Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solve if you are genius (sau: Salve if you are genious 2-2x3+3 - 95% fail). LinkedIn beats Facebook


Mircea

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Voi remarcati ca majoritatea se bazeaza pe acea regula BEDMAS, dar mot-à-mot, nu ca ar intelege de ce.

 

In multe sisteme de invatamant exista astfel de "reguli". Tot felul de metode ca sa retii chesti oarecum simple. Mai rau fac, caci se bazeaza pe retinerea unei formule, decat pe intelegerea principiului de baza.

 

Pentru cei care nu mai au copiii de mult la primara, tabla inmultirii se studiaza cam 3 ani (oare atata timp au nevoie copiii?), iar adunarile si scaderile nu se mai fac cu beţişoare. 

 

Faptul ca managerii/sefii nu accepta alte solutii sau explicatii, unii trimit pe altii la scoala (sic!), spune mult despre ce oameni acced in "functii". Practic, vână sa ai, restul vine de la sine!

Editat de Mircea
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Spitfire a spus:

Si...la ce foloseste rezolvarea unui astfel de calcul?! De cate ori ati avut nevoie in viata de zi cu zi sa faceti un astfel de calcul?! Niciodata, desigur-cu exceptia orelor de aritmetica de la scoala!:)

Putin pragmatism nu strica!

Buna

Poi e necesara efectuarea unor calcule de aritmetica zilnic.

Eu la cumparaturi stiu deja cat am de platit la casa.Din memorie bineanteles.

Au fost tentative de frauda de mai multe ori, un pret la raft si altul la casa,ori la casa de-a dreptul.

Sotia spunea:

-Eu nici nu as fi observat.

Spor tuturor

Alex

Link spre comentariu

La casa nu stai tu sa faci ordinea operatiilor, iar inmultirea gen 3*pret paine + 2*pret unt o faci involuntar deja.

 

Mai era ceva cearta pe un grup de whatsapp in care mamicile nervoase se certau cu invatatoarea, cu matematica fiind certate demult.

 

ASta e nivelul din pacate. In liceu o profa de romana ne intreba cum sa face media.

Cand nu te intereseaza, nu retii, dar mai rau e ca in loc sa ramai la nivelul de nu te intereseaza, te dai cocos si le faci altora viata grea.

 

Asa cum lautarii, garcea si altii fara pregatire medicala isi dau cu parerea despre medicina , etc etc.

E acelasi sablon.

Link spre comentariu
La 30.10.2020 la 11:18, Defro a spus:

Se exagerează totuși. Dacă matematica nu a fost punctul forte, te poți deruta puțin la ordinea operațiilor. Dacă ai o scăpare nu înseamnă că ești analfabet funcțional, cum zicea cineva mai sus.

Este analfabetism functional ad literam. Dupa definitia de manual.

Citat

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.

 

Link spre comentariu

In UK s-au interzis ceasurile cu afisaj analogic. Tinerii nu se descurca cu ele, nu stiu ce inseamna "sapte fara treisprezece minute".

La noi analfabetismul functional vine din definitia invatamantului, gratuit si obligatoriu de noua clase. Adica scoala este obligata sa treaca analfabetul prin noue clase. Corect ar fi de noua ani, iar loaza sa absolve pe bune cate clase poate.

Eu folosesc si acum rigla de calcul (hodorogita) din anul doi la politehnica. De obicei la formulele cu radical la numitor. Un lg sin x se calculeaza imediat.

Link spre comentariu
La 30.10.2020 la 13:53, d2134 a spus:

S-a facut si atunci. Pentru exemplificarea proprietatilor de comutativitate si asociativitate a adunarii.

Pana la urma, s-a facut sau nu seria lui Gauss in gimnaziu in anii '70-'80?

 

Acum 1 oră, puriu a spus:

In UK s-au interzis ceasurile cu afisaj analogic.

Sunt curios cand/cum s-a facut asta. Cred ca si altii sunt interesati. Puteti aduce ceva dovezi? Nu de alta, dar nu mi-ar placea ca sa fiu luat la intrebari de vreo autoritate britanica  pentru ca am la mana ceas cu afisaj analogic.

 

Acum 1 oră, puriu a spus:

 Un lg sin x se calculeaza imediat.

Sunt convins de lucrul asta. Aveam undeva brosura ce insotea o rigla de calcul in care erau explicati algoritmi similari.

 

Dar am intalnit multi profi de mate carora le-am solicitat sa rezolve o integrala nedefinita, simpla, din functia f(x)=(ln x + sin x) / (x^3+3). Rezultatul ?

 

 

Link spre comentariu

norad,
Cati profi de mate ati cunoscut care sa-si fi putut explica o aplicabiliate practica a unui ln, sin ... ?
A unei derivate sau integrale ?
Sunt multi si acum carora daca le desenezi un guguloi pe tabla compus dintr-un arc de cerc si juma de patrat nu stiu cum sa-i calculeze aria.
Sau sa deseneze guguloiu daca au functia care-l defineste.

Link spre comentariu

Domnul doctor Josef Goebbels a zis odata ca muncitorul de rând este suficient sa înteleaga ordine simple si sa stie sa-si numere banii (leafa).

Mie nu mi s-a explicat prea des utilitatea celor care se fac la scoala (nici nu ar fi fost necesar); copiilor mei, da (desi nici la ei n-ar fi fost necesar).

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări