Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor filtre cuart


radu42

Postări Recomandate

13 hours ago, radu42 said:

https://imgur.com/a/c3gcPjZ

Caut date despre aceste filtre.Am cautat de mi-a venit rau pe net dar cum bine stiti unii sunt mai norocosi !

Filtrul cu negru,de 10.7MHz mai are un MA la "coada" care nu se vede.

Multumesc !

Masurati-le. Cu generator RF si sonda de detectie, cu adaptari de impedanta la intrare si iesire, prin metoda punct cu punct. Sau cu scule avansate, daca aveti acces la ele.

Link spre comentariu

Impedantele nu le cunosc....o sa caut pe net o metoda de masurare.O sa incerc totusi o masuratoare "bruta" ca sa zic asa....generator cuplat prin capacitate mica si la iesire osciloscop sau voltmetru RF....banuiesc ca prin neadaptare creste neliniaritatea in banda de trecere

Editat de radu42
Link spre comentariu

Metoda de masurare cit de cit aproximativa este simpla.

Cuplezi generatorul de 50ohm direct pe filtru, pe iesire pui indicator de nivel,  pui apoi o rezistenta in serie cu  cu iesirea gen de valoarea care iti da 1/2 din tensiunea masurata fara ea pe iesirea filtrului. Ai depistat valoarea impedantei de intrare daca mai adaogi 50 ohm.

Pui pe iesire o rezistenta paralel de valoarea care iti da 1/2 din valoarea in gol.

Este metoda care da rezultate folosibile fara multa bataie de cap.

De aici daca ai un wobulator poti incepe experimentarile de ajustare a nelinearitatilor in banda.

Filtrul ala cu rosu pare a fi un KVG mai vechi.

 

Link spre comentariu

La acordarea ansamblului final ... nivele mici la intrare . Sa duca la rezultate comparabile  cu cele la care va lucra filtrul ( nu - s chiar " mici " , e totusi F.I. ) . Altfel , se intampla greseala frecventa de a injecta ( pentru comoditate ) nivele mari la reglaj , la care toate filtrele functionale arata un trapez de toata frumusetea ... aproape dreptunghi . Numai ca receptorul va avea " urechile mari " , si larg deschise ... auzind simultan si lucrurile nedorite de alaturi . Nu doresc sa fiu pedant , probabil se cunoaste acest amanunt . Dar neglijarea lui duce ( macar ) la reluarea procedurilor , in afara de frustrarea initiala si dubii privind corectitudinea montajului . Personal , sant patit ...

Link spre comentariu

O sa fac asta

In the lab you can measure the input and output impedance indirectly using resistive matching networks.  Use an input
L resistor network made with a 56 ohm shunt resistor and  a series 5K potentiometer between the filter and the
56 ohm resistor. Same thing on the output. Another resistor L network with the series 5K pot connected to the filter and a shunt 56 ohm resistor to ground.
Connect the filter up to a network analyzer or other rf test set with a 50 ohm input and output impedance. Adjust
the two pots alternately until you have minimum in band ripple in the filter passband. Remove the filter. Measure
the values of the potentiometers and record each  measurement. Each one will represent within about 5% 
the real input or output impedance depending on which end pot you measure. Don't worry over filter and
test set insertion loss during this phase. You will solve that problem with the LC matching networks when
matching the input and output impedance of the attached stages.

Link spre comentariu
7 minutes ago, radu42 said:

Bun si VNA-ul asta ....

Construiti un detector logaritmic cu AD8307, dar si unul liniar cu dioda punctiforma polarizata la curent de cativa uA. Cele doua detectoare vor lucra in paralel si sunt legate dupa un repetor de semnal cu FET (un fel de sonda activa). Fara astea nu puteti masura nimic. Merge bine si metoda punct cu punct, cu generator RF obisnuit, desi este greoaie. 

Adaptarea o faceti cum v-au spus ceilalti forumisti.

Link spre comentariu

Cine ma poate ajuta cu calculul uni transformator de impedanta de la 50 la 1500 ohmi.

Am niste ferite binoculare marcate cu punct alb si abastru.  In rest nu stiu nimic desre ele .

Am nevoie sa fac transformatori de impedanta pentru intrarea si iesirea unui SA612 . Intrarea 50 ohmi , banda 0.1 - 50 Mhz , iesirea 160 - 200 Mhz .

Poate s-a ma lovit cineva de problema asta .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări