Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Variator turatie cu inversor de sens


Postări Recomandate

Normal ca ai dreptate @sesebe, acel condensator C2 este de fapt 01uF. Nu stiu daca este suficient.

Restul cu schema mai complicata... ce sa zic. Tu ai putea sa o faci, eu nu pentru ca nu am suficienta pricepere. 

si as implementa o protectie / limitare HW pt curent si as incerca si o stabilizare a turatiei pt ca la turatii mici nu o sa ai cuplu motorul tinzind sa se opreasca foarte usor. 

Nu stiu despre ce este vorba asa ca m-as complica inutil. Am scris in prima postare a topicului ca nu sunt electronist. Poate pun multe intrebari, fac multe variante, dar am incercat sa fac si eu ceva, mi-am dat toata silinta si am cautat solutii, nu am cerut nimic de-a gata.

Am sa fac ceva din ce am postat aici si revin cu rezultatul.

Multumesc.

 

Link spre comentariu
31 minutes ago, amudsen said:

a fost o ampla discutie pe acolo.

 

Multumesc @amudsen.

Am citit acel topic inainte sa deschid deschid eu altul, dar mi se pare mult prea complicata discutia de acolo pentru cunostintele mele.

Eu vreau sa fac o jucarie mica 2 in 1, o masina de gaurit si polizor pentru mici lucrari DIY, fara mari pretentii. De aceea am nevoie de o schema care sa imi asigure un montaj compact si care sa mearga la 24V fara sa fac omleta pe ea, asa cum s-a exprimat cineva pe aici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări