Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio multi-banda cu Si4735


Mircea

Postări Recomandate

Acolo se cumpara totul de la firma (Coilcraft, ...), nu se gaseste sarma de bobinaj ? Cand va trebuie bobine nestandardizate cum procedati ? De la seond hand (targuri, etc) nu puteti sa luati piese (subansamble) ieftine si sa le utilizati (carcase de bobine, ferite, ....) ? Mi se pare neprofitabil asa.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, Thunderer a spus:

Am ales o cutie, un LCD pe 4 randuri, decis ce backplane folosesc in cutie. Urmeaza placuta cu DSP-ul (radio), placuta de control si apoi trecem la detalii radio. Filtrele de banda urmeaza la rand aici, mana in mana cu ARF-ul. Bobinutele de la Coilcraft sunt in posesia mea, ramane sa-mi fac timp (si curaj - la cat de mici sunt...) sa le rebobinez.

 

Bravos, trage tare. Daca i-ai fript PCB-ul calat pe amprenta alora de la Coilcraft, acu' n-ai ce-i face. Dar daca nu ai croit PCB-ul, poate gasesti o solutie mai comoda. 

Sunt curios cum o sa se comporte !

 

Acum 12 ore, puriu a spus:

Am avut noroc sa recuperez de pe o placa veche cu TTL-uri mai multe relee integrate. Intr-o capsula cu cotele unui integrat cu 14 pini, dar de doua ori mai groasa, sunt inglobate patru relee electromagnetice ND. Bobinele se alimentau la 5 V de la iesiri de TTL-uri. N-am mai vazut asemenea relee.

 

Un exemplu aici (COMUS):

https://www.tme.eu/ro/katalog/relee-electromagnetice-reed_112503/

txm_238991_1.jpg

Sau la fel, cele de la MEDER, sau alti fabricanti. 

Noi le folosim in interfetele de la nodurile RoLink.  Preturile incep cam de pe la 7RON.

 

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu
Acum 12 ore, puriu a spus:

Intr-o capsula cu cotele unui integrat cu 14 pini, dar de doua ori mai groasa, sunt inglobate patru relee electromagnetice ND. Bobinele se alimentau la 5 V de la iesiri de TTL-uri. N-am mai vazut asemenea relee.

 

Acum 41 minute, yo3fhm a spus:

Sau la fel, cele de la MEDER, sau alti fabricanti. 

Noi le folosim in interfetele de la nodurile RoLink.  Preturile incep cam de pe la 7RON.

 

Patru relee intr-o singura capsula n-am mai vazut nici eu.

 

Link spre comentariu
Acum 34 minute, informer a spus:

Patru relee intr-o singura capsula n-am mai vazut nici eu.

 

Ai dreptate, mea culpa - n-am vazut "patru" ...

Conrad a avut in vanzare asa ceva , de la Comus - dar erau foarte scumpe si nu erau in capsula DIP.

 

Acum 33 minute, puriu a spus:

 

               4cv.thumb.png.e0a9ae4805533291e83044124fdae029.png

    O idee pentru cine are nevoie de mai multe sectiuni. Si cele patru CV mici pot fi folosite.

 

Frumoasa realizare, munca, nu gluma. Am mai vazut prin tunerele Kenwood de prin anii 80 astfel de CV-uri ...

 

Link spre comentariu

Cu greu se cupleaza axele alea, a facut un amic asaceva.

A facut o mufa, filetata intr`un capat, in celalalt cilindrica asigurata cu surub transversal.

E necesar sa faci filet pentru a regla usor distanta intre placi la primul variabil.

Variabilul folosit de el era din acela fara demultipliare, cu sectiuni egale, de la  Mamaia, prima generatie.

La asta banuiesc ca la fel se poate face.

 

Editat de Ion_Bumbu
Typo
Link spre comentariu
Acum 4 minute, Ion_Bumbu a spus:

Variabiulul folosit de el era din acela fara demultipliare cu sectiuni egale de la  Mamaia prima generatie.

Am si eu unul, a fost primul condensator variabil pe care l-am cumparat (anul 1972 - de la nea Beltramo Gigi - str. Unirii, Craiova). Cand am timp ii fac o poza. Cu el am construit detectoarele cu superreactie.

Erau lucrate bine, marfa din Japonia.

Link spre comentariu

Am achizitionat modelul WBC (deja anuntat, dar cine a deschis linkul pus) ca sa folosesc ferita cu care vine. Asa cum e realizat trafo nu poate fi folosit. Deci, il rebobinez. 

 

Din pacate, colectia de radio Milcov nu ofera componentele necesare, mai ales SMT-uri. Asa ca ma limitez la componente cu foaie de catalog de incredere. 

Link spre comentariu
13 hours ago, yo3fhm said:

 

Bravos, trage tare. Daca i-ai fript PCB-ul calat pe amprenta alora de la Coilcraft, acu' n-ai ce-i face. Dar daca nu ai croit PCB-ul, poate gasesti o solutie mai comoda. 

Sunt curios cum o sa se comporte !

 

Nu am facut nimic ireversibil inca.

 

Ca sa explic:

1. Panoul frontal contine LCD-ul si componentele de comanda (encoder, push-butoane si un potentiometru de volum + start stop - potentiometru cu switch). Asta la verticala.

2. Backplane pe fundul cutiei - la orizontala - din FR4 dublu placat - detest sa gauresc cutii cat sa se vada suruburi pe spate. Cutia este din PVC din cea cu distantiere turnate in interior, asa ca nu gauresc nimic, folosesc distantierele gaurite. Pe backplane o sa fie alimentarile de la 12-15Vcc la 5V, 3V, etc (dupa cum e nevoie, undeva in colt unde vine mufa de alimentare) si partea de amplif audio si de casti. 

3. Cu prindere in headere o sa fie placutele: radio 4735 (toata comanda, exceptand intrarea RF care e directa catre LNA - coax?), controller PIC (nu il pun pe backplane direct pentru a putea evolua daca imi schimb ideea).

4. Alte componente: LNA, filtre de benzi (cate or fi la numar - le prevad intr-un spatiu de 30x15mm fiecare - d-aia si trafo ferita de 4x4,5mm bucata) lipite deasupra backplane-ului dupa cum o sa aiba sens.

 

In prima faza: fara LNA, fara filtre. Astea sunt la capitolul evolutie, daca restul merge bine.

 

Intrebare: ce relee se folosesc la comutarea filtrelor? La comutarea antenei, etc. La capitolul relee am multe alegeri, insa putina experienta in domeniu. Accept si o idee de comutare electronica.

 

LE: Pentru curiosi.

wbc.jpg

 

UFfbCny.png

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
11 hours ago, franzm said:

Daca doriti consum mic, folositi relee bistabile.

Daca folositi transformatoarele în LNA, vedeti ca nu suporta decât valori mici de c.c.

Nu cred sa fie nevoie de mai mult de 50mA in LNA, poate nici atat. Trafo sunt date la 200mA. Cred ca o sa fie OK. 

 

@ndor, buna ideea. Multumesc. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări