Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

antena verticala


Vizitator

Postări Recomandate

Acum 14 minute, gauss a spus:

Se putea testa fara antena . Eventual cu o sarma scurta legata la centralul mufei . Daca zgomotul era mai mic ... FT- 817 este destul de sensibil ,  fiind portativ , si alimentat ( cand iese din fabrica ) din accu . 

Am pus un fir vertical (în copac) de 5m, cu același zgomot la receptie, care era prezent în benzile de 80m, 40m și 20m.

Acasa am un random-wire, întins de balustrada de pe blocul de 4 etaje, de ~33m + 4-5m coborârea în casă (etaj4). Zgomot la Recepție de S4-S5, dar asa am auzit și pe Kazu și pe Sugi în 40m.

Acum 14 minute, ndor a spus:

Firul ala , antena , l-ai calculat pentru vreo banda anume sau l-ai intins la plesneala ?

Din descriere pare a fi o jumatate de delta loop ? Half delta loop .

Ai zgomot in toate benzile fara receptie ?

Da mai multe detalii despre ce ai facut acolo . Intelegem ca mai exista o omnidirectionala in 2.4 Ghz pe casa . Nu cred ca ar fi un motiv de zgomot in HF asta.

Daca despre HF discutam .

 

M-am gândit la 20m de fir, ca sa fie 1/4 în 80m, 1/2 în 40m șamd.

Din păcate zgomotul era peste tot.

Link spre comentariu

Probabil o sursa parazita de zgomot ... , cateodata sunt greu de descoperit , si prezente unde nu te astepti . 

 

P.S. - S5 zgomot in oras e aproape norma ... , cel putin la mine in Ploiesti . Alaturi de perioade in care e " inecat " tot , nu stiu de ce ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Mda, se pare că “meseria se fură, nu se-nvață”!

Magicienii nu pierd timpul cu mărunțișuri. Ori pui mâna pe carte (și-nveți/înțelegi cât/ce poți), ori experimentezi până obții rezultate.

Antenele și carnea de porc, e grele.

 

Acum, serios, la configurația de acasă (long wire ~20-22m, cu UnUn de 9:1 și FT817nd) eu nu am obținut nicio îmbunătățire când am cuplat împământarea.

La 28.07.2019 la 12:42, petreelectronic a spus:

obligatoriu trebuie data carcasa aparatului la o impamantare buna

ca si contragreutate folosesc acoperisul din tabla al casei

receptia s-a linistit in mod miraculos

Am tras împământare de la priza (c-așa-i la bloc), dar zgomotul creste, nu scade.

Am legat-o prima data la ieșirea din adaptorul de impedanta, pe tresa coaxialului, nimic. Am mutat-o pe carcasa TRX-ului, doar câștig în paraziți; am pus-o la alimentator, pe ieșirea de minus, la fel.

Fără împământare am zgomot la S4-S5, dar aseară, suparat ca niciun guru din YO nu dă din casă, și profitând de dialogul în româna din 3.706, am mai șurubărit.

Am avut ceva rezultate când nu am mai cuplat tresa coax la trx, doar firu cald, am dat AGC Off și am trecut de pe SQL pe RF-Gain, ca sa-l controlez.

Și uite așa am descoperit eu apa caldă!

S-auzim numai de bine96311ADE-8AE7-4C67-8D18-7E421DD00024.thumb.jpeg.05f53ae7676a55c3a330aa1c9a9bb292.jpeg

Link spre comentariu

Pai pamantarea la bloc (care cine stie daca-i data la pamant cu adevarat) parcurge prin instalatie distante lungi si se umple de zgomot.

Eu am impamantarea la 3m de masa unde este receptorul si cand o conectez, cel putin in 80m, ii iau zgomotul ca cu mana. Cand mai conectez si tresa cablului la acoperis se face liniste.

Am un fir de 16 m cu balun 9:1 cam la 3,5m inaltime, agatat intre streasina atelierului si cotetul gainilor :rade:

O sa o ridic la vreo 8m de la un capat....am catargul pregatit dar nu prea am chef pentru ca prind cam tot si asa.

Link spre comentariu

Ai masurat SWR-ul antenei ? Inainte si dupa adaptarea aia cu traf . Faptul ca merge mai bine fara tresa denota dezadaptari intre antena si transceiver .

1 oră în urmă, GriRo a spus:

Am avut ceva rezultate când nu am mai cuplat tresa coax la trx, doar firu cald, am dat AGC Off și am trecut de pe SQL pe RF-Gain, ca sa-l controlez.

 

 

Link spre comentariu
Acum 26 minute, ndor a spus:

Ai masurat SWR-ul antenei ? Inainte si dupa adaptarea aia cu traf . Faptul ca merge mai bine fara tresa denota dezadaptari intre antena si transceiver .

 

N-am măsurat, nu am cu ce.

SWR-ul nu-i la emisie?

Eu nu fac decât receptie, ... deocamdată. 

Este foarte posibil sa fie o neadaptare, dar in lipsa oricărui device de măsurat, merge si așa.

Apropo', are cineva de vânzare un aparat de măsurat impedanta Antenei si toate cele?

 

Cum sa procedez, in lipsa unei măsuratori, dacă trebuie sa cresc sau sa scad impedanta?

Link spre comentariu

SWR-ul e si la emisie si la receptie . Face parte din constructia antenei . Faptul ca la emisie este mai critic decat la receptie nu inseamna ca trebuie exclus din receptie.

Ca sa masori direct impedanta unei antene , e putin mai complicat . E mai simplu sa o deduci cu un SWR-metru sau analizor + punte (return loss bridge). Sa vezi unde rezoneaza .

De vanzare am un SNA cu care se poate masura si SWR-ul  antenei ..si multe alte chestii care le poate face .Vezi aici la Talciocul radio. Daca vrei ceva mai specific , doar pentru asa ceva se gaseau la vanzare pe radioamator niste  SWR-metre . Acum depinde si cat iti permiti sa dai pe el .

Link spre comentariu

Acum nimic nu mai functioneza cum stiam mai demult...de ex. in 80metrii nu auzeam nimic in anii 85~90 in cursul zilei;acum faci qso-uri la ora 13 fara probleme in banda de 80metrii.Tot asa e si cu zgomotul...la acelasi setup azi este intr-un fel maine nu mai corespunde...:scarpinAsta nu e rau pentru cei care iubesc experimentele, este mana cereasca...pentru ceilalti exista telefon sau internet!

Link spre comentariu
Acum 14 minute, grosu99 a spus:

Sau kilowatul ! E suficient un masurator de unde stationare si poti sa vezi cit de bine sau de rau "trage "antena.

Poti sa dai cu si 30kw daca nu e propagare...nimic nu e...daca lipseste ionizarea din ionosfera nu poti face nimic(nici sa te rogi nu mai ai timp);dar sa revenim  la subiect e foarte bun un reflectometru,digital sau analogic ca sa afli cum stai cu antena!Baietii de aici faceau radar over the horizon(OTH) dar daca propagarea era slaba, erau cam neputinciosi...na iara sunt un pic pe langa subiect!https://edition.cnn.com/travel/article/duga-radar-chernobyl-ukraine/index.html

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

La puterea aia apare automat si propagarea ( corector ) ... Cu ipoteza cea mai defavorabila s - a inceput proiectarea sistemului . Tuburile finale ale emitatoarelor erau cat un bloc cu 4 etaje ( inaltime ) , cate 4 ( push - pull paralel ) , alimentate de la centrala nucleara de trista amintire . A cazut centrala , s - a ales prafu' ... Din cauza puterii enorme , antenele de receptie erau la niste zeci de kilometri , iar operatorii sistemului de emisie stateau in buncare subterane . 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări