Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce credeți, ne apără NATO de....


Postări Recomandate

Ăștia iar cred ca poti castiga un război, în primul nu a prea câștigat nimeni din cauza ca toți erau la fel de înarmați au oprit totul pentru ca era prea costisitor, in al doilea cam la fel doar ca au avut bomba aia mare și s-au dat la o parte unii, alții au fost împărțiți, aia periculoși, rusii au scăpat și și-au făcut de cap sub protecția războiului rece ;acum ii mananca pe toți la fel fix în (+18) o parte dacă o ia razna sar și ailalti zlsi mor tot prostimea adică oamenii simpli! 

Până una alta pana nu ajung rusii aproape cu trupele de Israel și pana nu apare avertismentul sa se retragă mai avem pana la ww3, și mai trebuie sa dispară Turcia Iran toate cucerite de rusi... Povesti :rzb

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 1 oră, maresaldeflota a spus:

Ăștia iar cred ca poti castiga un război, în primul nu a prea câștigat nimeni din cauza ca toți erau la fel de înarmați au oprit totul pentru ca era prea costisitor, in al doilea cam la fel doar ca au avut bomba aia mare și s-au dat la o parte unii, alții au fost împărțiți, aia periculoși, rusii au scăpat și și-au făcut de cap sub protecția războiului rece ;acum ii mananca pe toți la fel fix în (+18) o parte dacă o ia razna sar și ailalti zlsi mor tot prostimea adică oamenii simpli! 

Până una alta pana nu ajung rusii aproape cu trupele de Israel și pana nu apare avertismentul sa se retragă mai avem pana la ww3, și mai trebuie sa dispară Turcia Iran toate cucerite de rusi... Povesti :rzb

Cu ww2 nu prea ai dreptate , cu egalitatea de forțe si bombele atomice .SUA a fost net superioară Japoniei la toate capitolele , Japonia avea flota terminată , nu mai avea resurse și posibilitatea de a produce armament în cantități mari , nici la capitolul armament nu se puteau compara cu SUA . Bombele alea au căzut in capul lor pentru că SUA a dorit să cruțe viața multor militari americani si să le arate si rușilor asul din mâneca .Japonezii fiind fanatici cred că mai lungeau războiul mult si bine .

Nici in Europa raportul de forțe după 1943 nu a mai fost egal in calitatea , varietatea , numărul armamentului , nemții aveau armament de calitate  dar limitat , au avut cel mai bun tanc din război , mă refer la Tigru , dar nu aveau foarte multe , a fost un tanc scump , complicat , se construia greu , vezi bătălia de la Kursk , nemții au avut pierderi in tancuri si oameni mai mici decât rușii , asta dovedește forța URSS in producția de armament si nr de oameni  .  Nemții nu au avut nici un bombardier greu tot războiul , nu au avut ceva similar cu B17,B24 , Lancaster . Stiu că o să zici ceva de Me262 , da .....au avut primul avion cu reacție , dar mult prea puține .V2 au fost folosite de nemți destul de tarziu , nu aveau cum să schimbe soarta razboiului , poate o puteau schimba dacă ii puneau o incarcatura nucleară , sunt convins ca Hitler nu avea nici o greață să folosească o încărcătură nucleară . Nemții in Europa au fost copleșiți de URSS,SUA ,UK , la toate capitolele după 1943 , in plus in 1944 au pierdut si resursele de petrol , degeaba ai tancuri si avioane dacă le ții cu rezervoarele goale .

Cu ww1 ai dreptate , forțele fiind cam similare intre combatanți ,  poate că nemții aveau un mic plus la capitolul avioane , dar aveau si ceilalți ceva in plus , apăruse tancul .

 

 

Turcia si Iran sunt țări care au armate mari , turcii sunt foarte bine înarmați , iranienii nu trebuiesc luati in glumă , au avut embargo dar au gasit ei prieteni cu care să își dezvolte armamentul , au relații strinse cu Pakistanul și China .

La ora asta nimeni nu își dorește un război , sunt șicane , după ww2 au apărut și alte forțe militare care trebuiesc luate in seamă , cea mai de luat in seamă este China .

La ora actuală intre superputeri nu se mai dă un razboi cu armatele , razboiul este economic , lumea ar trebui să fie cu ochii pe țările din Asia , unde au apărut puteri economice , China fiind lider in acea zonă , urmată de Korea de Sud .

Rușii nu vor ataca niciodată Israelul .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 21.06.2019 la 0:18, lavynyu a spus:

Razboaile  au  fost  vremuri  grele  nu  astea  de  care  ne  plangem  unii  si  altii acuma    in  genul  :   ” Vai  ce  salar  mic  avem  sau  vai  ce  rau ne  merge  ”  sau  ”  Vai  ce  pensie  mica  am !  De  ce  nu  creste  pensia  ?  ”  etc.   Atunci  sa  vezi  nenorocire  daca  vine  un  razboi  peste  noi  !  E ,  daca  ne  apara  nato  este  greu  de  spus  !  Nu  se  cunosc  toate  datele  intrebarii  . Adica de  cine  sa  ne  apere  ??  Pt.  ca  una  este  sa  fie  atacatorul  tot  un  aliat  nato  si  alta  e  sa  fie  altcineva  ,  plus  motivul  de  ce  ne  ataca  si  in  ce  context  !  Intrebarea  este  incompleta  ! 

În alianța NATO nu pot exista conflicte armate intre aliați , dacă doi se iau la harță , intervin ceilalți să ii calmeze , asta până să se tragă primul foc de armă .

Link spre comentariu

La modul cel mai serios, vor întra și peste SUA, rusii împreună cu China, noroc ca au populația i narmata! Le vor sabota centrele de unde se lansează nuclearele, multe silozuri vor fi dezactivate, în plus vor detona și ceva arme, apoi Israelul nu va avea cum să-i apere pe SUA căci vor fi,, ocupați,, Insa mai e ceva pana atunci. Pana atunci va fi războiul Turcia-Grecia! 

 

 

Link spre comentariu
Acum 23 minute, Stefan. a spus:

Nostradamus pe Elforum? Nu pot sa cred.

Stați pe pace, americanii nu au cerșit milă nimănui și nici nu o vor face.

China își vede de interesele economice, nu ii arde de războaie din care nu are nimic de câștigat.

Niet, nu Nostradamus :rzb

Acum 24 minute, Dan85 a spus:

Mă întreb cum poate apăra Israel, SUA ?

Scuze, am vrut sa zic altceva, ma referam la faptul ca SUA nu ar putea apara Israelul pentru ca e invadata! Asta am vrut sa zic! 

Link spre comentariu

Mai ușor cu ww3, din fericire nu există conditia necesară și suficientă, adică venirea unor iresponsabili sau psihopați la conducerea marilor puteri. 

Extrem de puțin probabil să se intample asta.

 

Până atunci să mulțumim inventatorilor armelor nucleare. Au fost si sunt principalul factor de echilibru, prezența lor în arsenalul marilor puteri a obligat conducerea acestora la echilibru și ponderație. 

Nimănui (sănătos la cap) nu i-ar surâde vreodată ideea unui conflict nuclear global.

 

Dacă (ipotetic) n-ar fi existat arma nucleară, probabil acum eram la ww5 sau 7 ... și ne macelăream într-o veselie :hdgfhgdf.

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 2 ore, maresaldeflota a spus:

La modul cel mai serios, vor întra și peste SUA, rusii împreună cu China, noroc ca au populația i narmata! Le vor sabota centrele de unde se lansează nuclearele, multe silozuri vor fi dezactivate, în plus vor detona și ceva arme, apoi Israelul nu va avea cum să-i apere pe SUA căci vor fi,, ocupați,, Insa mai e ceva pana atunci. Pana atunci va fi războiul Turcia-Grecia! 

 

 

Bea un pic de apă rece , că să te trezești ! 

 

Link spre comentariu

Asa de disperati sunt americanii sa gaseasca aliati incat le-a tras un sut in cur zdravan la UE. Donald Tusk a incercat o indulcire afirmand : nu cred ca veti gasi un aliat mai fidel decat UE. Deci? Nu prea vad eu cum se face cautarea asta dand cu sutul in cur. 

Trump este business(man), daca nu dai parale, te strange cu usa stiind ca esti in nevoie si ca sa te convinga iti trage si un sut in cur ca sa nu crezi ca glumeste. 

Vazusem pe undeva o stire ca s-au vandut recent 500 de avioane F-35. Oare care a fost deal-ul? Poate gauss stie mai multe, fiind pasionat. 

Link spre comentariu

Topicul e deja apanajul ( unora ) care  au sarcini de indeplinit , nu prea l - as deranja  ... A fost din start . Urmeaza celui cu invazia Ucrainei , ma rog , adagiul plasat  prompt .  Care sarcini ? ... pai nu stiu . Nu e treaba mea , si ( sincer ) nu ma intereseaza . Cine nu vede , n - aude si tace , traieste 1.000 ani in pace . Altfel , sunt destui care vad , au ( si ei ) sarcini de indeplinit . Nici nu e prea greu , urzeala ( nu a tronurilor ) e primitiva si stravezie . O lume virtuala si reala cu oameni care au fiecare cate ceva de facut , care  lume e mai mica decat ne inchipuim ( si speram ) , numai ca multi uita ... , deliberat sau ca speranta . 

 

P.S. - Sper ca stiti de gluma ! ... postarea mea trebuie tratata ca un pamflet . ( cu scuze ca folosesc licenta altcuiva , dar se potriveste ! ) . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 12 minute, RST a spus:

Cine cumpara tehnica de lupta americana? Evident ca tarile NATO, obligat-fortat. Interesul SUA este sa produca si sa vanda si spre deosebire de China nu se multumeste cu marfa multa si ieftina, afacerile in domeniul militar sunt de miliarde, printr=o simpla "licitatie". 

India nu face parte din NATO insa au ceva malai si se pare ca USA are apetit DOAR pentru malai.

https://economictimes.indiatimes.com/news/defence/us-may-offer-f-35-fighter-if-india-scraps-s-400-deal/articleshow/69698536.cms

 

Arabia Saudita, Emirate Arabe Unite si mai sunt si altele, nu fac parte din NATO insa sunt clienti foarte importanti pentru USA. De aceea si sutul in cur incasat de UE de la Trump. Nu cumparati? Astalavista baby!

Pana la venirea lui Trump exista macar ideea ca USA va parasi NATO? De prin 2018 a inceput jupan Trump sa bage presiune cu scoaterea USA din NATO. 

 

Totusi desi USA are un mare apetit pentru malai nu inseamna ca vinde la oricine! (vezi cazul Turciei cand s-au hotarat sa joace la doua capete si au ramas fara F-35 desi era semnat un contract). 

Link spre comentariu

Nu toti din NATO cumpara armament american . Mai ales cei mari . Toata Europa are tancuri Leopard , fara Franta si tarile foste comuniste . Anglia si le construieste singura , si bine ... Anglia , Germania , Italia , Spania au Eurofighter . Franta are Rafale . Anglia , Franta , Spania , Italia si - au construit singure portavioanele si portelicopterele . Ca si flotele . Germania a vandut submarine , tancuri si altele cu toate 3 mainile . Franta si Anglia au nucleare ( submarinele ) , fabricatie proprie . Franta , si rachetele . Se cumpara armament si de la inamic . Grecia are sisteme de rachete antiaeriene de la inamic . Adica rusesti , cumparate din Ucraina . Turcia cumpara direct , si vrea sa participe la fabricatie . Dupa epoca Erdogan , lucrurile se vor schimba . Si mai sunt . Numai ca trebuie vazute . Cand stii de la inceput ca " adevarul " e altul , si trebuie ignorat sau negat , cf. desfasuratorului , lucrurile sunt simple . Doar ca neadevarate . 

 

P.S. - NATO se va reforma , adica USA va lua doar pe cine doreste . Romania e printre tarile sigure in viitoarea structura . De ce ? Din cateva zeci de motive . Primele 10 chiar conteaza . Marii guralivi vor ramane singuri ... sa - si dea la gioale reciproc . Deja au inceput , dezorientati de conducatori imaturi sau cu probleme clinice de sanatate . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 5 minute, gauss a spus:

1. Germania a vandut submarine cu toate 3 mainile .

2. Dupa epoca Erdogan , lucrurile se vor schimba .

3. NATO se va reforma , adica USA va lua doar pe cine doreste . Romania e printre tarile sigure in viitoarea structura . De ce ? Din cateva zeci de motive . Primele 10 chiar conteaza . 

1.Germania este male or female ca daca este male inteleg cei cu al 3-lea membru cu care vinde. 

 

2. In ce directie se vor schimba lucrurile? Eu personal mi-as dori o intoarcere a directiei la 180 de grade fata de cum sunt acum.

 

3. Pai normal ca nu-ti convine sa stai la masa si cu unii care iti mai trag cate o flegma in farfurie. Inteleg dorinta americanilor de a invita la masa doar pe cine poftesc ei. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări