Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SARA 2016 detalii despre constructie


Postări Recomandate

Pai da, 7 minute e f ok, dupa parerea mea.

Trafurile clasice tot asa se incalzesc daca e sa pui ampliful in punte si sa dai cu sinus. Cu muzica stau mult mai reci.

Am testat 2 demult, ecler xpa5000 si dpa 2000.

 

In casa unde sa dai tu cu atata putere?

Deci chinezareala e acceptata n audio.

Altfel ce ii spui clientului? Hai domne mai scoate 200 300lei sa punem 2 trafuri.

Nu toti vor fi dispusi.

Link spre comentariu

Sharky asta e retorica cu care banii fraierilor sunt luati, nu argumente tehnice care sa i le spui unuia ca mine care mananca electronica pe paine!

Cum naiba sa fie ok ca dupa doar 7 minute sa urce doar bobinajul la 71*C?
Ce faci cu faptul ca exista si pierderi semnificative in miez ( tocmai pentru ca promovam conceptul zgarceniei absolute ) care vor ridica si ele temperatura de lucru?
Si ce faci daca ai si rezistenta CA semnificativa in bobinaj?
Si cum mama masii poti sa spui ca e bine cand dupa alte cateva minute a inceput sa iasa fum????

 

N-are nici o treaba cat poate omul sa dea volumul de tare, tu nu-i vinzi un amplificator pretins de 1kW ( sa zicem ) cand de fapt poate sa-l foloseasca doar la 2-300W, ca asta este escrocherie cel putin!

Deci DA, daca iti respecti meseria atunci dimensionezi totul atat cat trebui pentru a putea garanta un regim continuu corespunzator, chiar daca asta inseamna cresteri de preturi. 

 

Da stai sa vezi ce zic testele mele si va lamuriti cu totii ca doar ascultand muzica nu reduci ca prin magie curentul consumat din alimentare.

 

PS: Aici nu mai revin nici nu mai insist, se promoveaza carpeala, nu electronica.

LE: Mama lui de regim muzical si de ignoranta in care va scaldati si pe care o tot promovati.
Luati de-aici regim muzical:
https://www.elforum.info/topic/150743-alimentarea-de-amplificator-audio-si-curentul-necesar/?tab=comments#comment-2048078

 

Editat de Marian
Adaugare ulterioara link catre topicul cu testele anuntate
Link spre comentariu

Un amplificator la puterea data de producator,regim sinus in 5 minute poate si mai repede intra in protectie termica asa ca nu apuca sa ajunge sa se incalzeasca bobinajul la temperaturi peste cele normale.In regim muzical e cu totul altceva,poti sa mergi 24h in clip daca este proiectat cum trebuie.

Link spre comentariu

Marian, nu stim exact daca sursa de alimentare a lui Hyper tine 2.800w in mod continuu. Poate tine doar 1.000w si el s-a declarat prea optimist. Ce este cert este ca pentru modulele SARA-2016 chiar si cei 1.000w ipotetici vor acoperi cu varf si indesat puterea maxima in 4ohm pe termen nelimitat. Deci amplificatorul va avea putere sa sparga toate geamurile din casa :)  Mai mult ca sigur ca nici pretul sursei n-a fost unul mare ci chiar unul foarte decent. Sa mai subliniem ca sursa este rezonanta si are PFC activ. Ca are 2.800w sau 1.000w(vorbind la absurd) in realitate nici nu conteaza. Rezultatul final este cu mult peste cerintele clientului. Iti spun sincer ca eu n-as avea nicio jena sa cumpar o astfel de sursa de la Hyper, cum la fel nu as avea niciun stres sa cumpar si de la tine sau DjLeco, Maxente, etc... Este foarte bine ca discuti tehnic si aplicat, dar incearca sa integrezi lucrurile si in intregul lor, anume in produsul final rezultat. 

Editat de sk24bpo
Link spre comentariu

DIN, RMS, AES, IEC and other abbreviations

To begin, perhaps, with the standard DIN 45500 (known for the first time standardizing the concept of HI-FI), in which DIN Power is measured by applying a 1 kHz signal to the input of the device for 10 minutes. Power is measured when reaching 1% THD. The standard is almost identical to the EIAJ adopted by the Japanese Association of Electronics Industries.
(Electronic Industries Association of Japan).
The standard also provides for another type of power measurement - DIN Music Power, which describes power close to the definition of sinusoidal and passive noise power, i.e. value of continuous load music signal without the risk of damage. The typical DIN music power is slightly higher than DIN.
The standards of this standard are correlated with the concept of IEC Power according to IEC 268-5 (standard of the International Electrotechnical Committee, second edition 1989-07), which defines the duration of the load - more than 100 hours.

RMS (Rated Maximum Sinusoidal) - limiting sinusoidal power, i.e. one in which the sound reproducing device can operate for one hour with a real music signal without damage. As a rule, it is 120-250% higher than the Gostovsky nominal and 20-25% more than DIN Music Power.
RES is as close as possible to the standard AES2-1984 (Audio Engineering Society). The difference between AES Power and RMS is only in the time it takes the device to work - it takes 2 hours for the AES standard.
Also, so-called. program power (Program Power or PP), which in principle can be any, because not standardized. It is considered to be that Program Power is 2 times more than RMS, but this is not mandatory. PPP gives no less vague notions of power, i.e. Peak Program Power (Peak Program Power), which is 2 times more than PP.
A typical example of the difference in the indication of power can serve such well-known and respected speakers as Dynaudio and DALI. The first ones indicate “Passport power, IEC”, that is, in fact, DIN, the latter are generally limited to the concept of “recommended power” and indicate the power range.
Link spre comentariu
Acum 1 oră, Marian a spus:

Sharky asta e retorica cu care banii fraierilor sunt luati, nu argumente tehnice care sa i le spui unuia ca mine care mananca electronica pe paine!

Cum naiba sa fie ok ca dupa doar 7 minute sa urce doar bobinajul la 71*C?
 

 

Fraieri, nefraieri, cumpara din alta parte de unde era mai ieftin. Eu n am nimic impotriva sa pui sursa de 1.5*puterea totala, doar ca de multe ori nu e necesara asa dimensionare.

 

Ti am dat exemple cu traf clasic care in regim continuu sinus pe r sarcina se incalzesc in draci. De bagam si reactiv cred ca dadea rau cu virgula ca scadea randamentul etajului final si mai tare.

 

Asta e lumea in care traim, din pacate.

Uite si la radiatoarele din clip. Alea neventilate iti par ca ar rezista mai mult de 7 minute? E un amplif de casa. Trebuie sa tina la regim muzical, iar rezerva de putere are. Pana la urma conteaza sa tina sutele alea de w cateva secunde in auditia de casa. Dar dupa mine, cu ceva ventilatie poti sa dai un chef cu ele asa cum sunt acum, eu asa intuiesc. Orice amplif am testat cu sinus, fie lm fie ipa400 fie quadu, fie de firma gata facute pe sinus se incalzesc f repede si f tare fata de cum sunt folosite la o sonorizare chiar si la cele in care ledul de clip se aprinde in ritm cu basul.

Am vazut si amplif cu 2 module tda 7294 punte alimentat din traf de 150va, traful era cald dar inca puteai tine mana pe el, desi era clar subdimensionat.

 

In rest nu iau apararea nimanui. Nu cunosc autorul sursei, n am idee ce a facut acolo, sincer nu ma intereseaza.

Personal de ar fi diferenta decenta de pret si eu as opta pt dublarea sursei.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, deo a spus:

Electronica are multe subtilitati dar din pacate multi poate nu le stiu sau nu pot sa le stie...Si tot asa  nu au auzit de crest factor.

 

Eu am tot spus despre crest factor, nimeni n-a luat in seama.

 

Cum si nimeni nu ia in seama multe alte aspecte.

 

Niciodata n-am fost adeptul zgirceniei (stiu ca Marian nu s-a referit la mine, stie ca eu supradimensionez), dar daca veti verifica in manualul de functionare sau cel de service, la amplificatoarele de TOURING, veti vedea ca ei tin seama de CREST FACTOR, in ceea ce priveste puterile declarate.

 

De exemplu acest powersoft K20, care are 2x9000W in 2 ohmi, putere de catalog, are in interiorul sau exact 3 transformatoare ETD39, toate 3 cu secundarele in paralel. Si este vorba de un amplificator de TOURING, deci nu jucarii DIY.

 

Cum la ei se poate asa ceva cu doar 3 ETD39, iar la noi ar fi vis erotic?

Amplificatoarele astea lucreaza de ani bun in concerte cu sute de mii de wati, si nu a iesit fum din ele, nu s-au topit miezurile, FUNCTIONEAZA...

 

Evident ca cei 9000Wx2 sint puteri BURST in conformitate cu CREST FACTOR, dar si acea energie inmagazinata in condensatorii de filtraj, trebuie "trasa" de undeva, ca acestia sa se incarce, nu?

 

Cred ca o mare parte a neintelegerilor este vina mea, pentru ca in trecut eu umplusem forumul cu filmari unde testam in regim sinusoidal, toate realizarile, dar intotdeauna, alimentarea a fost supradimensionata in fiecare caz in parte (ca si in cazul realizarii de catre Mihai).

 

Nici la mine, niciodata nu s-a defectat nicio sursa din cele 28 care au plecat din miinile mele, si zic asta pentru ca imi aduc aminte cu amaraciune de circoteala care s-a desfasurat perioada buna pe baza acestei filmari, cum ca sursa nu duce un amp de 2x2000W in 2 ohmi, desi trageam cu ea la prag de aclansare a protectiei la supracurent si virfuri de 23,6A pina sa actioneze protectia...

 

In amintirea "vremurilor bune", intreb si eu colegii, daca sursa asta facea sau nu fata, acestui amplificator, pentru muzica, nu sinusoide continue la iesire:

 

 

 

 

 

Powersoft.jpg

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Vad cum unii deturneaza discutia originala in figuri de stil si argumente care fie nu au fost contestate, fie sunt precum castravetele din schita lui Ilecaragiale.

 

Pentru a castiga argumentul, se invoca situatii tranzitorii si se fac afirmatii cu doza de misticism. 

 

Cand zici ca ai construit o sursa de 2800... 2500W (nici constructorul nu stia din prima :rade:), apoi fii onest si dovedeste ca e puterea livrata in continuu, 24/7, nu cateva minute pana se usuca scuipatul pe rezistenta de sarcina. 

 

Argumentul nu este despre cum o sursa, ca cea in discutie, poate alimenta SARA, ci despre puterea anuntata si "obtinuta". Caci, daca asculti acasa, si un traf de 400-500VA este suficient. Si vorbesc din experienta, cu muzica foarte aglomerata, nu voce si pian. 

 

Legat de stergerea contului colegului Mihai, eu ii urez drum bun, e prea important pentru forumul asta, mai ales daca din pozitia dlui nu poate fi chestionat sub nici o forma. Cu atat mai mult cu cat din greu isi gaseste timp sa viziteaze forumul din an in Paste. Eu il inteleg si il sustin. Putini vor lacrima...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări