Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor filtre cuart


radu42

Postări Recomandate

Da. Exact

Folosesc RF Sim pentru simulari .Am calculat adaptarea filtrelor dar se pare ca se comporta mult mai bine mixerul daca e folosit in mod balansat intrarea si iesirea .

Pentru atenuarea mai buna a armonicelor .

Deci se pare ca merg pe intrare , feritele .

 

 

 

Editat de ndor
Link spre comentariu
39 minutes ago, ndor said:

Cine ma poate ajuta cu calculul uni transformator de impedanta de la 50 la 1500 ohmi.

Am niste ferite binoculare marcate cu punct alb si abastru.  In rest nu stiu nimic desre ele .

Am nevoie sa fac transformatori de impedanta pentru intrarea si iesirea unui SA612 . Intrarea 50 ohmi , banda 0.1 - 50 Mhz , iesirea 160 - 200 Mhz .

Poate s-a ma lovit cineva de problema asta .

Raportul de transformare este 5,48. Trebuie sa verificati daca ferita merge la frecventa atat de mare. O metoda empirica (imaginata acum de mine) ar fi sa puneti cateva spire (sa zicem 5) pe ferita si sa alimentati bobina in RF prin sursa comandata cu un tranzistor bipolar (pnp - BF451) in montaj cu baza la masa (bobina intre masa si colector). Semnalul de pe bobina este preluat de o sonda activa (cu Ci < 1pF) si vizualizat pe osciloscop. Variati frecventa generatorului RF conectat in emitorul tranzistorului si urmariti cum se modifica amplitudinea semnalului sinusoidal de pe bobina. Daca ferita merge fara pierderi pana la frecventa dorita (isi pastreaza permeabilitatea magnetica), atunci pentru amplitudine constanta a tensiunii de la intrarea convertorului U/I (adica amplitudine constanta a curentului de RF din bobina), tensiunea (varf la varf) trebuie sa creasca proportional cu frecventa (creste reactanta bobinei). Daca observati ca de la o frecventa in sus tensiunea pe bobina nu mai creste, ba chiar scade, inseamna ca ferita moare la frecventa respectiva. Daca apare rezonanta cu capacitatea proprie, atunci reduceti numarul de spire si reluati procedura.

Link spre comentariu

@Vax e ok. Am determinat raportul de transformare dar ca sa stiu cate spire bobinez am nevoie macar de o impedanta . Sa zicem aia de 50 pe intrare . Apoi se determina functie de asta.

Din ce spune @radu42 se pare ca feritele astea merg pina in 70 Mhz .

Cu calculez impedanta infasurarii primare . Cate spire ?

Daca are careva 2-4 buc. binoculare pentru VHF sunt interesat .

@radu42, multumesc, stiu schema , de fapt am tot studiat o gramada de scheme . Am ajuns la SA612 plecand de la LT5560 unde m-am blocat tot la partea de transformatoare de impedanta . Am nevoie ca ce translatez in sus sa fie perfect curat pe o portiune de 40 Mhz .

Oscilatorul este separat facut , filtrat si amplificat , fara armonici de nici un fel cu nivel de +1dBm.

Filtrele la intrare si iesire sunt LP si BP elipice de  ordin 7 .

Macar cu adaptarea sa o rezolv.

Link spre comentariu

Fix n - am avut niciodata . Doar niste RTM - uri " recuperate " dupa '90 . In schimb , RTP - uri ... am avut la job . Fara numar ... Chiar si pe inventar ... ,  banda IV . Dupa revolutie , s - au gasit si daca nu vroiai . Toata lumea a trecut pe Motorola ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 13 minute, flomar60 a spus:

Am cateva recuperate din vechile statii radio RTF....din cate imi aduc aminte erau plasate la intrarea amplifului de RF-receptie....au codul R1-147 430/6....

Ai ceva date despre ferita ? Codul , banuiesc ca e al lui IEMI .

Feritele trebuie sa mearga lejer in VHF ....2-300 Mhz.

Daca nu reusesc sa-i dau de cap la impedanta , o sa folosesc mixer dublu balansat cu diode.

Nu-mi placea la el ca-i trebuie nivel destul de mare de la LO .

Editat de ndor
Link spre comentariu
1 oră în urmă, flomar60 a spus:

Am cateva recuperate din vechile statii radio RTF....din cate imi aduc aminte erau plasate la intrarea amplifului de RF-receptie....au codul R1-147 430/6....

IMG_0745 (FILEminimizer).JPG

erau in mixerul de receptie -primul mixer, pe placa cu amplificatorul de RF! cele rosii nu merg sigur la frecvente mari, acelea erau negre (nevopsite, ca in ultima foto), rosii am intilnit doar in echipamentele de banda I (sub 50 Mhz, chiar mai jos, eu am lucrat cu ele pe la 34,xxx de mega ). Echipamentele de banda I au fost folosite in general in transporturi si la o anumita inteprindere miniera din Motru care se afla cum am citit de curind in alta Romanie!

 

PS modulul este bun de folosit ca premplificator de RF, acopera o banda de 2-3Mhz fara a fi necesar alt acord. Prin inlocuirea tr. bfx89 cu 2n4957-9 fara a umbla la polarizari se poate alimenta cu minusul la masa, varianta originala avind la masa plusul!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări