Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Variator turatie cu inversor de sens


Postări Recomandate

Pentru @sesebe, schema este functionala. A fost raspandita acum multi ani de catre NOMAD. Scrii Nomad LM555 PWM si gasesti linkul.

 

Ca nu e potrivita comanda sunt de acord. N-am verificat la ce frecventa va fi PWM-ul, dar la frecvente mici probabil ca mosfetul nu se va incalzi prea tare.

 

S-a dorit o schema simpla. Daca o sa friga prea tare mosfetul, mai adaugam un totem-pole acolo.

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
Acum 13 minute, Thunderer2018 a spus:

mai adaugam un totem-pole acolo.

Unde să-l mai pună și pe ăla ...parcă era vorba de un montaj minimalist!

Mai util i-ar fi fost dacă i-ai fi propus un mosfet care să funcționeze cât de cât ...bine!

Așa-i cu specialiștii-muncitori ...despică firul în patru ...și până la urmă, nu zic nimic concret!:rade:

Link spre comentariu

@zvonacfirst, acum am timp sa raspund.

 

1. Nu cred ca e nevoie sa masurati rezistenta rotorului. Curentul cu rotorul blocat este intre 10 si 15A. 

2. Dat fiind curentul de cam 2A in sarcina, se poate folosi acel IRF510 sau unul echivalent (cu un Rdson intre 100-300 miliohmi). Un Rdson mai mic nu este nevoie, plus ca aduce alte probleme in ecuatie. Am zis (parca) pe pagina cealalta de ce.

3. IRF540N prezinta un risc ridicat sa  se incalzeasca din cauza comenzii LM555.

4. Puneti o fuzibila de 6-10A (slow-blow) in serie ca sa protejati mosfetul daca se blocheaza rotorul. Incercati cu 6A la inceput, blocati rotorul intr-o menghina.

 

@sesebe, pentru o variatie 3000-20000 rpm merge schema. Ca nu o fi 0-100% nu cred ca conteaza la turatii mici, caci nu e nici un control de cuplu. 

Editat de Thunderer
Link spre comentariu

Imi cer scuze, am parasit un timp discutia, a trebuit sa plec.

Am citit tot ce ati scris si, deoarece lipsa de experienta ma impiedica sa discern, am sa urmez, fara sa supar pe nimeni, calea mai comoda si anume las schema asa cum este in acest moment.

Am sa adun componentele, am sa le pun pe breadboard sa testez functionarea montajului dupa care revin cu rezultatul.

Ma astept si as dori ca turatia minima sa poata fi reglata la mai putin decat 3000 rpm, unde am gasit eu schema - nu mai am linkul - scria ca variaza de la zero la 22.000 rpm.

Nu chiar zero imi doresc :scarpin dar ma astept sa coboare in jur de 1000rpm. Ma refer la functionarea in gol. Voi testa si voi vedea.

Noapte buna tuturor.

Link spre comentariu

Ziceam 3000 rpm ca sa mai fie ceva cuplu disponibil la ax, dar poate fi mai jos in functie de aplicatie. Schema poate varierea factorului de umplere teoretic de la 0, pana undeva spre 100%.

 

O sa descoperiti ca la turatii mici se va bloca mult mai usor decat testul dvs cu blocarea axului la 24V.

Link spre comentariu
4 hours ago, Thunderer2018 said:

N-am verificat la ce frecventa va fi PWM-ul...

Dupa componentele actuale are sa fie in jur de 70Hz. Se poate mari catre cateva sute de Hz (se schimba C2 cu 22-47nF). Ai sa auzi frecventa asta in motor la turatii foarte mici (o sa cante motorul). Nu sugerez sa mergi  sub 10nF, caci ajungi in kHz apoi.

Link spre comentariu

Poate o sa credeti ca am luat-o razna dar vazand comentariile usor contradictorii de pana acum am cautat si o alta solutie.

Sper sa nu va deranjeze ca mai postez o schema diferita de prima, dar am cautat o solutie care sa imi permita sa utilizez fara dubii tensiunea de 24V oferita de sursa mea.

Schema cea noua se bazeaza pe LM3578 si pe IRF540N si am adaudat un switch care sa permita inversarea sensului de rotatie a motorului.

Acolo unde am gasit-o scrie urmatoarele:

·         The circuit can be assembled on a Vero board.

·         The supply voltage (V+) can be anything between 6 to 30V DC.

·         The supply voltage (V+) must be selected according to the voltage rating of the drill motor.

·         The maximum drain current IRF540 can handle is 22A @ room temperature.

·         The duty cycle can be varied from 0 to 90% by adjusting the POT R2.

Deoarece nu le-am gasit in EasyEDA, mi-am dat silinta si am construit simboluri pentru motor si switch.

Referitor la LM3578, am gasit pe net varianta N, AN si AM. Conteaza pe care dintre ele le folosesc?

Mie mi se pare suficient de simpla si cu componente putine in asa fel incat sa o pot monta si compact, asa cum imi doresc.

Ce parere aveti?

 

262617426_Variator1.jpg.68caf856743c7961535d38fe77f4158c.jpg

Editat de zvonacfirst
Link spre comentariu
5 minutes ago, amudsen said:

Fa montajul spus de colegi, functional. Un alt montaj functional e cel propus de @smilex 

 

Multumesc. Nu vreau 12V. Am scris de mai multe ori ca motorul meu functioneaza la 12-36V, iar sursa pe care o am este de 24V.

De aceea doresc o schema care sa nu sufere daca ii dau 24V.

O alta conditie era sa poata fi "compactata", componente putine care sa poata fi montate intr-un spatiu limitat.

Link spre comentariu

Daca folosesti mosfet logic adecvat, o sa mearga si mai sus. Cauti unul care suporta tensiuni mai mari de 36v si il comanzi cu 5v. Faci comanda cu orice vrei tu.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In schema postata de tine ai un condesator de NUMAI 1pF ceea ce inseamna poate chiar mai putin decit capacitatile parazite ale montajului. Verifica valorile componentelor.

Ce altceva vrei sa spun? Este un controller SMPS cceea ce este mai bine decit cu 555, iar la schema lui Amunsen iarasi tot controler SMPS dedicat.

 

Eu personal as face mai complicata putin schema bazindu-ma tot pe un controler SMPS dar ceva din familia UC384x , mai precis UC3843, si as implementa o protectie / limitare HW pt curent si as incerca si o stabilizare a turatiei pt ca la turatii mici nu o sa ai cuplu motorul tinzind sa se opreasca foarte usor. 

Din pacate nu am o schema sa-ti arat ci ar trebui sa o concep acum si nu am timp si nici chef.

 

Mergi pe oricare dintre schemele testate ca bune si probabil vei fi multumit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări