Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor pentru actionarea unui motor de masina de spalat


Vizitator DIAFRAGMA

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

La AA145 trebuie foarte bine decupați pinii de alimentare cu o combinație de electrolitic low ESR dublat cu ceramic de 100-330nF. Deși consumul mediu este mic, din cauza ca lucrează în impulsuri trage spike-uri de curent semnificative și fără decuplare bună nu merge. Scrie și prin literatura de specialitate ca trebuie decuplate bine alimentarile. 

Cu un osciloscop era mult mai ușor de pus diagnosticul. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Va salut,

Am si eu o intrebare referitor la schema cu TDA1085, si anume, care este tensiunea maxima pe care o pot aplica intrarii de taho generator?

Am vazut pe alte scheme pe net(tot cu tda1085) si un divizor de tensiune pus pe aceasta intrare.

Ideea e ca inca nu stiu ce tensiune scoate tahogeneratorul. Motorul este de la o masina de spalat Candy, si pe el turatia maxima e 14500 rot/min.

Multumesc

Link spre comentariu
Acum 13 ore, dan_b11 a spus:

Va salut,

Am si eu o intrebare referitor la schema cu TDA1085, si anume, care este tensiunea maxima pe care o pot aplica intrarii de taho generator?

Am vazut pe alte scheme pe net(tot cu tda1085) si un divizor de tensiune pus pe aceasta intrare.

Ideea e ca inca nu stiu ce tensiune scoate tahogeneratorul. Motorul este de la o masina de spalat Candy, si pe el turatia maxima e 14500 rot/min.

Multumesc

In specificatiile tehnice nu se da o tensiune maxima, dar se specifica un voltaj de 30V pentru o viteza de 6000rpm.

Motorul meu la viteza maxima pe tahogenerator scoate 38V

datasheet_Page_07.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări