Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programarea uC-urilor Atmel


Postări Recomandate

 

Mult mai simplu si elegant se scrie asha :

#include<avr/io.h>#include<util/delay.h> char i;int main(void){DDRB=0b11111111;PORTB=0b00000000;  while(1)  {     for (i=0; i<8;i++)     {      PORTB=1 <<i;      delay_ms(100);     }   }}      

La varianta asta ,nu cumva LED-ul se aprinde si apoi sta aprins,la fel si urmatorul LED se aprinde si sta aprins ,nu se mai stinge,nu-i asa?

Codul ar fi asta pana la urma ;

 

#include<avr/io.h>
#include<util/delay.h>
 
 
char i;
int main(void)
 
{
 
DDRB=0b11111111;
 
PORTB=0b00000000;
 
  while(1)
  {  
   for (i=0; i<8;i++) 
    {
      PORTB=1 <<i;
         delay_ms(100);
      PORTB=0 <<i;
         delay_ms(100);
     }
   }
}      

@mars01 ,multumesc ,apreciez acest gest,dar nu cred  ca o sa am drum la Bcuresti prea curand,oricum iti multumesc ,esti foarte amabil.

Editat de PKP98
Link spre comentariu

La varianta asta ,nu cumva LED-ul se aprinde si apoi sta aprins,la fel si urmatorul LED se aprinde si sta aprins ,nu se mai stinge,nu-i asa?

Codul ar fi asta pana la urma ;

 

#include<avr/io.h>
#include<util/delay.h>
 
 
char i;
int main(void)
 
{
 
DDRB=0b11111111;
 
PORTB=0b00000000;
 
  while(1)
  {  
   for (i=0; i<8;i++) 
    {
      PORTB=1 <<i;
         delay_ms(100);
      PORTB=0 <<i;
         delay_ms(100);
     }
   }
}      

@mars01 ,multumesc ,apreciez acest gest,dar nu cred  ca o sa am drum la Bcuresti prea curand,oricum iti multumesc ,esti foarte amabil.

Nu ai nevoie de bucata colorată, ci doar de PORTB = 0 imediat după acolada care închide bucla for.

Link spre comentariu

Deci eu vreau sa am 8 LED-uri care face asta :se aprinde primul  dupa care se stinge,se aprinde al doilea dupa care se stinge..... se aprinde al 8-lea dupa care se stinge ,apoi sa o ia de la capat.

Acolo PORTB=1 <<i;     //  i=0. Pinul 0 o sa fie HIGH ,delay_ms(100),  i=1; Pinul 1 o sa devina si el tot HIGH ,iar pinul 0 ramane tot HIGH ,adica LED-ul o sa stea aprins si eu nu vreau asta ,eu vreau sa se stinga.

Nu e asa? Sau  nu am inteles eu. :nebunrau:  :nebunrau:

Editat de PKP98
Link spre comentariu

Vin si eu cu o nedumerire pt cei mai experimentati: vreau sa programez un atmega8 pt un invertor si am nevoie se setez fusebiti

In documentatie am doar o imagine cu o captura dintr-un soft, insa nu stiu ce soft poate fi ca sa reproduc setarile

Rog pe cei care recunosc softul sa-mi spuna numele acestuia

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări