Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

antena verticala


Vizitator

Postări Recomandate

Stiti, ma tot uit si ma minunez. Cateodata nu mai rezist ai mai scriu cate ceva, desi realizez ca e fix degeaba. Atatia zeci/sute de ingineri, oameni cu studii superioare, s-au chinuit o viata sa dezvolte antene performante, iar voi veniti acum sa imi spuneti ca pioneza, cuiul copacul sau o apa sarata pishata in sus cu o seringa sunt mai bune decat toate Beverage-urile, Quad-urile, Yagi-urile si Delta Loop-urile din lume... Iar ca argument imi aduceti faptul ca ati reusit marea performanta de a receptiona doi rushi... Mai oameni buni, voi stiti ce e ala DX??????? Ce sa faci cu rusii???? Aia se aud si in clanta de la baie! Aia dau cu 5 KW in mod obisnuit, de la maxim 1000 Km distanta! Aia nu sunt radioamatori, sunt posturi de radiodifuziune, statii R-140 luate de la armata, de fac inconjurul Pamantului. Nu trebuie antena sa ii auzi! Luati si voi clusterul si vedeti daca e capabile Waxiba aia sau cum i-o zice sa auda MACAR UN DX !!!!!!! Fac pariu ca veci nu o sa auziti cu aia nimic de dincolo de Europa! Never Ever!  Daca sula asta legata la un tranzistor e mai grozava decat kathrein-ul, de ce nu o foloseste NIMENI ? Astept si eu sa vad 1 film, unul singur, cu o astfel de parnaie de antena receptionand o statie DX. Succes!

Link spre comentariu

Iar eu prefer sa nu ard gazul pana la Buzau, evident. Incearca sa fii cinstit cu tine insuti. nu cu noi, ca nici nu conteaza. Uite, aici este cluster-ul: http://www.sk6aw.net/cluster/?band=40m . Ia statiile pe rand si vezi pe care le poti auzi. Macar in Europa, Rusia asiatica. Nu te lua dupa rusia continentala, italia, spania, UK. Astea se aud fara antena. DX vreau sa vad! Adica Outside Europe!

Link spre comentariu
Acum 13 minute, dyogenes a spus:

Stiti, ma tot uit si ma minunez. Cateodata nu mai rezist ai mai scriu cate ceva, desi realizez ca e fix degeaba. Atatia zeci/sute de ingineri, oameni cu studii superioare, s-au chinuit o viata sa dezvolte antene performante, iar voi veniti acum sa imi spuneti ca pioneza, cuiul copacul sau o apa sarata pishata in sus cu o seringa sunt mai bune decat toate Beverage-urile, Quad-urile, Yagi-urile si Delta Loop-urile din lume... Iar ca argument imi aduceti faptul ca ati reusit marea performanta de a receptiona doi rushi... Mai oameni buni, voi stiti ce e ala DX??????? Ce sa faci cu rusii???? Aia se aud si in clanta de la baie! Aia dau cu 5 KW in mod obisnuit, de la maxim 1000 Km distanta! Aia nu sunt radioamatori, sunt posturi de radiodifuziune, statii R-140 luate de la armata, de fac inconjurul Pamantului. Nu trebuie antena sa ii auzi! Luati si voi clusterul si vedeti daca e capabile Waxiba aia sau cum i-o zice sa auda MACAR UN DX !!!!!!! Fac pariu ca veci nu o sa auziti cu aia nimic de dincolo de Europa! Never Ever!  Daca sula asta legata la un tranzistor e mai grozava decat kathrein-ul, de ce nu o foloseste NIMENI ? Astept si eu sa vad 1 film, unul singur, cu o astfel de parnaie de antena receptionand o statie DX. Succes!

 

As încerca și o antenă lichida dar nu din seringa HI. :) Acum, de ce va aprindeți, la urma urmei radioamatorism nu înseamnă neapărat Baverage, Quad sau TS-990. DX-uri am lucrat și cu o antenă făcută pe genunchi, din doua sârme tăiate la țanc ca să facă de-un dipol ... 73!

Link spre comentariu

Ma mai aprind si eu... am impresia ca radioamatorismul in YO merge tot mai jos si mai jos... In loc sa incercam sa progresam spre echipamente performante, speram sa descoperim "leacuri babesti" si minuni acolo unde nu sunt. Pana si in benzi, romanii au ajuns un popor migrator, fugind din calea altor statii. Vesnic se plang ca "ne splatter-esc rusii", "vin rusii cu niste puteri" etc. Da, pentru ca nu suntem in stare sa intelegem ca antenele trebuie sa fie antene si amplificatoarele incep de la 600W in sus... Na, ma amarasc cand vad ca oamenii mai cumpara GU-50.

In ceea ce priveste dipolul, un dipol corect dimensionat si ridicat mai sus de lambda/2, E ANTENA!, nu pioneza. Si eu am operat in 80m tot cu dipol si am o gramada de japonii, indonezii, africi...

Link spre comentariu

Nu, aici trisezi! Clusterul reflecta propagarea in timp real. Cand o statie din vecinatate (Ucraina, Bulgaria, Austria, Germania) aude ceva in 80m, trebuie sa se auda si la noi. Skip-uri ascutite exista intr-adevar, dar in benzile de sus. In 10m da, este posibil ca o statie sa se auda la Buzau si sa nu se auda la Cluj, asta insa nu se intampla in 40m, mai ales noaptea. Si ok, nu zice nimeni sa le auzi pe toate, dar macar pe majoritatea... Si apoi, daca vin, sunteti sigur aveti posibilitatea sa plasati o antena pentru banda de 40m? Prin antena eu inteleg un delta loop cu circumferinta de 40m, ridicat la minim 20m fata de sol... Restul sunt glume...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 2 minute, RST a spus:

 

Aici poate aveti dreptate. Si poate sunteti mai in varsta si ati trecut prin ele.....dar asa incurajati creatiile romanesti? :)) Aveti in topicul " Receptor tripla conversie + SDR " cea mai tare creatie romaneasca ever, dar numai la receptie. Acea creatie depaseste majoritatea altor creatii facute eve,r worldwide, ca receptor analogic. 

 

La emisie, lucrurile se schumba. Nu mai merge cu pionieza. E alt subiect, despre care putem discuta. 

 

 

 

Bag seama că n-ati pipait până acum un transceiver... :)

 

In alta ordine de idei...vorba unui OM: cea mai buna antena la recepție e propagarea... și cea mai buna antena la emisie e kilowat-ul :)

Link spre comentariu

Atat la emisie cat si la receptie, lucrurile stau exact la fel. Daca vrei sa scoti semnalul util din zgomot, trebuie antena lunga, situata sus, departe de sursele de zgomot (alimentatoare in comutatie, becuri cu LED, becuri neon, etc), altfel semnalul va fi innecat in zgomot, captat chiar de catre pioneza. Singura varianta de compromis la receptie ar putea fi rejectia semnalului de mod comun (2 antene in antifaza, una care are zgomot+semnal util si una care are doar zgomot). dar si asa, antena care receptioneaza semnalul util, trebuie sa fie suficient de lunga si degajata pentru a putea receptiona... Antenele inchise (magnetic loop, dar ala adevarat, cerc de teava de cupru cu cond variabil si acord ascutit), delta loop, par sa fie ceva mai imune la zgomot. Pionezele, cuiele, sulele sunt hopeless...

Link spre comentariu

Uite, in vara, in week-end-ul 17-18 August, baietii din Grup Dx Europa organizeaza un chef aici la Tg. Mures. Mi-ar face placere sa ni te alaturi la un pahar de vin si de ce nu, putem testa waxiba cot la cot cu un transceiver. Grup Dx Europa are si o pagina de facebook si merita sa te inscrii, discutiile sunt uneori interesante...

Link spre comentariu

In fine, nu carcasa conteaza, am si eu una de International disponibila... Pana atunci, crede-ma clusterul reflecta cat se poate de bine realitatea. Pe testate, ani de zile, cu peste 150 de tari confirmate... Incearca sa vezi daca auzi, mai ales noaptea, ceea ce este spotat de radioamatori din tari apropiate. Ar trebui sa ii auzi pe majoritatea dintre ei... Eu ii aud.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, dyogenes a spus:

Iar eu prefer sa nu ard gazul pana la Buzau, evident. Incearca sa fii cinstit cu tine insuti. nu cu noi, ca nici nu conteaza. Uite, aici este cluster-ul: http://www.sk6aw.net/cluster/?band=40m . Ia statiile pe rand si vezi pe care le poti auzi. Macar in Europa, Rusia asiatica. Nu te lua dupa rusia continentala, italia, spania, UK. Astea se aud fara antena. DX vreau sa vad! Adica Outside Europe!

pai nu asa, comparam mere cu iepuri! comparam receptiile colegului nostru, cu receptii facute in acelasi loc sau in apropiere cu echipamentele alea mai bengoase! nu ce aude el in Buzau cu ce aude altul in Insula Pastelui!

Deocamdata la capitolul RF, colegul nostru este printre putinii care posteaza rezultate  reale, obtinute practic nu prin simulari sau copy/paste la linkuri care contin scheme din perioada interbelica! Poate nu stapineste foarte bine teoria, dar spre deosebire de unii teoreticieni, are rezultate practice destul de consistente!

 Iar folosind componente relativ moderne se obtin rezultate total diferite de cele obtinute sau studiate in scoala in anii 50-60!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 1 oră, dyogenes a spus:

Ma mai aprind si eu... am impresia ca radioamatorismul in YO merge tot mai jos si mai jos... In loc sa incercam sa progresam spre echipamente performante, speram sa descoperim "leacuri babesti" si minuni acolo unde nu sunt. Pana si in benzi, romanii au ajuns un popor migrator, fugind din calea altor statii. Vesnic se plang ca "ne splatter-esc rusii", "vin rusii cu niste puteri" etc. Da, pentru ca nu suntem in stare sa intelegem ca antenele trebuie sa fie antene si amplificatoarele incep de la 600W in sus... Na, ma amarasc cand vad ca oamenii mai cumpara GU-50.

In ceea ce priveste dipolul, un dipol corect dimensionat si ridicat mai sus de lambda/2, E ANTENA!, nu pioneza. Si eu am operat in 80m tot cu dipol si am o gramada de japonii, indonezii, africi...

tinind cont de puterile admise in functie de clasa de autorizare detinuta, GU50 sint foarte utile! nu cred ca indemnati la incalcarea legii prin folosirea de echipamente nepermise de lege pentru autorizatia respectiva!

Acum 1 oră, dyogenes a spus:

Nu, aici trisezi! Clusterul reflecta propagarea in timp real. Cand o statie din vecinatate (Ucraina, Bulgaria, Austria, Germania) aude ceva in 80m, trebuie sa se auda si la noi. Skip-uri ascutite exista intr-adevar, dar in benzile de sus. In 10m da, este posibil ca o statie sa se auda la Buzau si sa nu se auda la Cluj, asta insa nu se intampla in 40m, mai ales noaptea. Si ok, nu zice nimeni sa le auzi pe toate, dar macar pe majoritatea... Si apoi, daca vin, sunteti sigur aveti posibilitatea sa plasati o antena pentru banda de 40m? Prin antena eu inteleg un delta loop cu circumferinta de 40m, ridicat la minim 20m fata de sol... Restul sunt glume...

sigur ca toti colegii radioamatori care locuiesc la bloc au cel putin o antena ca cea mentionata de dv. Oricum, se pare ca loc este destul, deci puteti merge, daca asta era singura problema!

Link spre comentariu
14 hours ago, RST said:

I-am facut proba pe loc, tot in banda de 40m, tot pe telescopica ( fiind practic un Miniwhip ) si tot de la nivelul solului. N-am mai iesit din curte ptr ca diferenta am constatat-o imediat. Ptr a nu lungi mult clipul, la multe statii nu am insistat pe acordul exact, m-a interesat mai degraba cate statii se prind si in ce conditii ale S/Z. 

 

 

Neata RST !

Am vizionat si ascultat clipul de mai sus si pot sa spun ca acum, imi place cum se "descurca" realizarea ta . 

Totusi, datorita intinderii pe foarte multe pagini, s-a pierdut sirul modificarilor de versiune ale modulelor si sumarul evolutiei proiectului in general. 

 

As vrea sa te rog sa ne descrii pe scurt arhitectura versiunii a carei functionare ai filmat-o in clipul de mai sus (blocurile functionale si integratele pe care sunt bazate) si de asemenea, m-ar interesa sa aflu cateva aspecte :

- ce demodulator SSB folosesti in prezent ? (care din schemele pe care le-ai postat , daca au ramas aceleasi);

- la ce frecventa fugaresti oscilatorul cu frecventa variabila? (de fapt, nu mai stiu care dintre solutiile tale a ramas pentru asta);

- butonul de acord este un potentiometru multitura? 

 

O alta intrebare ar fi daca ai prin casa vreun AVO-metru analogic, din cele "batranesti" care aveau indicator cu ac. Daca da, are macar 20Kohmi/volt ? 

 

In rest, vad ca proiectul tau evolueaza, ceea ce e imbucurator.

Te asigur ca personal, desi sunt sceptic in ceea ce priveste solutiile nonconformiste si care nu sunt fundamentate teoretic suficient de precis, urmaresc in continuare topicul si sunt curios sa vad ce rezultate vei obtine in final, mai ales daca pariul pe care l-ai lansat va ajunge la o concretizare (fie intr-o forma sau alta). 

 

73 de Cezar

 

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu
Acum 11 ore, dyogenes a spus:

Uite, in vara, in week-end-ul 17-18 August, baietii din Grup Dx Europa organizeaza un chef aici la Tg. Mures. Mi-ar face placere sa ni te alaturi la un pahar de vin si de ce nu, putem testa waxiba cot la cot cu un transceiver. Grup Dx Europa are si o pagina de facebook si merita sa te inscrii, discutiile sunt uneori interesante...

Nici o sansa . Daca pune o antena adevarata pe plasticul ala de se numeste pompos receptor , il pune in genunchi . Nu rezista.

In alta ordine de idei, vad ca omul si-a facut si CV-ul pe forum , probabil in eventualitatea ca vreo companie se va bate cu concurenta sa-l angajeze avand in vedere multitudinea de "creatii romanesti" realizate in domeniu pe care , vad ca se simte lezat ca nu-l incurajezi .

Mai sunt cite unii pe aici care vad ca-l incurajeaza , dar as vrea sa cred ca o fac din dorinta de a mai inveseli putin atmosfera pe forumul asta .Mai sunt si unii cu simtul umorului pe aici . Nici de cum pentru mirificele realizari in domeniu.

De teorie ...e full ! Dar nu vrea sa ne arate asta ca sa nu creeze dispute. Intr-un fel ...il inteleg. Sunt si asa destule pe aici .

Einstein a spus o vorba candva " Doua lucruri sunt infinite pe lumea asta , universul si prostia omeneasca ,si inca nu sunt sigur de primul "  Al doilea se confirma pe aici.

 

PS. Apropo de mirifice realizari , s-a gandit cineva sa faca o simulare simpla la filtrul ala de antena care l-a conceput ? Nu de alta dar in clip vad ca se joaca in bada de 40m !!  Si ce multe posturi se aud !!!   Si mai vorbim de raport S/N .!

Nu mai vorbesc de filtrul in scara cu cristale ...

Editat de ndor
Link spre comentariu

multumesc tuturor pentru ajutor si in primul rind celor care au fost la obiect si cred ca e timpul sa ne indreptam spre masa de 

prinz. Pofta mare tuturor si realizari  personale spectaculoase ! 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări