

 

Dle la mine manopera e ieftina 50 lei dar is duse niste piese si costa 300lei ca aparatu e vechi si nu se mai fac...

Si real schimbi niste condensatori uscati de 15lei.

Idem si in service auto manopera ambreaj 500 kit cu rulment 3mii.

Cand de fapt e 1300 1500 in functie de unde il iei.

Japca de cluj...

Link spre comentariu

 Validae.Mai ţine şi de educaţia naţională.Mi-a povestit un băiat care a lucrat la sârbi,la un service,prin '90, o chestie.Veneau maşinile lovite şi făcea sârbul corect evaluarea maşinii.La un moment dat,zice băiatul,"l-am învăţat să nu mai fie fraier,să treacă ca reparate sau înlocuite şi alte piese"!...

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Rammstein a spus:

Ca să ai clienți trebuie să îndeplinești două condiții, să faci treabă bună și să fii serios, dacă te știe lumea..... câștigi mai mult decât decent. 

Pune si tu niste cifre ca sa stim cati castigam decent, sau de la ce suma in sus ti se pare tie ca este decent. 

Link spre comentariu
Acum 13 ore, Ion_Bumbu a spus:

Am doar vreo 10 ani de service si stiu bine ceva, unele se repara, altele se arunca, nimeni nu sta dupa un procesor defect cu echipementul omului, se pune placa noua si daca vine procesorul se inlocuieste daca nu vine...se canibalizeaza placa si cu asta basta.

si placile reparate erau vindute la cel mult jumatate de pret? sau erau vindute ca noi?

Acum 1 minut, merck a spus:

Pune si tu niste cifre ca sa stim cati castigam decent, sau de la ce suma in sus ti se pare tie ca este decent. 

  unii considera ca lucrind singuri intr-un atelier, trebuie sa cistige la fel ca un patron care are zeci de angajati si mai multe sedii si puncte de lucru. Deci taxeaza pe masura!

1 oră în urmă, Sharky a spus:

Si de la asigurari daca ar pune inspectii mai dese s ar termina cu fraudele.

pai doar cu complicitatea bine platita a inspectorilor se fac fraudele! si se mira lumea de ce creste continuu pretul asigurarilor!

1 oră în urmă, Rammstein a spus:

Să vă mai dau un exemplu..... prietenul Adrian (zal) cred că este ocupat până la sfârșitul anului cu diverse aparate care îi vin la depanat, restaurat. 

probabil e vorba de chestii de colectie, altfel de ce ar astepta cineva din iunie pina in decembrie ca sa i se repare ceva?

Link spre comentariu

Patronul fiind latino american avea o abordare relaxata, de vindut n-aveai ce vinde erau placi de Rx satelit.

Placile reparate erau in general folosite pentu garantii rapide, venea cineva de la distanta mare si voia sa plece cu aparatul reparat deci se schimba placa si totul era OK daca defectul era mai complicat sau mai ales cu manifestari intermitente.

In caz de probleme mari, traznete in general din care raminea intreaga doar carcasa, pretul reparatiei era sub sfertul instalatiei ca pica tot, incluziv LNC-ul.

In unele cazuri la aparatura traznita in garantie a inlocuit totul fara costuri, ciudat insa adevarat...

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Marele Savant a spus:

 

probabil e vorba de chestii de colectie, altfel de ce ar astepta cineva din iunie pina in decembrie ca sa i se repare ceva?

Sigur e vb de chestii scumpe, dar timpul de asteptare e ca nu e altcineva credibil ca repara asa ca sta dupa zal sa regleze dupa ube.

 

Mica gluma, in rest spor sa aiba la treaba...

 

O scula audio nu e un cazan cu care umbli zilnic si de care ai nevoie.

 

De preturi asa e. Am vazut service uri auto de cereau zici ca erau reprezentanța....

Evident ca la mercedes nu se pricepeau la ce solutii tâmpite mi au propus.

Asta ca informatie de prima mana, ca am auzit si povesti destule pe tema asta.

 

Responsabilitatea ta ca si client e sa spui ca e prea scump si sa pleci de acolo. Daca te pricepi le spui si de ce. Mai merita sa ia una peste bot. Nu inseamna ca daca ai bani trebuie sa ii dai primului jepcar!

Link spre comentariu
La 11.06.2022 la 9:59, Sharky a spus:

Hai in cluj si baga pe auto. 300 600lei iti cer sa iti anuleze senzor prezenta scaun pasager.

Doar pui un tester si niste click uri.

 

Mai un soft inca un 700, citesti niste coduri de la 150 in sus. Treburi de le faci usor.

Eu zic ca traiesc prea bine inca...

Stii cat investeste ala care da 3 4 click-uri in unelte?

Hai sa vezi ca am trecut de 100 k euro bagati in unelte si inca mai trebuie.

Am peste 7000 de euro pe an abonamente la unelte. Nu e chiar asa simplu.

Editat de dorofteius
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări