Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programarea uC-urilor Atmel


Postări Recomandate

N-am lucrat cu Atmel (doar cu PIC) dar cred că se recomandă o rezistență de cel mult 10kΩ nu de circa 10 kΩ. Așa ar fi logic și de altfel așa scrie și în DS :

 

”The ADC is optimized for analog signals with an output impedance of approximately 10k or less.”

 

Așa încât divizorul propus de IT este foarte OK din acest punct de vedere. 

 

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Atmel ICE e o varianta buna dar cam scump pentru mine, pana in 200 lei era ok, totusi e de luat in seama de cineva care lucreaza serios cu asa ceva.

PICKit 4 ? Hmmm interesant, citisem ceva ca programeaza si Atmel (ca tot au devenit o mare familie) dar la XMEGA chiar nu am gandeam. Ramane sa verific daca merge pentru ce MCU am.

Daca nu merge PK4 cred ca ma orientez la o clona de MKII sau incerc modificarea unui USPASP pentru PDI, chiar daca sunt comod si prefer o solutie "la cheie".

 

Nu stiu aproape nimic despre protocolul PDI vs ISCP insa imi place ca foloseste mai putini pini :rade:

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Buna seara. 

Doresc sa programez in mod isp un Atmega 16A-AU (capsula smd- tqfp44) cu STK500 si Atmel studio 7. 

Am incercat dar nu se conecteaza. Este nou. Am incercat de proba si cu unul in capsula DIP si il identifica.

Sa incerc sa pun o rezistenta pe pinul reset la VCC? E vreo problema ca are oscilatorul CFPS 72-16 (16Mhz)? Am incercat si cu iesirea lui deconectata si tot nu vrea.

 

 

atmega 16.png

Link spre comentariu

Legat de mesaj ,nu sunt la masa de lucru acum dar spunea sa verific target ,conexiuni, etc. Clipea o data scurt led-ul rosu de pe programator si dadea mesajul.

Am selectat din lista Atmega 16 si Atmega 16A. Am verificat conexiunile si totul ok.

Am pus jumper-ul de reset de pe programator in ambele pozitii ca nu mai stiam la momentul respectiv cum era treaba cu el.

Oare osc. extern are frecventa prea mare (16Mhz) . 

Programatorul este asta  http://www.der-hammer.info/hvprog/index_en.htm.

Verific diseara si cu rezistenta. 

 

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Am un programator usbasp , uzual ,comun.

Din un motiv care imi scapa , asa cind vrea el , nu mai comunica cu pc, mcu nu mai este recunoscut . Daca  cu el cuplat la mcu ,scot mufa usb din pc si o repun la loc , incepe sa comunice .

Am reinstalat driverul in pc si la fel se comporta . Ce as mai putea face ? softul din programator este cel original ; nu l-am schimbat .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări