Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

antena verticala


Vizitator

Postări Recomandate

17 hours ago, franzm said:

Efect Miller avem si la amplificatoarele neinversoare, în general la orice amplificator cu reactie negativa. Deci si la repetor, unde actioneaza în sensul cresterii impedantei de intrare (a doua teorema a lui Miller AKA duala teoremei lui Miller).

Seara buna,

Aveti dreptate si trebuie sa recunosc ca nu am disecat cea de a doua teorema !

In mod particular, in cazul de fata, etajul de intrare al miniWhip-ului e un repetor care nu e bazat pe amplificator operational (caz in care ar fi existat calea de reactie negativa), ci e un tranzistor in montaj cu drena comuna - si nu are vreo cale de reactie negativa (ca in alte situatii in care s-ar fi impus compensarea aparitiei componentelor negative ale impedantei de intrare). Ca atare, semnalul de la intrare e in faza cu cel de la iesire; personal, nu vad cum si-ar face aparitia efectul Miller si consecintele sale.

Daca gresesc, va rog sa-mi explicati mai clar unde, pentru ca sunt chiar interesat .

 

Cu bine,

Cezar YO3FHM

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Reactie paralel serie, AKA reactie de tensiune serie, AKa esantionare în nod si comparare pe bucla.

Impedanta din sursa (emitor) multiplicata cu (1+ valoarea amplificarii în curent) se regaseste în serie cu baza (sursa).

Miller_DCE_pag.26.jpg

Editat de franzm
Link spre comentariu
10 hours ago, franzm said:

Reactie paralel serie, AKA reactie de tensiune serie, AKa esantionare în nod si comparare pe bucla.

Impedanta din sursa (emitor) multiplicata cu (1+ valoarea amplificarii în curent) se regaseste în serie cu baza (sursa).

OK, inteleg ce vreti sa spuneti, dar cred ca cele din materialul (cursul) postat de dvs. (la fel ca si cele din cursul DCE din 1982 scris de D.Dascalu & Co) se refera la circuite in care prezenta reactiei negative conduce la inversarea fazei semnalului de la iesire fata de cel de la intrare, caz in care apare efectul Miller. 

La repetorul pe sursa, semnalele nu mai sunt in opozitie de faza si astfel nu mai apare multiplicarea capacitatii de intrare prin efect Miller (nu se iese prin drena, care e conectata la masa in AC, ci prin sursa).

In cazul nostru, repetorul va avea la iesire o sarcina care prezinta si ea o capacitate CL :

bootstrap1.png

In situatia asta (spre diferenta de cea in care efectul Miller si-ar fi facut simtita prezenta), nu cumva modificarile de impedanta care apar, vor fi datorate mai mult unui bootstrap prin capacitatea CL ? Eu asa o vedeam, pur si simplu. Daca vad gresit, pun mana si citesc, dar cer putin sprijin (mai concret) ca sa vad exact ce trebuie sa inteleg. 

 

P.S>> Rog nu interpretati altfel intrebarea mea sau cele mai sus postate. Pur si simplu, problema ma intereseaza, daca tot a fost adusa in discutie.

Iar in cazul in care ceea ce am inteles e gresit, va rog sa ma corectati fara nici un fel de probleme. 

 

Multumesc !

Cezar

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu
On 3/7/2019 at 6:45 AM, franzm said:

Efect Miller avem si la amplificatoarele neinversoare, în general la orice amplificator cu reactie negativa. Deci si la repetor, unde actioneaza în sensul cresterii impedantei de intrare (a doua teorema a lui Miller AKA duala teoremei lui Miller).

 

Pai da, dar in cazul repetorului, capacitatile de reactie (adica B-E sau G-S ori G-K) produc reactii... pozitive, respectiv dau efecte similare bootstrap si taman d'aia capacitatea de intrare a etajului se reduce.

Cu toate ca in toate situatiile efectul este cauzat de prezenta reactiei (fie aceasta negativa sau pozitiva), totusi stii si tu ca in electronica practica, prin efect Miller ne referim in cvasitotalitatea cazurilor la efectul de crestere aparenta a capacitatii de intrare (datorita capacitatii de reactie, si care intradevar se intampla in situatia mentionata mai sus de Cezar si de aceea s-a incetatenit  in practica ca prin efect MIller sa se inteleaga tocmai -si exclusiv- acest efect de crestere aparenta a capacitatii de intrare produsa in acea situatie), pe cand efectul opus, de reducere aparenta a capacitatii de intrare in cazul repetoarelor (si cum este cazul aici) este in cvasitotalitatea cazurilor "tradus" nu ca efect Miller si nici ca "duala teoremei lui Miller" ci prin exprimari legate de efectul similar unei bootstrapari (=reactie pozitiva) produs in aceste cazuri. Iar in fond diferenta este data taman de fazele relative ale semnalelor de tensiune din nodurile la care este conectata capacitatea, si deci fiind vorba de nodurile de intrare si de iesire diferenta este data implicit si de functionarea ca etaj inversor sau neinversor.

 

Cel putin eu pot recunoaste cu toata sinceritatea ca in toate cazurile intalnite de mine, prin efect MIller  se facea referire exclusiv la efectul de aparenta crestere a capacitatii de intrare (in cazul emitor comun, etc.), si niciodata la cazul reducerii ei (de exemplu in repetoare) cand se facea referire -in foarte putinele cazuri cand am intalnit explicat-  la efecte de bootstrap si nu la Miller.

 

 

@VAX: Cezar a vrut sa se refere de fapt a Cgs. Acolo se produce efect similar bootstrap.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
5 hours ago, VAX said:

Buna ziua! Asa e, aveti dreptate, dar din greseala am scris CL in loc de Cgs , hi !

Oricum, multumesc pentru documentatie, e binevenita !

 

5 hours ago, Traian B said:

@VAX: Cezar a vrut sa se refere de fapt a Cgs. Acolo se produce efect similar bootstrap.

Multumesc, Traian , asa e ! Dar eram cu ochii in CL pe care il incadrasem cu rosu ca sa-i subliniez prezenta si cu o ureche la insistentele fiica-mii sa tragem de masina :) Tocmai si-a luat permisul si acum n-am incotro, a trebuit sa frig deja o tura prin juma' de Bucuresti ! Asa c-am scris CL in loc de Cgs, imi cer scuze, mea culpa !

 

In orice caz, Franzm mi-a deschis curiozitatea in ceea ce priveste "duala" teoremei lui Miller , voi studia materialele cu atentie; ii multumesc si dansului !

 

Un week-end cat mai fain tuturor !
Cezar

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Cel mai simplu exemplu de aplicare a dualei ar fi în cazul repetorului pe emitor (explica foarte simplu impedanta de intrare ridicata a acestuia, mai ales la frecvente joase).

@ Cezar: Aveti cumva si celalalt manual de DCE, cel cu coperta bej, editat cam în acelasi timp de Fac. de Automatizari si Calculatoare? Al meu s-a pierdut.

 

Link spre comentariu

 

On 3/7/2019 at 9:56 PM, RST said:

As vrea sa poti ajunge macar la un sfert din rezultatele mele. Iar cand vei reusi posteaza-le, arata ce ai invatat! 

Am incercat sa iti explic unde anume nu intelegi niste lucruri si iti imaginezi tot felul de fantasmagorii de antene si niciuna nu te satisface. 

Vezi ce se posteaza pe aici, incearca sa intelegi explicatiile, doar asa vei avea rezultate! Apoi le vei posta singur, fara sa ti le ceara nimeni....vei avea satisfactia lucrului bine facut. 

 

On 3/7/2019 at 8:44 PM, ndor said:

Incercam sa discutam lucruri mai serioase pe aici ,care oricum te depasesc.

Cat de mult stii tu despre antene si alte circuite , am vazut cu totii .Nu cred ca e cazul sa ne mai amintesti in fiecare topic de asta.

Nu incerca sa strici topicurile tuturor cu elucubratiile tale .

 

N-am cuvinte pentru a descrie ridicolul celor postate de colegul nostru, acest Marconi al antenelor pioneza care ar putea fi utilizate in comunicatiile sub-spatiale. 

Cred ca bietii Lee de Forest si Armstrong ar pali de invidie daca ar fi observat performantele spulberatoare obtinute pe malurile Slanicului! 

Ndor cred ca a fost mult prea subtil in incercarea de a-i explica modul in care teoria se poate imbina cu practica. 

Eu cred ca marele nostru actor Toma Caragiu (Dumnezeu sa-l odihneasca!) are o explicatie muuuuuult mai obiectiva, in cele 27 secunde ale secventei video de mai jos.

 

 

Asta cu siguranta poate explica si ucigatorul raport S/Z al blinkerelor pe care Bardul de la Grunj le foloseste pentru a atrage muscatura stiucilor forumiste care raman mute de admiratie in fata unor sclipiciuri Waxibistice, la fel cum bastinasii din Pacific, naivi si nevinovati, ramaneau in fata cioburilor colorate cu care reprezentantii "lumii civilizate" ii momeau pentru a le fura (ceva mai tarziu) libertatea...

 

Chestia asta imi aminteste de un banc cu iz de fabula, care desi nu pare, este mai on-topic decat multe altele:

 

"Un domn distins se duce la un restaurant celebru la Paris împreună cu prietena sa şi comanda o sticla de Mouton Cadet 1928.

Chelnerul se întoarce cu sticla, o desface si toarna o cantitate mica într-un pahar pentru degustare.

Clientul roteste vinul in pahar, îl miroase, il degusta şi îl pune pe masă, cu o bufnitură: "Acesta nu este Mouton Cadet 1928!"

Chelnerul îl asigură ca este, se încinge o discutie şi în curând se aduna înca douăzeci de persoane în jurul mesei, inclusiv somelierul şi managerul, încearcând să convingă clientul că vinul este Mouton Cadet 1928.

La un moment dat cineva îl întreabă pe distinsul client cum de ştie că nu este Mouton Cadet 1928.

- Numele meu este Philippe de Rothschild, e via mea, pivnitele mele şi eu am facut vinul!

Pâna la urmă, somelierul recunoaşte că a turnat Milon Clerc 1928.

- N-am putut suporta gândul sa vând ultima noastră sticla de Mouton Cadet 1928. Stiti, Milon Clerc este în aceiaşi regiune cu Mouton, culeg strugurii în acelaşi timp, folosesc aceleasi utilaje, zdrobesc strugurii în acelaşi mod, este îmbuteliat în acelasi timp în sticle similare. Vinurile sunt aceleaşi, cu excepţia unei diferente mici de localizare geografică.

Rothschild cheamă somelierul spre el şi îi şopteşte discret:

- Când te întorci acasă în seara asta, roaga-ti prietena sa-si îndeparteze lenjeria intima. Pune un deget într-o deschidere, un alt deget în cealalta, apoi miroase ambele degete. Vei intelege ce diferenta face o mică distanţă în localizarea geografică ! "

 

Editat de ancient
Link spre comentariu

Am prins vreo 2 ore mai libere aseara si am ''asamblat'' si eu un miniwhip. Ca suport am folosit o bucata de bareta de leduri dintr-un tv. In afara de jfet, am folosit smd-uri recuperate tot de pe module tv. 

wuldtj.jpg

 

Ca alimentare am folosit o baterie de 9v, atasata direct pe bareta, asa cum se vede in poza de mai jos :)

 

28wfk44.jpg

 

Si daca tot s-a discutat mai sus de NASA, am facut-o sltealth :)

 

34rvqd2.jpg

 

Facandu-se cam tarziu, n-am mai apucat sa fac prea multe teste, insa am conecat-o in locul antenei de vhf de la geam, etajul 1. Pe batranul TS-520D se auzea un rus, in 7mhz cam la 58... ceea ce nu e chiar rau pentru asemenea antena.

Editat de YO9IGS
Link spre comentariu

Fara suparare, mi se pare a fi o prostie sa utilizezi amplificatoare cu FET la intrare, fara un filtru de banda pus inaintea FET-ului, care sa elimine perturbatiile puternice din mediul urban, inclusiv brumul de retea.

Cred ca aceasta solutie tehnica, cu antene de receptie de mici dimensiuni, ajutate de un amplificator cu FET (adaptor de impedanta), au fost destinate armatei (submarin in mijlocul Atlanticului, echipament radio aflat pe camp - la distanta mare de surse de perturbatii). 

Link spre comentariu
15 hours ago, franzm said:

Cel mai simplu exemplu de aplicare a dualei ar fi în cazul repetorului pe emitor (explica foarte simplu impedanta de intrare ridicata a acestuia, mai ales la frecvente joase).

Buna ziua,

Multumesc pentru sugestie, o sa tin cont de ea pe parcursul "tocelii" :)

Va voi tine la curent !

15 hours ago, franzm said:

@ Cezar: Aveti cumva si celalalt manual de DCE, cel cu coperta bej, editat cam în acelasi timp de Fac. de Automatizari si Calculatoare? Al meu s-a pierdut.

Din pacate, nu il am, dar exista doua posibilitati sa punem mana pe el. 

1) sa existe in colectia electronica pe care o intretine un coleg (si de care nu m-am mai ocupat de multa vreme) ;

2) sa o gasim la facultate sau pe alte medii si sa o scanam (am scanat mii de volume astfel). 

Va rog sa imi precizati daca vreuna din cele expuse in link-ul de aici este cea cautata de dvs. ! Daca nu, mentionati exact care e volumul, titlul, autorii, etc. si ne ocupam noi mai departe!

 

Cu stima,

Cezar YO3FHM

Link spre comentariu
3 hours ago, YO9IGS said:

Am prins vreo 2 ore mai libere aseara si am ''asamblat'' si eu un miniwhip.

Ca suport am folosit o bucata de bareta de leduri dintr-un tv. In afara de jfet, am folosit smd-uri recuperate tot de pe module tv. 

[...]

Facandu-se cam tarziu, n-am mai apucat sa fac prea multe teste, insa am conecat-o in locul antenei de vhf de la geam, etajul 1.

Pe batranul TS-520D se auzea un rus, in 7mhz cam la 58... ceea ce nu e chiar rau pentru asemenea antena.

 

Bravos colegule, foarte bine! Haioasa realizarea ta. Bipolarul de dupa JFET l-ai pus SMD? Ce model ?

TS520D e un trx foarte bun, oricum cu 0.25uV sensibilitate vei putea receptiona (mai ales in banda de 7MHz) chiar si cu o sarma de 3m aruncata pe geam.

Nu m-as mira sa "auda" chiar si cu antena de VHF! 

MiniWhip-ul l-ai conectat doar cu cablul coaxial, sau ai adaugat si o impamantare? 

 

39 minutes ago, RST said:

PS: un video orientativ, pe telescopica in banda de 40m, facut ieri. Antena e practic un Miniwhip, cu bipolare

 

He he, bravo domle', l-ai "chinuit" si cu bipolare, n-a scapat, deci ! :rade:

Pai si unde ai ascuns miniWhip-ul? Ca vad doar telescopica. Sau aia e senzorul (whip) si montajul cu bipolare l-ai dosit inauntru ? 

Daca nu-i secret, baga o schema, sa vedem ce-i poate pielea! Daca e mai buna, de ce nu ?

Vad ca auzeai ceva rusi, ma bucur ca oscilatorul ti-e stabil, asta e un mare castig!

 

73 de Cezar

Link spre comentariu
Acum 13 minute, yo3fhm a spus:

 

Bravos colegule, foarte bine! Haioasa realizarea ta. Bipolarul de dupa JFET l-ai pus SMD? Ce model ?

TS520D e un trx foarte bun, oricum cu 0.25uV sensibilitate vei putea receptiona (mai ales in banda de 7MHz) chiar si cu o sarma de 3m aruncata pe geam.

Nu m-as mira sa "auda" chiar si cu antena de VHF! 

MiniWhip-ul l-ai conectat doar cu cablul coaxial, sau ai adaugat si o impamantare? 

 

 

Bipolarul e un banal 2N2222, 1P dupa codul smd. Am facut-o dupa o schema a unui italian. Nu i-am pus impamantare, am infipt-o in so239 care e cam la 1m de fereastra si vine cu 5m de cablu in casa. E interesant sa te joci cu ea asa, dar pe mine unul nu ma incanta prea tare caci face numai pe jumatate treaba unui radioamator HI.

 

73! Gabriel YO9IGS

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări