Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vânzători...


ctepeo

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Thunderer2018 a spus:

Aha, dar inainte de '89 cand iti dadea cu tifla in nas aprozaristul (care vindea cui voia el) tot obiceiuri din vest erau?

...............

 

!!?? 

Partea asta chiar n-am inteles-o. 

Am spus eu ca obiceiurile proaste vin din vest ?:84

 

Dacă citești toate postarile  mele din acest topic vei ajunge la următorul rezumat:

După '89 s-au importat modele din vest, inclusiv modul de a face comerț, ceea ce e foarte bine.

 

Majoritatea comercianților stiu sa-si vândă marfa, sunt amabili, serviabili. 

 

Dar exista in continuare și categoria " neam prost ", indivizi care n-au nicio legatura cu noțiunea de comerț civilizat.

La ei s-a referit și autorul topicului.

..........

Link spre comentariu
La 07.12.2018 la 19:15, ctepeo a spus:

Sau cu cei care când văd că eşti interesat de un produs cresc preţul?

Le oferi jumatate din cat cereau initial.

Apoi dupa 2-3 saptamani dupa care produsul inca e la vanzare le scrii ca oferta ta a ramas valabila, oferi jumatate de pret (chiar daca ai rezolvat problema intre timp, doar nu e musai sa cumperi)

 

E mult mai rau ca o injuratura!

Link spre comentariu

S - ar putea sa nu - i intereseze . Cei care sant vanzatori , socotesc statistic . N - am vandut " ceva " , dar am vandut alte 10 " altceva " . Ma uitam pe O...LX , sant useri cu 10 pagini de anunturi . Si chiar vand ... , nu conteaza un articol dintr - o suta . Va fi si acesta vandut intr - un tarziu ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu odata am urmarit un produs anume pe acel site...am cateva de mai bine de 1 an si inca nu s-au dat. Le-am trecut la ''favorite''.Doar de curiozitate, in domeniul ala, chiar nu mai doresc mare lucru, pt ca am ce-mi trebuie. Pretul binenteles e rupt de realitate, si asta se poate vedea dand o cautare dupa reper pe toata tara. Nu-i inteleg pe oamenii astia. Vor sa vanda sau vor doar sa aiba activitate.La vanzare au cateva repere, cateodata doar cel vizat, si lancezeste la acelasi pret exagerat de ani de zile.Oare chiar nu-si dau seama ca pretul e exagerat sau asteapta ca paianjenul la plasa sa vina musca...De regula cand nu-mi convine un pret, nu intreb, sau daca e sa intreb, las la bunavointa vanzatorului cat vrea sa scada.Daca imi convine cumpar, daca nu, mai astept. Fiecare e liber sa viseze...de ce ei sa nu aiba acest drept?

Link spre comentariu

Apropos de preturi rupte de realitate;

Poate ma ajuta cineva si imi spune care este pretul real si corect pentru a vinde rapid urmatorul obiect in Romania (exclus ebay, nu am cont acolo). Detin acest aparat insotit de o gramada de cabluri (ale lui), in stare impecabila dar fara a avea posibilitatea sa-l verific, din motive lesne de inteles. Daca este nevoie fac si poze reale.

http://fliphtml5.com/ohrs/nocf/basic

http://www.hidrapa.com.br/Documentos/Moog/M040-120.pdf

 

singurul pret care l-am gasit pe net ar fi asta;

https://www.yoycart.com/Product/548143934717/

Link spre comentariu

Daca gasiti pe cineva sa  - l intereseze ... cam 2.000 USD . Testerul este industrial ... si de folosinta restransa . Verifica produsele unei anumite firme , robineti comandati . Pe unde ar fi nevoie de el ... il cumpara institutia respectiva ... fara el nu se poate . In fine , nu e imposibil sa gasiti cumparator . Ceea ce va si doresc ! ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Mai este un aspect de care m-am lovit si eu: unele produse sint destinate in special unor firme prin natura utilizarii si /sau pretul corect (cum spune si @gauss mai sus) dar pt a putea fi cumparat de o firma trebuie sa poti oferi factura si garantie.

Daca, sa zicem la garantie se mai poate umbla (ai mai multe produse si poti oferi un altul in caz de defect sau eventual chiar asiguri reparatia) la factura nu prea mai ai ce sa-i faci si trebuie alte treburi pt ca in peste 90% din cazuri nu ai sa gasesti firma care sa cumpere fara factura.

Link spre comentariu
Citat

pt a putea fi cumparat de o firma trebuie sa poti oferi factura si garantie.

La sume mici nu se pune problema, dar cand sumele sunt mari, evident ca se prefera factura.Suma trebuie sa se regaseasca in contabilitate.Am avut cazuri cand firma a preferat pret dublu dar cu factura, decat pret la jumate, dar fara acte. Important pana la urma nu e cat se cere, ci cu cat se vinde, si asta piata o stabileste fara greseala.Pret bun, se vinde, pret mare, se uita toti, si nu cumpara nici unul.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 5 ore, doru3160 a spus:

La sume mici nu se pune problema, dar cand sumele sunt mari, evident ca se prefera factura.Suma trebuie sa se regaseasca in contabilitate.Am avut cazuri cand firma a preferat pret dublu dar cu factura, decat pret la jumate, dar fara acte. Important pana la urma nu e cat se cere, ci cu cat se vinde, si asta piata o stabileste fara greseala.Pret bun, se vinde, pret mare, se uita toti, si nu cumpara nici unul.

de ex. niste carduri cisco pentru un cmts erau in europa la distribuitorul oficial peste 20.000 de euro, s-au preferat ulterior cumparate la mina a doua de pe ebay, de la persoana fizica, de peste 10 ori mai ieftin bucata, plus transport si tva in vama desigur. Si ciudat, cel nou a picat dupa mai putin de doi ani, cele vechi a picat doar unul in aproape 8 ani!

 Si nu a comentat nici un control ca ar fi ceva ilegal!

Link spre comentariu

Cine a spus ca e ilegal?

In general, cand se cumpara diverse echipamente de la persoane fizice, majoritatea nu vor sa dea date care sa permita identificarea, si nici nu vor sa justifice provenienta. In astfel de cazuri, ca firma, e firesc sa preferi produsele cu factura, chiar daca n-ar fi ilegal sa le cumperi si de la persoane fizice, in conditiile in care coopereaza.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări