Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se mai castiga ceva din reparatii, depanari ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

In oras, abia am gasit un croitor, dar sunt vreo trei dughene unde se repara calculatoare si imprimante si una de reparat tv si una de repara frigidere. Daca nu s-au inchis inca,  inseamna ca renteaza. Daca ai, insa, un uscator de par, prajitor de păine, radio, casetofon stricate, poti sa-ti iei gândul de la ele!

 

 

Link spre comentariu

La tara primesti si o gaina, branza, oua ceapa, cartofi, rosii...ce are omul prin ograda...d-ale gurii!

In urma cu vreo 25 de ani veneam cu portbagajul plin acasa...dupa ce stateam vreo doua zile prin sat si reparam la toti televizoarele defecte.

Ii aduceam doamnei si flori primite de la clienti din batatura. Nu veneam acasa fara flori...stiam ca-i plac mult!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Hai in cluj si baga pe auto. 300 600lei iti cer sa iti anuleze senzor prezenta scaun pasager.

Doar pui un tester si niste click uri.

 

Mai un soft inca un 700, citesti niste coduri de la 150 in sus. Treburi de le faci usor.

Eu zic ca traiesc prea bine inca...

Link spre comentariu

 Aia cu softurile e "ciuguleală" IT...La restul electronicii,cam general,nu se discută decât cu schimbare de module!Ce se face pe la noi,cu înlocuire de piese e la categoria "cârpeli"!

 Ăsta e dezavantajul consumismului fără număr...Pe timpuri toată aparatura era cu schemă,cu manual de service clar.Acu' doar la unele chestii mai scumpe apar manuale de service.Da' la blocurile protejate cu mastic sau răşină n-ai cum interveni...

Link spre comentariu
1 oră în urmă, BRANCA a spus:

 Ce se face pe la noi,cu înlocuire de piese e la categoria "cârpeli"!

 

La ora actuala tendinta majoritatii este de a sustine ca orice reparatie este o cirpeala.

Schimbi piesa cu una noua, este reparatie desi piesa aia poate fi mai slaba calitativ cu mult decit cea originala, daca repari piesa piesa originala, este o cirpeala.

Nu ma refer la electronice in cazul de fata.

Link spre comentariu

 Bumbu.Eu mă refeream strict numai la electronice.N-am văzut frigider,maşină de spălat sau centrală termică la care reparaţia în service autorizat de producător/distribuitor să se facă fără înlocuire placă electronică de bază!De aia ziceam de boala asta a consumismului că arunci,de ex,99% dintr-o placă pentru un 1%...

 Am văzut că sunt ceva tendinţe la nivel Parlament UE pentru reducerea consumismului prin servisare,dar nu ştiu ce-o ieşi din astea...

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări