Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAEWOO 21Q1T


Postări Recomandate

 Azi am mai avut ceva timp liber si am mai migalit la beleaua asta de tv, am facut modificarea intre pinii 1 si 2 al ci-ului si am reglat imaginea perfect la dimensiune dar dungile tot nu a disparut. Am schimbat toti condensatori dim BV polarizati si nepolarizati si nimic aceiasi manifestare un sfat va rog..... o fi ceva din TK?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pune o rezistenta de 10K/2w paralel cu deflexia verticala (direct pe bornele deflexiei)...o sa dispara acea neliniaritate.

Banuiesc ca este vorba de neliniaritate si nu de cursa inversa. Ca daca este vorba de cursa inversa atunci trebuie sa micsorezi G2 de pe traf.

Pune o poza aici cu o imagine de la tv...ca sa vedem despre ce-i vorba.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 14 ore, neagu a spus:

 Azi am mai avut ceva timp liber si am mai migalit la beleaua asta de tv, am facut modificarea intre pinii 1 si 2 al ci-ului si am reglat imaginea perfect la dimensiune dar dungile tot nu a disparut. Am schimbat toti condensatori dim BV polarizati si nepolarizati si nimic aceiasi manifestare un sfat va rog..... o fi ceva din TK?

Verificati R307, R312 si R311. R305 si R304 trebuiesc lasate la valoarea initiala dupa modificarea R302.

Editat de naebv
Link spre comentariu
On 3/5/2018 at 9:37 PM, modoran said:

Uploadezi fisiere IR ( merg tot alea de mai multe ori, doar dai upload la intamplare de cate ori vrei )

Uite asa se aduna tot felul de balarii.
Am gasit multe care nu aveau nici o tangenta cu ce specifica de fapt ca este,probabil facut upload la plesneala,doar de dragul de a primi puncte.

Cand te loghezi la ei pe site din browser primesti un punct.N-am incercat sa ma loghez de mai multe ori pe minut sa vad daca se contorizeaza insa cand se apropie punctele de 0 atunci mai deschid din cand in cand un tab in browser cu pagina lor si asa fara a uploada ceva aiurea sau inutil acumulez puncte.

Link spre comentariu

Am schimbat din nou toti condensatori polarizati si nepolarizati, doua CI -uri din recuperari si din placi diferite nu vrea nici deal dracu sa faca "servici" nu cred ca e de acolo mai sap si in alta parte ..... am "sunat" si circuitele si nimic, pus rezistenta de 10k/2w pe deflexie zero ...........astept caruta cu fier vechi?

Link spre comentariu

Nu s-a modificat linearitatea cand ai pus rezistenta? Nu mai sunt sigur daca 10k era, sau mai mica...au trecut multi ani de cand reparam crt-uri. Multe deflexii au acea rezistenta pusa paralel pe verticala....altele n-o au. Din deflexie este problema ta....m-am lovit de ea acum multi ani si asa am rezolvat-o...dar nu mai tin minte valoarea rezistentei. Incearca sa scazi putin cate putin valoarea, pana vezi ca dungile respective vor dispare....

Link spre comentariu

Am pus rezistente pe bobia de deflexie de la 10k si am scazut pana la 5,6k si nimic  mai incerc dar paralel cu bobina pe sasiu este o rezistenta de 560 ohmi sa mai incerc si cu alte valori mai mici de 5,6k? daca nu:mort

Editat de neagu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări