Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Care este prețul pieței pentru un ICE-Felix HC cu floppy disk?


Postări Recomandate

Salutare prieteni! :)

 

Sunt în tratative de achiziționare a unui ICE Felix HC cu unitate floppy, problema e că nu am un preț de referință la care să mă raportez.

 

Mă poate ajuta cineva cu așa ceva? Cam la cât se vinde unul mai nou? Există OLX și pot vedea HC-uri fără floppy pe la 600-800 lei.

Varianta cu floppy disk e mai rară și nu găsesc decât ceva referințe din cache-ul Google de acum 10 ani, evident irelevante azi.

 

Scuze dacă nu am nimerit forumul potrivit sau violez ceva reguli de postare, în cazul acesta aș aprecia de la moderator un feedback

constructiv înainte de a-mi șterge brutal topic-ul.

 

Mulțumesc.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am mutat la Discuţii diverse...iar valoarea reală a unui lucru depinde şi de cât de mult îţi trebuie.Cum aceste unităţi se vând doar ca ,,antichităţi,, şi nu reprezintă o investiţie practică, preţul depinde de valoarea sentimentală pentru cel ce cumpără.Am avut prin anii 80 un HC90, acum mai am doar placa de bază din el şi aia cam descompletată...deci pot spune că din punctul meu de vedere n-aş da pe el mai mult decât pe o jucărie Tetris din aceeaşi vreme...

Link spre comentariu

Ma bag si eu cu un sfat de om patit...

Atunci cand cumparati un PC vechi, trebuie sa tineti cont si de faptul ca periodic va trebui sa interventi in el pentru service. Acum 5 ani am cumparat un Olivetti 286 perfect functional. Dupa 2 ani a trebuit sa-i schimb toti condensatorii cu tantal. Acum a inceput sa piue sursa si se reseteaza singur... Trebuie sa intervin din nou... Deci PC SH merita pretul astronomic? Ma tem ca nu...

Link spre comentariu
La 26.11.2020 la 14:04, puriu a spus:

Eu am un 386 chiar la picioarele mele, merge brici cu W2000. Il folosesc cand nu vreau sa am de-a face cu reteaua.

Huh?! W2000 fiind...? Sper ca nu Windows 2000, altminteri faceti mare confuzie, "386"-le ala o fi, de fapt, vreun Pentium 3, exclus ca microprocesorul 80386 sa poata duce un sistem de operare bazat pe NT!:rade:

 

https://www.itprotoday.com/compute-engines/windows-2000-hardware-requirements

Link spre comentariu
La 22.11.2020 la 17:24, Leoz Maxwell Jilliumz a spus:

Salutare prieteni! :)

Sunt în tratative de achiziționare a unui ICE Felix HC cu unitate floppy, problema e că nu am un preț de referință la care să mă raportez.

Mă poate ajuta cineva cu așa ceva? Cam la cât se vinde unul mai nou? ........

Mulțumesc.

 

Skaarj stie. 

https://www.elforum.info/search/?&q=Skaarj&type=core_members&joinedDate=any&group[4]=1&group[3]=1&group[12]=1&group[6]=1

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări