Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Trotinetele electrice...... pericol în trafic


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Eu nu le-aş da voie să circule pe acelaşi drum folosit de maşini. Sînt invizibili, imprevizibili, idioţi. Din păcate şi o mare parte din biciclişti intră la aceeaşi categorisire. Circulă de parcă sînt singuri pe şosea şi indestructibili.

Link spre comentariu

Cu sagetile sunt indicate pista ciclabila cu doua sensuri:

1.png

Tot in aceeasi piata (Piata Spania din Barcelona) cum arata in 2013:

2.png

si apoi cu pista ciclabila cativa ani mai tarziu (au sacrficat o banda):

3.png

In prima poza nu exista delimitare cu bordura intre pisa ciclabila si celelalte benzi de pe carosabil, in a doua poza se vad in dreapta ei niste mici puncte negre (borduri din cauciuc cred, dar care nu ofera mare protectie).

Au si autobuze hybrid si autobuze cu gaz.

Link spre comentariu

Autobuze cu gaz au fost in exploatare ( circulatie ) si pe vremea regretatului . Cel putin in Ploiesti , am vazut destule ! Erau denumite in popor " Elena Gay " ... , un omagiu la adresa Cabinetului 2 , care le - a imaginat si promovat .

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Enola_Gay

 

Nu ( chiar ) nejustificat , vreo cateva au luat foc ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu stiu cum se face, dar noi facem totul de mîntuiala. Ne batem joc de orice initiativa, o ducem in balarii imediat. Ne plingem, vai de noi, ne potopeste incalzirea globala, dar nu de dam jos curul din masina. Daca incercam bicicleta, pe trotiar nu, ca tipa pietonii, pe carosabil nu, ca te sterg masinile, sa te invete minte sa mai urci, cu bicicleta, pe carosabil. S-a facut piste pentru biciclete, atit pe carosabil, cit si pe trotuar, care duc de nici unde pina nicaeri! Nu exista continuitate, pe de o parte, apoi, sunt blocate, fie de masini, fie de pietoni. Daca le atragi atentia, in cel mai bun caz, te injura. Au aparut trotinetele. Neclasate in vreo categorie de vehicule rutiere. Ce dom'le, e trotineta, mare scofala! Da, dar merge cu 40 km/h! Pe carosabil sau trotuar, care pe unde apuca, nu conteaza! Habar nu au de legile de circulatie, dar gonesc, se vira intre masini sau printre pietoni. Nu-i vorba, nici cu unii biciclisti (sau pietonii!) nu mi-e rusine, dar barem ei merg cu 15-20 km/h, nu cu 40-50 km/h. Practic cit un autoturism in oras, fara sa aiba habar de legile circulatiei. Cum ziceam mai sus, vrem sa facem ceva bun renuntind la masina in favoarea bicicletei sau a trotinetei, dar nimic pentru a favoriza asta, totul ramine la nivelul celebrului "las ca merge si asa!".

Atit pentru biciclete, trotinete sau alte "-ete", ar trebui legi clare privind modul de folosinta si deplasare, piste speciale si, nu in ultimul rind, RESPECT din partea celorlalti participanti la trafic!

Idea folosirii gazului la autobuzele pentru transportul in comun, putea fi foarte buna, vezi autoturismele, numai ca nepasarea, indolenta si proasta aplicare, au dus-o in derizoriu. Ca la noi!

Link spre comentariu
Acum 3 ore, adrian_pic a spus:

Eu zic ca astea sunt mult mai periculoase:

 

si astea chiar prind viteza. Prin vest circula fara probleme pe strada. 

Prin vest persoanele cu handicap locomotor au carut electric cu baterii si au dreptul sa circule pe carosabil pe unde circula masinile. Nu cred ca merg nici cu 20km/h si totusi masinile merg in spatele lor cu vietza I-a, nimeni nu claxoneaza si totul este ok. La noi ar fi luati la bataie in secunda 1 daca merg pe carosabil. 

Image associée

 Cred ca sint ma multe vesturi! in cele prin care am umblat eu, masinutele respective le-am vazut  circulind numai pe trotuare, exact ca in poza prezentata de dv.

Link spre comentariu

Eu fac pariu la orice ora pe 5000 de euro, ce ziceti? (voi demonstra cu filmulete ca altfel nu am cum, sau mergem impreuna si platiti si cazarea + transportul si vedeti live).

Daca era 1-3 cazuri izolate mai ziceam.

 

P.S. Ca si conducator auto am avut surprize din punct de vedere al legislatiei ... dar este stiuta chestia: necunoasterea legii nu este o scuza. Oricum situatia descrisa este si usor de judecat: orice vehicul (asta deja este autovehicul ca are motor) are dreptul sa circule pe strada. Deci daca un biciclist ruleaza pe strada si autobuzul nu il poate depasi este obligat sa ruleze in spatele acestuia. Caruciorul ala estemai lat decat o bicicleta si mai greu de depasit chiar si de masinile mici nu numai de autobuze.  

 

 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu
Acum 4 minute, adrian_pic a spus:

sau mergem impreuna si platiti si cazarea + transportul si vedeti live

Si 5000 de euro, si excursie, eventual si o masa calda la pranz.  La intoarcere nu vrei si cateva amintiri din excursie? :rade:

Link spre comentariu
Acum 2 minute, Alexppk a spus:

Si 5000 de euro, si excursie, eventual si o masa calda la pranz.  La intoarcere nu vrei si cateva amintiri din excursie? :rade:

Bre, n-am voie sa castig si eu un ban cinstit?:limb:

Daca omu' zice ca este umblat si sustine ca urmare un fapt si eu sustin contrarul si il pot demonstra (nu gratis) unde-i buba?

 

P.S. Da deja am dat un indiciu si cred ca in concediu tot pe banii mei plec.

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Eu am avut, atât cu biciclete cât și cu trotinete, peste 50 de evenimente, personale, în care mai că s-au urcat aia pe mine aiurea și tot ei sunt cu gura mare, enervanți sunt și cleverii sau fudpanzii... Nesimțiti! Apoi mai te pomenești și cu câte o mașină ca vrea să parcheze, nu mai poți circula pe trotuar că dacă nu te-ai uitat în stânga sau dreapta te pomenești cu unu peste tine..... :96

Link spre comentariu
Acum 5 minute, adrian_pic a spus:

Bre, n-am voie sa castig si eu un ban cinstit?:limb:

Daca omu' zice ca este umblat si sustine ca urmare un fapt si eu sustin contrarul si il pot demonstra (nu gratis) unde-i buba?

 

P.S. Da deja am dat un indiciu si cred ca in concediu tot pe banii mei plec.

stimate domn, incercati sa va obisnuiti cu ideea ca nu le puteti sti pe toate (si nu e nici o rusine, nimeni nu le poate sti) si ca nu puteti avea intotdeauna dreptate!

Si apropo, 

Acum 17 minute, adrian_pic a spus:

orice vehicul (asta deja este autovehicul ca are motor) are dreptul sa circule pe strada.

fundamental gresita si aceasta afirmatie!

Link spre comentariu

Eu personal macar 70 cm las spatiu fata de biciclist cand il depasesc (sau stau in spatele lui daca nu il pot depasi) dupa ce taica-miu a fost daramat de pe bicicleta de 2 ori. A vandut-o stiind ca a 3-a oara nu va mai avea noroc. Ambii soferi vinnovati, nu au coborat din masina decat dupa ce taica-miu s-a ridicat de pe carosabil. I-a intrebat totusi intrigat: nu trebuia sa coborati din masina sa vedeti in ce stare sunt? Ambii (de parca erau frati gemeni) au raspuns: mi-a fost frica ca ma luati la bataie.

Link spre comentariu
Acum 6 minute, Alexppk a spus:

Uite ce zice niste oameni. E vorba de UK, pe unde misuna savantul.

https://www.tgamobility.co.uk/help-advice/guides/are-mobility-scooters-allowed-on-road

 

Draguta, tot pe trotuare circula! iti imaginezi cum ar arata niste strazi aglomerate, la ore de virf, cu sute de masini stind in urma cite unui carucior de acest gen???

 

De fapt am gresit, respectivele circula si pe strazi, dar numai in zonele pietonale, unde circulatia autovehiculelor este interzisa!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări