Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Automobile electrice


maxente

Postări Recomandate

Ieri seară, prin bunăvoinţa unui amic, am avut ocazia să conduc pentru prima dată în viaţa mea o electrică. Mai exact: Nissan Leaf. Domnilor, dacă n-ar avea autonomia mică şi nu s-ar încărca aşa de greu, vă dau cuvîntul meu că mîine mi-aş lua una! Cel mai mişto lucru e faptul că o poţi conduce cu o singură pedală, cea de acceleraţie. E folosită ca frînă regenerativă şi decelerează în funcţie de cum e setată maşina (eco/normal) şi cît de brusc ridici piciorul. Frîna obişnuită e mai mult pentru situaţii de urgenţă, în rest e complet inutilă.

Link spre comentariu
10 minutes ago, ratza said:

Ieri seară, prin bunăvoinţa unui amic, am avut ocazia să conduc pentru prima dată în viaţa mea o electrică. Mai exact: Nissan Leaf. Domnilor, dacă n-ar avea autonomia mică şi nu s-ar încărca aşa de greu, vă dau cuvîntul meu că mîine mi-aş lua una! Cel mai mişto lucru e faptul că o poţi conduce cu o singură pedală, cea de acceleraţie. E folosită ca frînă regenerativă şi decelerează în funcţie de cum e setată maşina (eco/normal) şi cît de brusc ridici piciorul. Frîna obişnuită e mai mult pentru situaţii de urgenţă, în rest e complet inutilă.

A fost prima varianta sau cea noua ?

Link spre comentariu

@  " Incearca si un hibrid de la toyota." 

Toyota CHR se cumpara pe rupte , la noi in oras atatea sint ca intalnesti cate unul la 200metrii.....pretul este  imbatabil  plus aspectul care iese din tipare .Mai conteaza ca parcatul este scump si la noi hybridele si electricele au pe gratis....

Editat de Усилитель
adaugire
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 42 minute, Усилитель a spus:

@  " Incearca si un hibrid de la toyota." 

Toyota CHR se cumpara pe rupte , la noi in oras atatea sint ca intalnesti cate unul la 200metrii.....pretul este  imbatabil  plus aspectul care iese din tipare .Mai conteaza ca parcatul este scump si la noi hybridele si electricele au pe gratis....

Si în București vezi des CHR, a prins bine. 

Ca design este urâtă cu spume, am condus una, în spate nu vezi nimic, nici pe geamurile laterale spate. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Усилитель a spus:

A fost prima varianta sau cea noua ?

Cea nouă, maşina ăstuia e fabricată anul trecut. Bateria cică ţine vreo 230km la modul realist.

 

Acum 3 ore, Sharky a spus:

Dar de pret ce zici? Ca la banii aia primesti un renault clio...

N-am ce zice, fiindcă mie nu mi se potriveşte Leaf. Eu bag drumuri lungi de tre' să realimentez de două ori în aceeaşi zi, ce dracu' să fac cu electrica? De asta am şi zis că cel mai bun compromis mi se pare o hibridă.

Link spre comentariu
Acum 16 minute, Ion_Bumbu a spus:

Domnule, colegul are dubii cu electricele, exact ca si mine, in nici un caz cu cele hibride.

Eh, glumeam oricum... dar stiti cum e, intai iti iei hibrida, dup`aia vrei o baterie un pic mai mare si-ti iei plug-in si sfarsesti cu una electrica... :) .

Este totusi de subliniat ca, pana acum, dintre toti cei care au condus o electrica si scriu in acest topic, n-a fost nimeni dezamagit, din contra.

Acu` sa mai asteptam viata de dupa Li... ;) 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări